Po 45 latach szary wilk został usunięty z listy gatunków zagrożonych wyginięciem

0
587
J L

Ponad 45 lat po tym, jak wilki szare zostały po raz pierwszy wymienione w ustawie o zagrożonych gatunkach (ESA), osoby zajmujące się ochroną przyrody ogłaszają pomyślne odzyskanie wilka szarego i usunięcie go z listy ESA.

US Fish and Wildlife Service oparło swoje ostateczne ustalenia na najlepszych dostępnych danych naukowych i handlowych, dogłębnej analizie zagrożeń i sposobów ich łagodzenia, a także na stałym zaangażowaniu i udokumentowanym doświadczeniu stanów i plemion w celu dalszego zarządzania zdrową populacją wilków.

„Po ponad 45 latach jako gatunek znajdujący się na amerykańskiej liście ESA, wilk szary został usunięty z listy zagrożonych gatunków. Ta dobra nowina po prostu odzwierciedla determinację, że gatunek ten nie jest ani gatunkiem zagrożonym, ani zagrożonym wyginięciem, oparta na konkretnych czynnikach, które Kongres określił w prawie ”- powiedział sekretarz David Bernhardt w oświadczeniu.

Rzeczywiście, liczba wilków szarych wzrosła w ciągu ostatnich czterech dekad – od poniżej stu wilków ukrywających się w północno-wschodniej Minnesocie i na górnym półwyspie Michigan do około 6000 osobników.

Populacje te powiększyły się po otrzymaniu ochrony w ramach ESA i obecnie reprezentują przodków jednej z genetycznie unikalnych linii wilków.

Czytaj: Ta wyspa jest pełna przyjaznych wilków i możesz ją odwiedzić

Yellowstone NPS

Wilki zaczęły się rozwijać w latach 80. po wypuszczeniu ich w parkach narodowych Glacier i Yellowstone. Te wilki znajdują się teraz w Kolorado, a także w Wyoming, Montanie, Idaho, Oregan, Waszyngtonie i Północnej Kalifornii.

Przedstawiciel Rob Bishop z 1. okręgu Utah nazwał program szarego wilka „jednym z najbardziej udanych odnowień gatunków w historii”, a kongresman z Kalifornii Ken Calvert nazwał wycofanie wilka w listy zagrożonych gatunków „ważnym kamieniem milowym, który ilustruje pozytywne korzyści płynące z odbudowy tego cennego gatunku”.

Zarządzanie stadami wilków zostanie przekazane stanowym i plemiennym agencjom zarządzania dziką przyrodą, które będą w stanie lepiej złagodzić obawy zarówno działaczy ochrony przyrody, jak i farmerów, którzy co roku tracą bydło na skutek drapieżnictwa wilków.

Ustawodawstwo ESA to bezprecedensowy sukces. Analiza wzajemna przeprowadzona przez Centrum Różnorodności Biologicznej wykazała, że nie tylko nigdy nie było gatunku, który kiedyś uznany za odzyskany w ramach ESA ponownie stał się podatny na zagrożenia, ale z 291 wykazów roślin i zwierząt ocalono 99% przed wyginięciem.

Szare wilki zostały zastrzelone i otrute, głównie z powodu drapieżnictwa bydła w XX wieku, aż na Isle Royale i wiejskiej Minnesocie ukryło się tylko kilkadziesiąt wilków.

Wilki żyły dalej na Alasce, jedynym stanie, w którym przez wiele lat można było je zobaczyć w dużych stadach. Obecnie na Alasce żyje od 7 000 do 11 000 wilków, a także 6 000 w 48 niższych stanach.

Czytaj: 10 najpiękniejszych małych miast w USA.

johannesfloe.com – Art to remember

wad

Brak postów do wyświetlenia