
Niedobór magnezu dotyczy większości z nas i staje się coraz większym problemem. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że miliony osób cierpią na niedobór magnezu, nie wiedząc o tym.
Polacy masowo cierpią na niedobór tego pierwiastka. 60% Polaków jest zagrożona niedoborem magnezu (w Stanach Zjednoczonych na niedobór magnezu cierpi już ponad połowa Amerykanów).
Każdy narząd w ciele wymaga magnezu, co czyni go ważnym minerałem. Ale jeśli nie spożywasz go wystarczająco dużo, możesz cierpieć na niedobór magnezu, który może powodować drobne objawy, takie jak osłabienie i zmęczenie, a także niebezpieczne objawy, takie jak drgawki i skurcze mięśni.
Oto, co musisz wiedzieć o oznakach i objawach niedoboru magnezu oraz o tym, jak uzyskać więcej magnezu w swojej diecie.
Co robi magnez?
Magnez jest potrzebny do ponad 300 reakcji chemicznych w organizmie. Magnez jest niezbędny do utrzymania:
- produkcji energii,
- funkcji mięśni i nerwów,
- ciśnienia krwi,
- poziomu cukru we krwi,
- regulacji hormonów,
- produkcji białka, kości i DNA.
Utrzymanie odpowiedniego spożycia magnezu wiąże się również ze zmniejszonym ryzykiem cukrzycy.
Oznaki i objawy niedoboru magnezu
Objawy niedoboru magnezu różnią się w zależności od tego, jaki masz niedobór. Początkowe objawy niedoboru magnezu mogą obejmować:
- słabość,
- zmęczenie,
- wymioty,
- mdłości,
- utrata apetytu.
Jeśli niedobór magnezu utrzymuje się przez dłuższy czas, nasila się nasilenie objawów. Długoterminowe ryzyko niedoboru magnezu obejmuje:
- zmiana osobowości,
- napady padaczkowe,
- drętwienie kończyn,
- uczucie mrowienia,
- nieprawidłowe rytmy serca,
- skurcze mięśni,
- hipokaliemia, czyli niski poziom potasu we krwi,
- hipokalcemia, czyli niski poziom wapnia we krwi.
Czytaj: Światowy koncern zainwestuje w fabrykę pod Wrocławiem. Szukają ludzi do pracy
Przyczyny niedoboru magnezu
Niedobór magnezu występuje, gdy ilość magnezu we krwi spada poniżej średniego zakresu od 1,7 do 2,2 mg/dl. Może się to zdarzyć, jeśli spożyjesz mniej niż zalecana dieta magnezowa:
60% Polaków spożywa mniej niż szacowane zapotrzebowanie na magnez. Standardowa dieta zazwyczaj składa się głównie z przetworzonej żywności, takiej jak pakowane, puszkowane i mrożone posiłki, czerwone mięso, węglowodany o niskiej zawartości błonnika i bardzo mało owoców i warzyw. Ten sposób jedzenia znacznie utrudnia uzyskanie wystarczającej ilości magnezu.
Chociaż niewłaściwa dieta może być przyczyną niedoboru magnezu, niektóre choroby również zwiększają podatność danej osoby. Większość prawdziwych niedoborów magnezu wynika z niewystarczającego wchłaniania i nadmiernej utraty moczu i kału.
Jest to najbardziej prawdopodobne, jeśli masz:
- chorobę Crohna,
- ciężki zespół jelita drażliwego (IBS),
- nietolerancję glutenu,
- alkoholizm,
- cukrzycę.
Diagnoza niedoboru magnezu
Gdy tylko zauważysz początkowe objawy, takie jak zmęczenie lub dyskomfort żołądkowo-jelitowy, zaleca się natychmiastową wizytę u lekarza.
W gabinecie lekarskim mogą wykonać badanie krwi, aby ustalić, czy masz niedobór magnezu, niedobór innego składnika odżywczego lub jeszcze coś innego. Twój lekarz określi wtedy najlepszą dla Ciebie opcję leczenia. Wystarczy pójść na badanie krwi.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Leczenie niedoboru magnezu
W zależności od tego, jakie masz inne schorzenia i stopień niedoboru, lekarz może zalecić suplement wraz ze zmianami w diecie. Najwyższa tolerowana ilość suplementu magnezu wynosi 350 mg dziennie dla dorosłej osoby.
Najczęstsze uzupełniające formy magnezu, takie jak cytrynian i tlenek magnezu, mogą powodować skurcze i biegunkę. Jeśli zdecydujesz się na suplementację, wybierz glicynian magnezu, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że spowoduje problemy żołądkowo-jelitowe.
Zwiększenie dziennego spożycia pokarmów bogatych w magnez to kolejny świetny sposób na powrót do prawidłowego poziomu. Produkty bogate w magnez to:
- zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak,
- orzechy,
- tofu,
- banany,
- produkty pełnoziarniste,
- rośliny strączkowe,
- mleko,
- jogurt,
- gorzka czekolada,
- awokado.
Czytaj: Poznaj 17 pokarmów bogatych w magnez, aby zapobiec chorobom serca
We wczesnych stadiach niedoboru magnezu można wyzdrowieć, zwiększając spożycie w diecie poprzez żywność. Ale jeśli w wyniku niedoboru rozwinęły się u Ciebie poważniejsze schorzenia, wydłuży się długość i intensywność leczenia.
Niedobór magnezu występuje, gdy osoba nie spożywa wystarczającej ilości magnezu w swojej diecie lub cierpi na chorobę, która ogranicza jej zdolność do wchłaniania. Objawy niedoboru magnezu to osłabienie, nudności, a nawet drgawki. Poprzez zmiany w diecie i suplementy poziom magnezu może się normalizować.