Posągi „duchów” nawiedzają teren zamku nad jeziorem Como

0
610
Wioska Varenna i nawiedzony zamek Vezio. Źródło: Twitter

Włoskie jezioro Como ma wiele spektakularnych widoków, ale jeden z najlepszych można znaleźć na wzgórzach nad wioską Varenna.

Znajduje się tam Zamek Vezio, który został zbudowany na przełomie XI i XII wieku. Każdego lata turyści wędrują na wzgórze, aby podziwiać rozległą panoramę, ale nie są w tym odosobnieni. Dołączają do nich „duchy”, które rozsiane są po całym terenie.

Czytaj: Pantera śnieżna jest znana jako „Duch Gór”. Czy ją zauważysz?

Te duchy Vezio to odlewy gipsowe wykonywane co roku przez zarządców zamku. Turyści zgłaszają się do nałożenia na nich gipsu, z którego powstają te upiorne postacie. Następnie pozostawia się je żywiołom przez całą zimę, aż rozpocznie się nowy sezon i duchy zostaną rzucone na nowo. Te duchy są jedną z największych atrakcji zamku, ale dlaczego znajdują się na terenie i co reprezentują?

Wszystko to wiąże się z legendą o tym, dlaczego w ogóle zbudowano zamek. W 1779 roku Anton Gioseffo della Torre di Rezzonico opublikował książkę Larius. Wspominał w nim, że zamek powstał dzięki życzeniu Teodelindy. Była królową Longobardów, ludu germańskiego, który rządził tą częścią Włoch przez kilkaset lat. Mówi się, że ostatnie lata życia spędziła w tej okolicy i jako część swojej spuścizny chciała pozostawić po sobie kościół i oratorium z widoczną dzwonnicą.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Chociaż tak się nigdy nie stało, legenda głosi, że jej serce i dusza są pochowane w murach zamku Vezio, a jej dusza wędruje po jego korytarzach w bezksiężycowe noce. Te gipsowe rzeźby są fizyczną reprezentacją tej legendy, która z pewnością dodaje uroku i tajemniczości zamku.

Jeśli chcesz zobaczyć je osobiście, zamek Vezio jest otwarty co roku od marca do początku listopada.

Czytaj: Restauracja Pumo di Puglia we Wrocławiu – poczuj się jak we Włoszech

Zamek Vezio znajduje się w okolicy włoskiego jeziora Como.

Twitter

I jest na wzgórzu wysoko nad wioską Varenna.

Twitter

Grunty zdobią gipsowe odlewy „duchów”.

Twitter

Duchy tworzą co sezon zarządcy zamku.

Twitter
Twitter