Po raz pierwszy nagroda w dziedzinie architektury trafia do czarnego architekta

0
277
Gratulacje dla Diébédo Francisa Kéré z okazji zdobycia nagrody Pritzkera 2022, najwyższego międzynarodowego wyróżnienia w dziedzinie architektury. Źródło: Twitter

Po raz pierwszy od czterech dekad afrykański i czarnoskóry architekt zostaje uhonorowany Nagrodą Pritzkera za wybitny wkład w tę dziedzinę.

Architekt Burkinabè Diébédo Francis Kéré zdobył tegoroczną nagrodę Pritzker Architecture Prize, stając się pierwszym afrykańskim architektem, który zdobył tę nagrodę.

Kéré został doceniony za dorobek, który „umacnia i przekształca społeczności poprzez proces architektury”.

Francis Kéré (ur. Diébédo Francis Kéré, 1965) urodził się w Burkina Faso – jednym z najmniej wykształconych i najbardziej zubożałych narodów świata, ziemi pozbawionej czystej wody pitnej, elektryczności i infrastruktury, nie mówiąc już o architekturze.

„Dorastałem w społeczności, w której nie było przedszkola, ale wspólnotą była twoja rodzina. Wszyscy się tobą opiekowali, a cała wieś była twoim placem zabaw. Moje dni były wypełnione zdobywaniem jedzenia i wody, ale także po prostu byciem razem, wspólnymi rozmowami, wspólnym budowaniem domów. Pamiętam pokój, w którym moja babcia siadała i opowiadała historie przy lekkim oświetleniu, podczas gdy my przytuliliśmy się do siebie, a jej głos w pokoju otaczał nas, wzywając nas, abyśmy podeszli bliżej i stworzyli bezpieczne miejsce. To było moje pierwsze poczucie architektury”.

Kéré był najstarszym synem wodza wioski i pierwszym w swojej społeczności, który uczęszczał do szkoły, tylko miasto Gando nie miało szkoły, więc opuścił rodzinę w wieku siedmiu lat. Jego mała klasa dzieciństwa w Tenkodogo była zbudowana z bloków cementowych i brakowało jej wentylacji i światła. Uwięziony w tym ekstremalnym klimacie z ponad stu kolegami z klasy przez wiele godzin, poprzysiągł, że pewnego dnia uczyni szkoły lepszymi.

„Dobra architektura w Burkina Faso to sala lekcyjna, w której można usiąść, mieć filtrowane światło, które wchodzi w taki sposób, w jaki chcesz go wykorzystać, na tablicy lub na biurku. Jak możemy usunąć ciepło pochodzące ze słońca, ale wykorzystać światło na naszą korzyść? Tworzenie warunków klimatycznych zapewniających podstawowy komfort pozwala na prawdziwe nauczanie, uczenie się i ekscytację.”

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W 1985 r. ponownie się wykorzenił, tym razem znacznie dalej od domu, wyjeżdżając do Berlina na stypendium zawodowe stolarskie, ucząc się robić dachy i meble w dzień, a wieczorami uczęszczając do szkół średnich. Otrzymał stypendium na Technische Universität Berlin (Niemcy) w 1995 roku, które ukończył w 2004 roku z dyplomem z architektury.

Choć daleko od Burkina Faso, umysł Kéré nigdy nie oddalał się od rodzinnej ojczyzny. Uznał odpowiedzialność za swój przywilej, zakładając fundację „Schulbausteine für Gando e.V.”, przetłumaczoną na „Szkolne Klocki Dla Gando”, a później przemianowaną na Kéré Foundation e.V., w 1998 r., aby zbierać fundusze i opowiadać się za prawem dziecka do wygodnej klasy. Jego pierwszy budynek, Szkoła Podstawowa Gando w Burkina Faso, został zbudowany przez i dla mieszkańców Gando. Miejscowi oferowali swój wkład, pracę i zasoby od koncepcji do ukończenia, tworząc prawie każdą część szkoły ręcznie, kierując się pomysłowymi formami architekta z rodzimych materiałów i nowoczesnej inżynierii.

Czytaj: Dołącz do świetnej biegowej przygody – Biegi w Szczawnicy 2022!

Sukces Szkoły Podstawowej Gando przyniósł mu nagrodę Aga Khan w dziedzinie architektury w 2004 roku. Wkrótce nastąpiła realizacja dodatkowych obiektów podstawowych, średnich, policealnych i medycznych w Burkina Faso, Kenii, Mozambiku i Ugandzie. Prace budowlane Kéré w Afryce przyniosły wykładnicze rezultaty, nie tylko zapewniając edukację akademicką dzieciom i leczenie chorych, ale także stwarzając możliwości zawodowe i trwałe umiejętności zawodowe dla dorosłych, służąc w ten sposób i stabilizując przyszłość całych społeczności.

Z każdą podróżą powrotną do Gando, Kéré obdarzał celowymi pomysłami, wiedzą techniczną, zrozumieniem środowiska i rozwiązaniami estetycznymi, ale jego służba ludzkości poprzez wrażliwość kulturową, proces zaangażowania i oddania okazuje się być nieustannym przykładem hojności dla świata.

„Swoją pracę uważałem za prywatne zadanie, obowiązek wobec tej społeczności. Ale każda osoba może poświęcić czas na zbadanie istniejących rzeczy. Musimy walczyć, aby stworzyć jakość, której potrzebujemy, aby poprawić życie ludzi”.

Jego praca wykroczyła poza budynki szkolne w krajach afrykańskich, obejmując tymczasowe i stałe struktury w Danii, Niemczech, Włoszech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Oddano do użytku dwa zabytkowe budynki parlamentu: Zgromadzenie Narodowe Burkina Faso (Wagadugu, Burkina Faso) i Zgromadzenie Narodowe Beninu (Porto-Novo, Republika Beninu), przy czym ten ostatni jest obecnie w budowie.

Czytaj: 25 muzeów z całego świata, których architektura zachwyca

Architekt był profesorem wizytującym w Harvard University Graduate School of Design (Massachusetts, Stany Zjednoczone), Yale School of Architecture (Connecticut, Stany Zjednoczone) oraz pełni funkcję inauguracyjnej Katedry Projektowania Architektonicznego i Profesorii Uczestnictwa na Technische Universität München ( Monachium, Niemcy) od 2017 roku. Jest honorowym członkiem Royal Architectural Institute of Canada (2018) i American Institute of Architects (2012) oraz członkiem czarterowym Royal Institute of British Architects (2009).

Kéré ma podwójne obywatelstwo Burkina Faso i Niemiec, i spędza czas zawodowo i osobiście jednakowo w obu krajach.

Kéré zaprojektował wiele szkół, w tym Szkołę Podstawową Gando.

Zgromadzenie Narodowe Beninu jest jednym z dwóch parlamentów zaprojektowanych przez Kéré.

Pawilon Xylem

Vitra + Camper Store w Vitra Campus

wad

Brak postów do wyświetlenia