Płoną płuca Ziemi – lasy Amazonii są największym źródłem tlenu dla naszej planety!

0
1150
Las Amazonii to źródło nie tylko tlenu, ale także dom dla roślin, zwierząt oraz rdzennych mieszkańców. Zdjęcie: twitter.com

Las tropikalny w Amazonii płonie od 15 sierpnia. Obszar ten jest niesamowicie ważny dla całej naszej planety. Lasy w Amazonii są „płucami” niezbędnymi dla całej Ziemi, produkują 20% tlenu na świecie. Dlatego pożary w Amazonii są zagrożeniem dla całego świata! Czy to rzeczywiście pożar czy celowe podpalenie? Można przeczytać różne teorie w sieci.

Jak pisze m.in. agencja Reutera, pojawiło się kilkaset nowych ognisk pożaru w Amazonii. Zdaniem ekologów, odpowiedzialni za nie są działający nielegalnie miejscowi farmerzy wykorzystujący pożary do tego, by powiększać dodatkowo tereny pod uprawy.

Według oficjalnych danych pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83% w porównaniu z takim samym okresem w ubiegłym roku.

Skutki zniszczenia lasów w Amazonii nie będą dotyczyły tylko Amazonii. „Zielone płuca Ziemi” stanowią jedyną ochronę przed drastyczną zmianą klimatu na całym globie. Amazońskie lasy tropikalne wytwarzają życiodajny tlen oraz są domem dla milionów gatunków roślin i zwierząt – mówi Robin Chazdon z Uniwersytetu Connecticut w USA.

zdjęcie: twitter.com

Pożar ten może spowodować ekologiczną zagładę!

„Lasy deszczowe w Amazonii zajmują około 5,5 milionów kwadratowych powierzchni ziemi. Żyje w nich 1/5 gatunków ptaków i roślin, 10 procent gatunków ssaków znanych na całym świecie oraz 15 razy więcej gatunków ryb niż w Europie. Lasy tropikalne rozciągają się na obszarze należącym do dziewięciu krajów: Brazylii, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Gujany Francuskiej, Gujany, Surinamu i Wenezueli” – możemy przeczytać na tech.wp.pl.

„Lasy deszczowe w Amazonii magazynują węgiel pochłaniany z powietrza, dzięki czemu spowalniają trwający kryzys klimatyczny. Fala pożarów oraz globalne ocieplenie powodują, że coraz większa część Amazonii umiera. Powoli cofają się także procesy ekologiczne, które zachodziły na terenach miliony lat temu” – podaje tech.wp.pl.

„Zielone płuca Ziemi” odpowiadają za wytwarzanie ok. 20% tlenu na świecie. Jeden hektar lasu wchłania rocznie od 140 do 250 ton dwutlenku węgla. Dzięki procesowi fotosyntezy oddają w zamian życiodajny tlen.

Zwierzęta umierają w cierpieniach

zdjęcie: twitter.com
zdjęcie: twitter.com

Amazonię w 60% pokrywają lasy. Las deszczowy Amazonii to największy i najbogatszy w gatunki roślin i zwierząt obszar na naszej planecie i zajmuje 5,3 mln kilometrów kwadratowych. Rośnie tam 25% drzew całej planety oraz żyje prawie 2/3 wszystkich gatunków zwierząt i roślin. Żyje tam przynajmniej 40 000 gatunków roślin, 427 ssaków, 1294 ptaków, 378 gadów, 427 gatunków płazów, 150 gatunków motyli i około 3 000 ryb.

