Polak 2 lata fotografował nocne niebo. Oto jego 21 ulubionych zdjęć

0
447

Przedstawiam Wam Marcina Zająca. Zdolnego fotografa krajobrazu z Polski, który obecnie mieszka w San Francisco Bay Area w Kalifornii.

Jednym z jego ulubionych typów obrazów są nocne krajobrazy, które zawierają nocne niebo jako znaczącą część krajobrazu. Widok Drogi Mlecznej wyginającej się nad głową w ciemnym miejscu jest ekscytujący i Marcin Zając uważa, że jest to fascynujący temat do uchwycenia, zwłaszcza że współczesne czujniki aparatu „widzą” znacznie więcej niż nasze oczy.

Oto wybór jego ulubionych zdjęć nocnych, które wykonał w ciągu ostatnich 2 lat.

Więcej informacji: Instagram | Facebook | marcinzajac.square.site

1. Galaktyczny portal

To zdjęcie zrobiłem w zeszłym roku na wybrzeżu Australii, kiedy podróże międzykontynentalne wciąż były możliwe i miałem okazję odwiedzić Sydney w podróży służbowej. Aby to uchwycić, pojechałem pociągiem z Sydney do nadmorskiego miasteczka Kiama, a gdy słońce zaszło, udałem się do tej małej jaskini i czekałem kilka godzin, aż wyjdzie rdzeń Drogi Mlecznej. Nie znając Południowego Nieba, zdziwiłem się, że wkrótce potem pojawił się Jowisz (jest to najjaśniejszy obiekt po lewej stronie) – mówi Zając.

2. Pfeiffer Beach Archway

To jest pionowa panorama łuku Pfeiffer Beach w Big Sur na wybrzeżu środkowej Kalifornii. Panorama składa się z około 5 zdjęć nakładających się na siebie, zaczynając od patrzenia prosto na stos morza aż po prawie całkowicie nad głową, aby uchwycić znaczną część Drogi Mlecznej.

3. Sięgać gwiazd

To sękate drzewo to stara sosna szczeciniasta rosnąca w Górach Białych we wschodniej Kalifornii na wysokości 3500 m. Drzewa te są najstarszymi żyjącymi organizmami nieklonalnymi na świecie, a niektóre z nich mają prawie 5000 lat. To znaczy, że żyły, kiedy budowano piramidy w Egipcie! Warunki w tych odległych górach są bardzo surowe, z niskimi temperaturami, krótkim okresem wegetacji, silnymi wiatrami i jałową glebą. Biorąc to pod uwagę, sosny szczeciniaste kwitną w tych warunkach i osiągają swój wielki wiek, pomimo surowego środowiska, które powoduje, że sosny rosną bardzo wolno, co z kolei sprawia, że drewno jest bardzo gęste i odporne na owady, choroby i erozję.

4. Raj

Gdybym miał wybrać moje ulubione miejsce na Ziemi, to mogłoby to być to. Położone na wybrzeżu Pacyfiku w pobliżu Big Sur ma wszystko – piękną zatokę wypełnioną szmaragdowymi wodami, 80-metrowy wodospad spadający bezpośrednio na plażę, palmę, dzięki której poczujesz się jak na tropikalnej wyspie i idealnie ciemne niebo. który w nocy świeci jasno gwiazdami.

Czytaj: 21 dróg, którymi musisz się przejechać. Widoki są nieziemskie!

5. Magiczny grzyb

Bajeczne kominy (hoodoo) w kształcie grzyba stoją wysoko na pustkowiach Nowego Meksyku, podczas gdy Droga Mleczna wygląda przez chmury. Zazwyczaj staram się mieć czyste niebo podczas fotografowania nocnego nieba, ale myślę, że cienkie chmury na tym zdjęciu dodają dużo zainteresowania do tej sceny. Wyglądają, jakby zostały uchwycone podczas zachodu słońca, ale w rzeczywistości są oświetlone zanieczyszczeniami świetlnymi z pobliskich miast. Zdjęcie zrobiłem w maju tego roku podczas wycieczki samochodowej na pustynię Ah-Shi-Sle-Pah w północno-zachodnim Nowym Meksyku.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

6. Boot Arch

Jeśli nie rozumiesz, skąd pochodzi nazwa łuku (Boot Arch), zajrzyj do wnętrza łuku! Ten łuk jest jednym z wielu znajdujących się na wzgórzach Alabama – formacji skalnych na wschodnim zboczu Sierra Nevada.

