Potężna polska twierdza, znana jako „Zamek Krzyżtopór”, zostanie przywrócona do dawnej świetności!

0
174
Niegdyś największy pałac obronny w Europie, dzisiaj malownicza ruina. (zdjęcie: Yo en Polonia - Me in Poland, Facebook)

Potężna polska twierdza, znana jako „Zamek Krzyżtopór”, zniszczona przez Szwedów w Potopie, a następnie przez Rosjan podczas I rozbioru Polski, zostanie przywrócona do dawnej świetności!

Polska

Polska jest szybko rozwijającym się celem podróży dla turystów z całego świata, z jego uroczymi i historycznymi miastami, które tętnią tętniącą życiem kulturą, z mnóstwem naturalnych krajobrazów, takich jak wspaniałe obszary leśne, rozległe jeziora i opadające, falujące wzgórza i góry, a także mnóstwo czarujących zamków, które są pokryte wielowiekowym fascynującym i nieodpartym dziedzictwem.

CZYTAJ: Konkurs European Best Destinations 2023: Warszawa najatrakcyjniejszym celem turystycznym w Europie

Historia Polski jako kraju sięga mniej więcej X wieku, co oznacza, że z każdym zamkiem, który stoi dziś w kraju, wiąże się naprawdę wiele historii, w tym opowieści o królach i królowych, bitwach wojennych i konfliktach, a także ich roli we współczesnej historii, takiej jak II wojna światowa, która miała ogromny wpływ na kraj.

Zamek Krzyżtopór

W malowniczej polskiej wsi Ujazd, która znajduje się w województwie świętokrzyskim, leży piękny i zabytkowy Zamek Krzyżtopór.

Niewiele wiadomo o pochodzeniu tego zamku, choć istnieje dokumentacja budowy zamku przypadająca na rok 1627. Podczas najazdu szwedzkiego na Polskę w roku 1655 zamek był oblegany przez wojska szwedzkie, które go zajęły do 1657 roku.

Szwedzi pozostawili zamek po latach panowania w strasznym stanie, popadł on w ruinę i nikt go nie odbudował. Jednak skrzydło zachodnie nadal było w dobrym stanie, a w tej części zamku na przestrzeni wieków rezydowało kilka rodów szlacheckich.

Zamek został odnowiony przez Rosjan pod koniec XVIII wieku, jednak w czasie II wojny światowej został ponownie splądrowany i ponownie przebudowany dopiero w 1971 roku.

Zamek Krzyżtopór odzyska dawny blask

Małymi krokami będziemy dążyć do odbudowy zamku Krzyżtopór lub do jego pełnej rewaloryzacji. Jest na to dobry klimat, jesteśmy na to gotowi, ale najpierw zaczniemy od rewitalizacji ogrodów” – powiedział poseł Krzysztof Lipiec podczas środowej (17 maja) konferencji w zamku.

Inspiracją do wznowienia planów odbudowy obiektu stały się słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w ostatnią niedzielę na konwencji programowej swojej partii powiedział, że państwo polskie będzie odbudowywać obiekty o dużym znaczeniu dla kultury polskiej, takie jak zamek Krzyżtopór.

Poseł przypomniał, że od 5 lat ten obiekt jest na prestiżowej liście pomników historii. Dbałość o zabytki ma w sposób szczególny zaświadczać o narodowej dumie.

My nie spoczywamy na laurach. We wrześniu w Ujeździe odbędzie się duża konferencja międzynarodowa z udziałem wybitnych specjalistów, którzy dyskutować będą o odbudowie zamku i rozwiązaniach, które warto zastosować. Dokumentacja na odbudowę już jest, doprowadzimy do tego aby podnieść atrakcyjność krajoznawczą tego zabytku, zaproponować mieszkańcom i turystom coś więcej” – powiedział Krzysztof Lipiec.

CZYTAJ NA F7.PL – Czy warto witaminę D brać również wiosną i latem?

Zadowolenia z możliwości odbudowy zamku nie kryła również wicestarosta Małgorzata Jalowska.

„Bardzo się cieszę, że powiat opatowski wysuwa się na prowadzenie jako region turystyczny. Jesteśmy jedynym powiatem, gdzie są dwa pomniki historii, a wiodącym jest zamek Krzyżtopór, znany nie tylko w Polsce ale i w Europie” – mówiła wicestarosta.

Teraz samorząd gminny czeka na decyzję w sprawie wniosku do Polskiego Ładu na kwotę 3 miliony 500 tysięcy złotych. Środki przeznaczone będą na rewitalizację ogrodów przyzamkowych, ale pomysłów na zaaranżowanie przestrzeni zamkowych jest dużo. Jedną z nich jest utworzenie w jednej z oficyn, pomieszczenia pozwalającego na prowadzenie całorocznych warsztatów edukacyjnych dla najmłodszych. Kolejnym etapem jest odtworzenie kaplicy, ale najpierw trzeba byłoby uzupełnić elementy konstrukcyjne. Zamek posiada także piękne i nieodkryte podziemia, lochy, które nigdy nie były przebadane.

Obecnie są zabezpieczone i niedopuszczone do zwiedzania. Jedna z legend mówi, że Zamek Krzyżtopór był połączony podziemnym tunelem z Ossolinem. Tunelem tym jeździli do siebie w gościnę właściciele zamków w Ossolinie i Ujeździe. Drogę wysypywano cukrem, który zastępował śnieg i lud, wówczas mknęli po niej saniami… Kto wie jakie tajemnice skrywa ten piękny zamek w Ujeździe.