Do najpopularniejszych zwierząt zamieszkujących Amazonię należą m.in. krokodyle, anakondy, jaguary i piranie. Rejony te słyną również z niespotykanych gdzie indziej gryzoni, jak na przykład kapibar. Przez pożar wszystkie te zwierzęta umierają w strasznych cierpieniach. Czy to początek końca naszego świata? Czy za kilka lat te zwierzęta będą znane tylko z książek?

zdjęcie: twitter.com
zdjęcie: twitter.com

Ekologiczny koniec świata

Produkcja tlenu, zmiany klimatyczne oraz dom dla wielu gatunków zwierząt, roślin, a także rdzennych mieszkańców, to powody, dla których powinniśmy poważnie potraktować gigantyczne pożary w Amazonii, których dalszy rozwój może przynieść fatalne skutki dla całego świata, które mogą przerodzić się w ekologiczny koniec świata.

zdjęcie: twitter.com

Pożary w Amazonii to nie przypadek, to sprawka człowieka

Susza tworzy dogodne warunki do rozprzestrzeniania się pożarów, to eksperci są zgodni, że w zdecydowanej większości z nich ich źródłem był człowiek. Chodzi przede wszystkim o rolników, którzy po wycięciu połaci lasów za pomocą ognia „oczyszczają” teren pod uprawę soi lub do wypasu bydła.

Jair Bolsonaro – niszczyciel Amazonii

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro: skrajnie prawicowy polityk, nazywany często brazylijskim Trumpem, doszedł do władzy obiecując, że ponownie „otworzy” Amazonię na rozwój gospodarczy. I jak widać obietnicy dotrzymał. Odkąd doszedł do władzy, służby pilnujące lasów zostały pozbawione uprawnień, a nielegalna wycinka i wypalanie terenów stało się praktycznie bezkarne.

Prezydent Brazylii dąży do likwidacji wszystkich obszarów chronionych na tym obszarze, a państwom wyrażającym obawy wylesianiem regionu radził zająć się własnymi sprawami – zauważa Reuters.

zdjęcie: twitter.com

Brazylijski prezydent chce mieć kontrolę nad puszczą. Twierdzi, że zewnętrzny nacisk ekologów ogranicza suwerenność w Brazylii. Jair Bolsonaro podejmuje odważne kroki. Planuje m.in. gigantyczne projekty infrastrukturalne: hydroelektrownię, budowę mostu nad Amazonką i przedłużenie autostrady przecinającej Amazonię o kolejne 500 kilometrów.

zdjęcie: twitter.com

Kryzys międzynarodowy

Skutki skurczenia się amazońskiej dżungli są globalne i będzie to kryzys międzynarodowy. Jednak prezydent Brazylii nie przejmuje się naciskiem ze strony Francji, Norwegii i Niemców. Władze Brazylii nic sobie z tego nie robią. Bolsonaro lekceważy problem.

Naukowcy ostrzegają, że polityka Bolsonaro może mieć katastrofalne skutki dla kontynentu i planety. Jak mówi cytowany przez „Rolling Stone” brazylijski klimatolog Carlos Nobre, nawet niewielki wzrost wycinki Amazonii może pociągnąć za sobą reakcję łańcuchową: wylesienie osuszy klimat, co z kolei dodatkowo zwiększy ryzyko pożarów i susz. W rezultacie szacunki wskazują na to, że jeśli wycięte zostanie 20-25% puszczy (jak dotąd wycięto 17%), bezpowrotnie wymrzeć może aż połowa dżungli.

Według naukowca, jedynym sposobem na powstrzymanie wymierania lasów jest presja zewnętrzna. Nie tyle polityczna, co ekonomiczna.

Rolnicy w Brazylii są bardzo zaniepokojeni tym, że europejscy konsumenci nie będą kupować brazylijskich produktów. To może być najlepszy sposób, aby powstrzymać brazylijski rząd przed amazońskim samobójstwem – powiedział Nobre „Guardianowi”.

zdjęcie: twitter.com
zdjęcie: twitter.com
zdjęcie: twitter.com
zdjęcie: twitter.com
zdjęcie: twitter.com
zdjęcie: twitter.com
zdjęcie: twitter.com

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl, tech.wp.pl, wiadomości.wp.pl, amazonia.gdynia.pl.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wystarczy 20-minutowy kontakt z naturą, aby obniżyć poziom stresu

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl