Polskie zwyczaje, które dla nas są normalne, a obcokrajowcy uznają je za dziwne.

0
1343

Co kraj, to obyczaj. Każde państwo charakteryzuje się pewnymi głęboko zakorzenionymi tradycjami. Niektóre obyczaje trwają do dziś. Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak widzą nas inne narody i co dziwi innych w nas? Gdy wyjedziemy za granicę, dla nas zwyczaje innych narodów także niekiedy wydają się niezrozumiałe. Jednak dziś skupimy się na Polsce i polskich zwyczajach.

Polska dla wielu przybywających obcokrajowców wydaje się być nieodgadnioną zagadką, a wiele naszych tradycji, przyzwyczajeń innych po prostu szokuje. Poniższa lista jest z zagranicznego portalu. Zobaczcie, czym szokujemy obcokrajowców.

1. Prawie wszystkie filmy są dubbingowane przez jeden, męski głos. 

W innych krajach zagraniczne filmy są najczęściej wyświetlane z napisami, ale w Polsce tak niej jest. Filmy, które oglądamy w większości polskich kanałów mają męskiego lektora, który czyta całe dialogi, nie wkładając do tego uczuć, robiąc to zupełnie neutralnie. Wyobraźmy sobie scenę, w której kobieta błaga o życie, a jej kwestię czyta męski, niezaangażowany głos. Dla Polaków to zupełnie normalne, dla obcokrajowców już niekoniecznie.

2. Imieniny

W innych krajach świętuje się tylko urodziny, ale nie w Polsce. U nas tradycja obchodzenia imienin jest silnie zakorzeniona. Ma ona korzenie katolickie i wywodzi się ze zwyczaju nazywania dzieci imionami świętych osób. W kalendarzu wypisane są imiona osób, które obchodzą imieniny każdego dnia w roku. Na dodatek, w pociągach i w autobusach na ekranach wyświetlane jest, kto danego dnia obchodzi imieniny.

3. Śpiewane „Sto lat” nie tylko na urodziny

Polacy „Sto lat” śpiewają, gdzie tylko się da, życząc komuś dobrze – w trakcie wesel, rocznic, chrzcin, Komunii Świętych. Tę piosenkę w polskich rodzinach słyszymy bardzo często.

4. Polska kanapka

Wielu obcokrajowców, gdy jest w restauracji i chce zamówić śniadanie jest mocno zdziwionych. Gdy w Menu pod pozycją sandwich zamiast bułki z mięsem, boczkiem i jajkiem, jest zwykły chleb z serkiem, szynką i pomidorem.

5. „Mogę być grosik winna?”

Prawie w każdym sklepie można usłyszeć pytanie z ust sprzedawcy ze speszoną miną: „A mogę być grosik winna?”. Do tego dochodzi wieczne pytanie o drobne i o to, czy ma się końcówkę kwoty. W Polsce to bardzo częste zjawisko, które zdecydowanie dziwi obcokrajowców.

6. Dla gości na wejście kapcie

Gdy wchodzisz do polskiego domu, zdejmujesz buty przy drzwiach, aby nie nabrudzić. To akurat nie dziwi obcokrajowców, ponieważ ta tradycja istnieje także w wielu innych kulturach na świecie, ale w Polsce gość dodatkowo dostaje kapcie, aby nie chodził na boso. Niektórzy goście biorą ze sobą własne laczki.

7. Suszenie ubrań

Obcokrajowcy spodziewają się suszarki do ubrań nad pralką. Jakież jest ich zdziwienie, gdy zamiast tego są linki nad wanną lub składana suszarka do postawienia.

8. Pizza z dodatkiem ketchupu lub sosu czosnkowego

Każdy Włoch dostałby zawału, gdyby podano mu pizzę z ketchupem lub sosem czosnkowym, ale w Polsce to najbardziej oczywisty zestaw. Sos czosnkowy zawsze wygrywa!

9. „Kevin sam w domu” co rok w święta bożonarodzeniowe

Każdego roku w telewizji krajowej „Kevin sam w domu” ogląda ponad 5 milionów ludzi. Dla Polaków to już tradycja i gdy w jednej ze stacji raz nie pojawił się „Kevin…” społeczeństwo napisało w tej sprawie petycję. Od tego czasu nikt nawet nie śmie tego zmienić, a „Kevin sam w domu” jest częścią świąt Bożego Narodzenia.

10. Przyjaciele, znajomi rodziców oraz sąsiedzi to ciocia i wujek

Dla nas to zupełnie normalne, ale dla obcokrajowców to niezrozumiałe. Jeśli osoba z Twojego bliskiego otoczenia jest starsza i nie chcesz, aby dziecko zwracało się oficjalnie Pan lub Pani, mówimy, że to ciocia i wujek.

11. Parawany na plaży

Parawany są wszędzie. Parawany potrafią być rozłożone już o 5-6 rano. Dzięki temu rodzina ma swoją przestrzeń na plaży i osłania się przed wiatrem i wścibskimi spojrzeniami innych osób.

SOK, KTÓRY OCZYŚCI OKRĘŻNICĘ. POZBĄDŹ SIĘ TOKSYN Z ORGANIZMU I CIESZ SIĘ ZDROWIEM.