Polacy mogą lecieć do USA bez wiz

0
647
Ambasador USA Georgette Mosbacher ogłosiła, że Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz już od 11 listopada. Zdjęcie: twitter.com

Od 11 listopada Polska dołączyła do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego. Oznacza to, że Polacy mogą starać się o wjazd na terytorium Stanów Zjednoczonych bez wizy. Na tę chwilę wielu Polaków czekało ponad 10 lat.

W końcu stało się! Od 11 listopada 2019 roku Polacy mogą starać się o wjazd na terytorium USA bez obowiązku posiadania wiz. Nie oznacza to jednak, że na teren USA zostanie wpuszczony każdy Polak.

Trzeba spełnić konkretne wymagania. Co włączenie do Visa Waiver Program oznacza w praktyce? O jakie wymaganiach chodzi i jakie warunki trzeba spełnić?

Polska została włączona do programu Visa Waiver. Oznacza to, że Polacy mogą wjechać na teren USA na podstawie zezwolenia wydanego przez internet – elektronicznej autoryzacji ESTA (Electronic System for Travel Authorization). Zamiast wizy musi być autoryzacja ESTA. Dotyczy to podróży w celach biznesowych, turystycznych lub w ramach tranzytu na okres nie dłuższy niż 90 dni.

Czytaj: Nowe lotnisko w Pekinie z największym na świecie terminalem, dachem o wielkości 25 boisk piłkarskich

„To już oficjalne! Polacy mogą uzyskać online autoryzację ESTA na wyjazdy biznesowe i turystyczne do USA (…). Wspólny amerykańsko-polski sukces! Do zobaczenia w Stanach Zjednoczonych!” – taki wpis zamieściła na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Źródło: twitter.com

Uzyskanie ESTA jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę ESTA (esta.cbp.dhs.gov/esta/) i wypełnić formularz autoryzacyjny, w którym odpowiadamy na pytania mające na celu zweryfikowanie danych podróżnego. Wniosek nie jest skomplikowany, a na wypełnienie trzeba przeznaczyć około 15-20 minut. Wniosek można złożyć najpóźniej 72 godziny przed wylotem do USA. Rejestracja w systemie ESTA kosztuje 14 dolarów.

Zgoda w systemie ESTA jest wydawana na dwa lata. W tym czasie można odwiedzać USA wielokrotnie – nie można jednak podejmować tam pracy

Konieczne jest również posiadanie biometrycznego paszportu ważnego przynajmniej 90 dni i biletu powrotnego lub biletu na dalszą podróż z datą wyjazdu z USA.

Kto nie otrzyma autoryzacji ESTA?

Autoryzacji ESTA nie otrzymają co do zasady osoby, którym w przeszłości odmówiono wizy lub które – jak czytamy na stronie amerykańskiej ambasady w Polsce – „miały problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego USA”.

Program ruchu bezwizowego nie obejmuje również osób, które po 1 marca 2011 roku odwiedziły Koreę Północną, Iran, Irak, Libię, Somalię, Sudan, Syrię lub Jemen.

Co jednak istotne, jeśli nie uzyskamy autoryzacji ESTA, możemy ubiegać się o wizę w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie.

Polska jest 24. krajem w Unii Europejskiej, który przystąpił do programu bezwizowego.

Źródło: RMF FM/PAP

Czytaj: Inwazja koników polnych w USA. Sceny jak z apokalipsywad

Brak postów do wyświetlenia