Poznaj Paszczaka, podobnego do sowy ptaka o wyrazistym wyglądzie

0
566
Zdjęcie: Stock Photos from L Twomey/Shutterstock

Paszczaki to latająca po subkontynencie indyjskim aż do Australii grupa nocnych ptaków, które są równie urocze, co urzekające.

Potrafią bardzo szeroko otworzyć dziób (stąd wzięła się ich polska nazwa), co pomaga im w chwytaniu owadów. I zmarszczone czoło nadające im poważny, ale lekko głupiutki wygląd.

Paszczaki mogą wydawać się podobne do sów, ale w rzeczywistości są bliżej spokrewnione z rodziną ptaków z rzędu lelkowych.

Paszczaki należą do rodziny Podargidae, która obejmuje 15 różnych gatunków. Trzy gatunki – paszczak australijski, paszczak marmurkowy i paszczak papuaski – są większe i nazywają Australię i Nową Gwineę swoim domem. Kolejnych 11 gatunków występuje w Azji i są one zwykle mniejsze. Jest też paszczak cynamonowy, który odkryto na Wyspach Salomona w 2007 roku i nadano mu własny rodzaj.

Wszystkie paszczaki są ptakami nocnymi, ale istnieją między nimi wyraźne różnice. Większe paszczaki to drapieżniki, żerujące na żabach, myszach i innych małych bezkręgowcach. Z kolei paszczaki azjatyckie żywią się głównie owadami. I chociaż wszystkie mają włosie wokół podstawy dzioba, kochające owady paszczaki mają dłuższe włosie. To najprawdopodobniej chroni ich oczy przed owadami, które zjadają.

Ponieważ są aktywne przez całą noc, paszczaki muszą zapewnić sobie ochronę w ciągu dnia podczas odpoczynku. Dlatego są tak dobre w kamuflażu. Wtulone w drzewa, wtapiają się idealnie dzięki kolorowi piór. Ale nie polegają tylko na tym, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Śpią na stojąco, a jeśli wyczują w powietrzu niebezpieczeństwo, robią coś całkiem sprytnego. W rzeczywistości usztywnią się i kierują dzioby do góry, ale tak jak zrobiłby to ptak, gdy się budzi. W ten sposób są w stanie oszukać potencjalnych drapieżników, którzy będą myśleć, że paszczaki nie śpią i obserwują otoczenie.

Na szczęście wszystkie gatunki paszczaków dobrze się rozwijają i nie grozi im wyginięcie. Oczywiście może się to zmienić z czasem, jeśli ich siedlisko zostanie uszkodzone, ale na razie te urocze ptaki można znaleźć w dużych ilościach.

Paszczaki to rodzina nocnych ptaków, które wyglądają podobnie do sów, ale są dość wyraźne.

Czytaj: Pies i sowa mogą być przyjaciółmi na całe życie

Zdjęcie: Stock Photos from robdowner/Shutterstock
Zdjęcie: Stock Photos from IngeBlessas/Shutterstock
Zdjęcie: Stock Photos from Brigid Mary Prain/Shutterstock

Są podzielone na 15 gatunków, które można spotkać od Indii po południowo-wschodnią Azję i Australię.

Zdjęcie: zambezi/DepositPhotos
ZdjęcieStock Photos from PhotoBarmaley/Shutterstock
ZdjęcieStock Photos from noicherrybeans/Shutterstock
ZdjęcieStock Photos from robdowner/Shutterstock

W ciągu dnia kamuflują się w drzewach, aby ukryć się przed drapieżnikami.

Zdjęcie: Stock Photos from Brigid Mary Prain/Shutterstock
Zdjęcie: Stock Photos from Steven James Chivers/Shutterstock
Zdjęcie: zambezi/DepositPhotos

Czytaj: We Wrocławiu powstanie automatyczna myjnia pociągów PKP Intercity

johannesfloe.com – Art to remember