Po uderzeniu pioruna: 20 zdjęć

0
956

Piorun to wyładowanie elektryczne, które występuje w atmosferze i ma napięcie dziesiątek milionów, a czasem nawet miliardów woltów. 

Ludzie obawiają się tego naturalnego zjawiska od czasów starożytnych. Wcześniej przypisywano go najpotężniejszym bogom – Perunowi i Zeusowi.

Dzięki nauce wiemy teraz, jak i dlaczego powstają tak potężne wyładowania elektryczne, które często obserwujemy podczas burzy, ale nie stają się one dzięki tej wiedzy mniej przerażające i imponujące.

1. Konsekwencje uderzenia pioruna w pole golfowe

imgur

2. Piorun uderzył w krawężnik.

imgur

3. Ziemia po uderzeniu pioruna

weathernation

4. Wzór po uderzeniu pioruna jest jednocześnie fascynujący i przerażający

wintermute115

5. W tym miejscu piorun uderzył kilka razy jednocześnie

weathernation

Piorun jest śmiertelny dla ludzi. Należy zaznaczyć, że uderzenia piorunem często występują na terenach otwartych, ponieważ prąd płynie kanałem o najmniejszym oporze elektrycznym. 

Udowodniono, że we wnętrzu nawet najwyższego wielokondygnacyjnego budynku, znane nam liniowe błyskawice nie mogą zaszkodzić, są jednak pioruny kuliste, które teoretycznie mogą przenikać przez otwarte otwory.

Czytaj: Mężczyzna zrobił genialne zdjęcie uderzenia pioruna na rzece Missisipi

6. Drewno po uderzeniu pioruna

WorldActually

7. Proces powolnego tlenia się od wewnątrz

WorldActually

8. To drzewo praktycznie się pali

WorldActually

9. Takie drzewa mogą łatwo spowodować pożar w lesie

imgur

10. Jak po potężnej eksplozji

Wysokie drzewa są często celem piorunów. Suche wybuchają natychmiast po wyładowaniu elektrycznym, a piorun w żywe drzewo trafia w ziemię. Wyładowanie przechodzi przez drzewo, jednocześnie uwalniając dużą ilość ciepła. Woda zamienia się w parę, a drzewo pęka, czasami całkowicie traci korę, a czasami tylko częściowo, demonstrując spiralną ścieżkę zrzutu. Możliwy jest również ogień wewnątrz drzew. W takim przypadku pień może się tlić od kilku godzin do kilku dni z rzędu.

Czytaj: Pioruny i przyroda pokazane w epickim wideo 4K

11. Nie wszystkim drzewom udaje się przywrócić korę

reddit.com

12. Niektóre wysychają, podczas gdy inne mają na zawsze widoczne „blizny”, które nigdy nie znikną

imgur

13. Błyskawica podzieliła drzewo na dwie części

14. Po utracie kory drzewo zaczęło wysychać, a wzdłuż pnia pojawiły się pęknięcia

15. Kolejny przykład pożaru po uderzeniu pioruna

WorldActually

Badania naukowców wykazały, że średnio co sekundę na świecie występuje około 50 uderzeń pioruna. Ale tylko jedna czwarta z nich dociera do ziemi, większość z nich pozostaje w błyskach wśród chmur.

Oprócz przypalonych śladów na trawniku i asfalcie, spalonych drzew i innych przerażających konsekwencji, błyskawice powodują pojawienie się fulgurytów. Jest to roztopiony piasek, którego kształt podąża za ścieżką wyładowania elektrycznego. Fulguryty są bardzo delikatne, ponieważ są puste w środku, więc bardzo rzadko można je zobaczyć w stanie nienaruszonym przez wiatr lub wodę.

16. Niektóre fulguryty pozostają pod warstwą piasku, inne są widoczne z daleka

ThePlanetaryGuy

17. Długość największego fulgurytu znalezionego w Wielkiej Brytanii przekracza 9 metrów

leiuruspoison

18. Duże fulguryty są rzadkie. Na plażach często można spotkać malutkie, wysokie na kilka centymetrów i często mylone są one ze strukturami niektórych owadów

19. Kształty i rozmiary fulgurytów są całkowicie nieprzewidywalne

20. Zależą one od siły uderzenia pioruna

Najdłuższa błyskawica, jaką można było zarejestrować, miała długość 321 kilometrów. Wiadomo też, że błyskawica jako zjawisko istnieje nie tylko na Ziemi. Błyskawice występują także na innych planetach Układu Słonecznego – Uranie, Saturnie, Jowiszu i Wenus.

Źródło

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org