Polacy stają w obronie Jana Pawła II

0
42
Jan Paweł II, czyli wielki człowiek, na którego temat znów zrobiło się głośno. (zdjęcie: ks. Marcin Januszkiewicz)

W obronie św. Jana Pawła II staje wiele osób i organizacji. To odpowiedź na oszczerczy materiał prywatnego nadawcy, który jest pełen nadinterpretacji.

W ostatnich dniach byliśmy świadkami bezprecedensowego ataku na św. Jana Pawła II. Pod adresem wybitnego Polaka padały oskarżenia o tuszowanie przypadków czynów pedofilskich wśród księży katolickich.

Burza nie słabnie po emisji reportażu „Franciszkańska 3”, z którego rzekomo wynika, że papież Polak wiedział o pedofilii w Kościele. W Internecie można znaleźć skandaliczne wypowiedzi liderów partii opozycyjnych, polityków, a także działaczy różnych organizacji.

Polscy profesorowie i pracownicy instytutów badawczych wzywają do zaprzestania rozpowszechniania kłamliwych oskarżeń pod jego adresem. Jednocześnie ostrzegają, że „oczerniając Papieża, okazujemy brak szacunku najjaśniejszym stronom naszej współczesnej historii”.

Naukowcy postrzegają działania lewicy jako prowokacje mające na celu „przekształcenie wizerunku osoby godnej najwyższego szacunku w współudział w odrażających zbrodniach”.

W środę (8 marca) do całej sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki, a w sobotę (11 marca) głos zabrał prezydent.

„Dla nas, Polaków, pamięć o św. Janie Pawle II jest integralną częścią naszego dziedzictwa narodowego i należy do polskiej racji stanu, której powinniśmy strzec z absolutnym oddaniem i stanowczością, bez względu na konsekwencje. To nasz obywatelski, patriotyczny i historyczny obowiązek” – napisał prezydent w liście do biskupa gliwickiego Sławomira Odera.

Oprócz prezydenta i premiera, do skandalicznej kampanii przeciwko jednemu z najwybitniejszych Polaków odnosi się wielu polityków, działaczy różnych organizacji, aktorów i obywateli. Internauci publikują zdjęcia świętego Jana Pawła II i otwarcie sprzeciwiają się oszczerstwom rzucanym pod adresem Papieża.

Czytaj: Jak być szczęśliwym: 10 wskazówek motywacyjnych od Jana Pawła II

W poniedziałek stacja TVN24 udostępniła reportaż Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3” dla wszystkich internautów. Materiał opowiada o Janie Pawle II i tuszowaniu pedofilii wśród księży, zanim jeszcze Karol Wojtyła został papieżem.

Czytaj: Tomasz Sekielski pokazał zwiastun filmu o pedofilii w polskim Kościele

Gutowski rozmawia w swoim reportażu z ofiarami księży-pedofilów, którzy służyli w tym czasie w tej diecezji i podlegali Wojtyle. Dziennikarz przez dwa i pół roku sprawdzał, co wiedział papież Jan Paweł II na temat skandali pedofilskich w Kościele.

„Franciszkańska 3” szczegółowo przedstawia przypadki trzech duchownych: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca, a także zarzuty opisane w książce „Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział” holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka.

Reportaż też każdy może obejrzeć w TVN24 GO: https://tvn24.pl/…/czarno-na…/odcinek-12,S00E12,1010607

W odpowiedzi na doniesienie Sejm w czwartek przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Zaproponowali ją politycy rządzącej Zjednoczonej Prawicy, którzy uaktywnili się także w mediach społecznościowych.

A Ty co o tym wszystkim myślisz? Koniecznie daj nam znać.