Pożegnamy się z kolonoskopią? Testowane są kapsułki, które robią zdjęcia jelita

0
593
Ogólnie endoskopia kapsułkowa jest wygodniejsza i mniej bolesna niż tradycyjna kolonoskopia. Zdjęcie: healthyfoodhouse.com

Wraz z rozwojem technologii medycyna podąża za nią. Naukowcy ciężko pracują, aby znaleźć nowe rozwiązania, które pozwolą rozwiązać powszechne problemy, a wielu z nich zdołało w dużym stopniu zrewolucjonizować powszechne procedury.

Ponieważ głównym celem jest dobre samopoczucie i komfort pacjenta, naukowcy poszukują łatwiejszych, bezpieczniejszych i tańszych sposobów badania zdrowia ludzi.

Jednym z najbardziej nieprzyjemnych i bolesnych zabiegów medycznych jest kolonoskopia. Zabieg jest długi i nieprzyjemny, a lekarze zalecają swoim pacjentom przestrzeganie specjalnej diety, przyjmowanie doustnych środków przeczyszczających lub unikanie pokarmów stałych na kilka dni przed badaniem.

Sam zabieg trwa około 30-60 minut, a pacjentowi regularnie podaje się leki relaksacyjne. Zabieg polega na przepuszczeniu długiej, elastycznej rurki wyposażonej w kamerę wideo w dół gardła lub przez odbytnicę.

Zabieg jest wykonywany w celu wskazania wszelkich nieprawidłowych narośli lub innych problemów, które mogą wyjaśniać objawy pacjenta, takie jak ból brzucha lub krwawienie z odbytu.

Cóż, wiele wskazuje na to, że możemy się niedługo pożegnać z takim niekomfortowym zabiegiem. Alternatywna technologia wykorzystuje tylko jedną dużą kapsułkę i wiele czujników umieszczonych na brzuchu, które są mocowane za pomocą pasa.

Taki sposób prawie cztery lata temu został przyjęty w Brazylii, a obecnie jest coraz częściej stosowany w innych laboratoriach i centrach diagnostycznych na całym świecie.

Program zdrowia układu pokarmowego Loyola Medicine jest pierwszym tego rodzaju programem w Chicago, który zapewnia taką metodę.

Pacjent otrzymuje maleńką bezprzewodową kamerę wielkości witaminy wewnątrz kapsułki, zamiast wprowadzenia rurki z kamerą.

Kiedy ją połyka, kapsułka przemieszcza się przez jelito, robiąc tysiące zdjęć i przesyłając je do rejestratora danych owiniętego wokół talii pacjenta.

Ponadto analizuje również części jelita, których nie można wykonać klasyczną kolonoskopią, na przykład jelito cienkie.

Oto, jak to działa:

Pacjent otrzymuje środki przeczyszczające i zaleca się unikania jedzenia po obiedzie dzień przed zabiegiem. W dniu zabiegu można pić tylko wodę.

Na poranną wizytę pacjent zakłada na brzuch lub klatkę piersiową pas z czujnikami. Technik przyczepia urządzenie do śledzenia danych na pasku wokół talii.

Następnie pacjent połyka kapsułkę popijając wodą. Nie wolno mu nic pić przez dwie godziny, a po 4 godzinach powinien zjeść lekką przekąskę.

Zwykle po 8 godzinach pacjent wraca do szpitala, a technik sprawdza, czy kapsułka dostała się do jelita grubego. W tym przypadku aparat ma robić zdjęcia w drodze i wysyłać je do modułu śledzącego dane.

Pasek i czujniki są zdejmowane i procedura jest zakończona.

W przypadku, gdy kapsułka nie dotarła jeszcze do jelita grubego, pacjent jest odsyłany do domu z włączonymi czujnikami i rejestratorem danych do wyczerpania baterii rejestratora (zwykle zajmuje to 12-14 godzin). Następnego ranka wraca do szpitala.

Na koniec lekarz analizuje zdjęcia pobrane z trackera danych. Kapsułka jednorazowa opuści ciało pacjenta przy następnym korzystaniu z łazienki.

Po spożyciu kapsułki i do czasu jej wydalenia, pacjentowi zaleca się, aby nie przebywał w pobliżu urządzenia do rezonansu magnetycznego ani nie planował badania rezonansu magnetycznego.

Jednym z najczęstszych powodów, dla których lekarze zalecają tę procedurę, jest możliwość wystąpienia raka jelita grubego, drugiej najczęstszej przyczyny zgonów z powodu raka u mężczyzn i trzeciej u kobiet.

Czytaj: Firmy farmaceutyczne to ukrywają. Oto 13 produktów, które są 1000 razy silniejsze niż antybiotyki

Mukund Venu, MD, dyrektor operacji klinicznych i dyrektor badań diagnostycznych w dziale gastroenterologii Loyola Medicine, mówi:

„System kapsułek wideo jest jedyną alternatywną metodą badań przesiewowych w kierunku raka okrężnicy, która umożliwia bezpośrednią wizualizację polipów okrężnicy. Udowodniono, że wczesne wykrywanie ratuje życie, a system kapsuły wideo oferuje wygodny test przesiewowy dla osób, które nie są w stanie wykonać pełnej kolonoskopii”.

Inne przyczyny obejmują diagnozowanie celiakii, choroby Leśniowskiego-Crohna i innych chorób zapalnych jelit, wykrycie przyczyny krwawienia z przewodu pokarmowego, zbadanie przełyku i wykonanie innych badań, takich jak prześwietlenie.

Chociaż kolonoskopia jest nadal uważana za najpowszechniejszy standard w diagnostyce chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego, ma ona swoje wady. Mianowicie ogranicza się tylko do okrężnicy.

Z drugiej strony kolonoskopie pozwalają również na jednoczesne leczenie polipów jelit, podczas gdy endoskopia kapsułkowa dostarcza jedynie biernej informacji wizualnej.

Ogólnie endoskopia kapsułkowa jest wygodniejsza i mniej bolesna niż tradycyjna kolonoskopia.

Oprócz tego, że zabieg kapsułkowy jest ogólnie bezpieczny, ma również swoje zagrożenia. Chociaż jest to bardzo rzadkie, u osób z guzami, zwężeniami, chorobą Leśniowskiego-Crohna, operacjami w tych okolicach lub innymi stanami powodującymi zwężenie przewodu pokarmowego, kapsułka może utknąć w przewodzie pokarmowym.

Dlatego do lekarza należy wybór jednej z dwóch metod i podjęcie decyzji w tej sprawie. Podczas gdy kolonoskopie są nadal akceptowane jako złoty standard, endoskopia kapsułkowa jest z pewnością cenioną alternatywą zarówno dla lekarzy, jak i ich pacjentów.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Już za jedno pokolenie pacjenci będą mogli spoglądać wstecz na czasy przerażających, ale rutynowych badań przesiewowych kolonoskopii ze współczuciem dla milionów zdrowych osób, które musiały przejść tak niewygodną procedurę”.

Czytaj: Zobacz spektakularny widok z Wielkiego Kanionu Anjihai w Chinach!