7. Obcy tron

Nieziemska skalna iglica (znana również jako hoodoo) wyrasta z pustkowia, tworząc doskonałe przedpole dla galaktyki Drogi Mlecznej powyżej. Część pustyni Ah-Shi-Sle-Pah w Basenie San Juan w północno-zachodnim Nowym Meksyku to jeden z najbardziej oddalonych obszarów Stanów Zjednoczonych, jakie miałem okazję odwiedzić. Najbliższe miasto jest oddalone o 50 mil, a droga prowadzi przez wyboistą i od czasu do czasu piaszczystą drogę, którą przetestowałem w moim samochodzie z napędem na 2 koła. W nagrodę jednak dostałem możliwość biwakowania pod ciemnym i pięknym niebem, a jedynym dźwiękiem przerywającym nocną ciszę było wycie kojotów w oddali.

8. Przewodnie światło

Na 115 stóp (47 m) Pigeon Point jest najwyższą latarnią morską na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Położona między Santa Cruz i San Francisco od 1872 prowadzi statki zbliżające się do wybrzeża Kalifornii.

Czytaj: Możesz pedałować przez las sekwoi na rowerach szynowych w północnej Kalifornii

9. Milion gwiazd

Droga Mleczna wznosząca się nad oświetlonym Księżycem wybrzeżem Big Sur Big Sur została nazwana „Największym spotkaniem lądu i wody na świecie”. Położony dwie godziny na południe od obszaru zatoki San Francisco, ten górzysty odcinek wybrzeża Kalifornii jest łatwo dostępny, a jednocześnie niezagospodarowany i słabo zaludniony. Nie ma tu praktycznie żadnego zanieczyszczenia światłem, co czyni go idealnym miejscem do fotografii nocnej. Jedynym źródłem światła poza gwiazdami był zachodzący sierp Księżyca i sporadyczne światła samochodu jadącego autostradą Pacific Coast.

10. W ruchu

Nocne niebo wiruje wokół Gwiazdy Północnej, podczas gdy samochody przejeżdżają przez most Bixby na autostradzie Pacific Coast w środkowej Kalifornii. To moja pierwsza próba uchwycenia śladów gwiazd spowodowanych obrotem Ziemi. Ten obraz jest zbudowany z prawie 3,5-godzinnych ekspozycji (po 5 minut każda), podczas gdy ja starałem się nie zamarzać podczas krystalicznie czystej, ale zimnej nocy w Big Sur.

11. Kręgle Ball Beach

Te dziwne kuliste głazy na wybrzeżu Mendocino w północnej Kalifornii ujawniają się tylko podczas odpływu. Przypominając kule do kręgli, nazywane są konkrecjami i powstały w wyniku erozji otaczającego go bardziej miękkiego piaskowca przez Ocean Spokojny przez miliony lat. Aby zrobić to zdjęcie, należy spełnić co najmniej cztery warunki.

Pierwszy to właściwa pora roku, ponieważ galaktyczne jądro Drogi Mlecznej jest widoczne tylko w sezonie letnim (od kwietnia do września).

Drugi to faza Księżyca, ponieważ wokół nowiu najlepiej jest, aby światło Księżyca nie spłukiwało Drogi Mlecznej.

Po trzecie, przypływ musi być niski, w przeciwnym razie głazy są całkowicie zanurzone.

Wreszcie, latem na tym obszarze często panuje mgła, co powoduje słabą widoczność. W niedzielę wieczorem wszystkie te czynniki sprzyjały, więc zdecydowałem się na 8-godzinną podróż w obie strony z Bay Area.

12. Podziwianie Drogi Mlecznej

Podziwianie Drogi Mlecznej z wanny z hydromasażem we wschodnim Sierras.

13. Szczyt świata

Moje ulubione życie nocne to Droga Mleczna wyginająca się nad Half Dome i Yosemite Valley, widziana z Glacier Point.

14. Kometa Neowise

Oto kometa Neowise (C / 2020 F3) z dwoma ogonami. Świecący na niebiesko cienki ogon jonowy skierowany do góry i większy ogon pyłowy wypełniający większość ramy. Uchwyciłem to na wzgórzach Alabama, ciemnym miejscu we wschodniej Kalifornii, gdzie kometa była wyraźnie widoczna gołym okiem. To zdjęcie jest wynikiem nałożenia na siebie 10 ekspozycji, wszystkich wykonanych w 60s, ISO3200 if / 2.8 z obiektywem 70mm. Użyłem urządzenia śledzącego gwiazdy, aby umożliwić mi ekspozycję przez całą minutę bez widocznego śladu gwiazd i komety spowodowanego rotacją Ziemi.

15. Starożytny las sosnowy Bristlecone

Moja pierwsza próba astrofotografii. To starożytna sosna szczeciniasta oświetlona księżycem w Górach Białych we wschodniej Kalifornii. Drzewa te mogą żyć ponad 5000 lat i są najdłużej żyjącymi organizmami na Ziemi.

16. Obce jajka

Te wirujące, zerodowane głazy z piaskowca, położone na jałowej pustyni północno-zachodniego Nowego Meksyku, wywołują wrażenie przebywania na planecie z innego świata i otaczania się przez obce istoty wyłaniające się ze skorup ich pękniętych jaj. Obszar ten był kiedyś pokryty starożytnym morzem, a gdy woda opadła, pozostawiła po sobie grubą warstwę pomieszanego piaskowca, mułowca i łupków, które pozostawały niezakłócone przez ponad 50 milionów lat. Jednak kiedy 6000 lat temu cofnęła się ostatnia epoka lodowcowa, wyrzeźbiła krajobraz w jego obecnym niesamowitym kształcie.

17. Martin’s Beach (plaża)

Trwa walka prawna o dostęp do tej plaży, która może zakończyć się w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych. Obecnie droga prowadząca do plaży jest ogrodzona przez właściciela, ale przejście na plażę nie jest ścigane i wiele osób przesiaduje tu w ciągu dnia. To jedno z moich ulubionych miejsc do robienia zdjęć w Bay Area. Nigdy nie miałem tu szczęścia do zachodów słońca, ponieważ pogoda na wybrzeżu San Mateo może być dość nieprzewidywalna, a sprzyjające warunki mogą się bardzo szybko zmienić. Jednak tej nocy byłem świadkiem rzadkiej uczty – całkowicie przejrzystej letniej nadmorskiej nocy. Droga Mleczna nie jest tutaj tak widoczna, jak w bardziej odległych miejscach na wybrzeżu ze względu na zanieczyszczenie światłem z pobliskich miast, ale wciąż jestem zdumiony ilością szczegółów widocznych tak blisko Doliny Krzemowej.

18. Plaża w zatoce Shark Fin Cove

Kolejne ujęcie z innej perspektywy Shark Fin Cove, gdzie Droga Mleczna unosiła się nad czystym nocnym niebem.

19. Plaża Davenport

To zdjęcie zostało zrobione na plaży Davenport w Kalifornii. Kolejne ujęcie bezchmurnego nocnego nieba nad opuszczoną plażą.

20. Shark Fin Cove

Droga Mleczna wznosząca się nad Shark Fin Rock na plaży w pobliżu Santa Cruz.

21. Resztki

Zbudowane w latach 60. XIX wieku molo w Davenport było platformą używaną do transportu drewna na północ w kierunku San Francisco. Od dawna opuszczone nabrzeże uległo erozji i dziś tylko betonowe łuki, które niegdyś stanowiły molo, przetrwały próbę czasu.