Poznaj prosty sposób na usunięcie kleszcza bez użycia pęsety.

0
34030
Jak bezpiecznie i skutecznie usunąć kleszcza? Zdjęcie: YouTube

W tym roku zima była słaba, a takie warunki sprzyjają kleszczom. W tym roku ich aktywność rozpoczęła się o wiele wcześniej niż zwykle. Poznaj sposób na bezpieczne usunięcie kleszcza bez użycia pęsety.

W końcu nadeszła wiosna, świeci piękne słoneczko i możemy więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Przyroda budzi się do życia, drzewa stają się zielone. W tym okresie musimy uważać na kleszcze, które mogą poważnie zagrozić naszemu zdrowiu.

Kilka słów o kleszczach

Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy. Znanych nam jest około 900 gatunków. Nie mają one naturalnych wrogów, dlatego jest ich coraz więcej.

Na kleszcze trzeba szczególnie uważać w parkach liściastych i wysokich trawach. Wbrew powszechnej opinii, nie spadają one na nas z drzew. Kleszcze wspinają się na wysokość około 120-150 cm, bo na takiej wysokości może znajdować się grzbiet ich potencjalnego żywiciela.

Eksperci alarmują, że od kilku lat rośnie liczba kleszczy. Pajęczakom sprzyjają łagodne zimy, dzięki którym większość populacji przeżywa do wiosny. Zdjęcie: YouTube

Kleszcze w trakcie żerowania przenoszą groźne choroby. Kleszcze żyjące w Polsce najczęściej przenoszą takie choroby, jak:

  • kleszczowe zapalenie mózgu
  • anaplazmozę
  • babeszjozę
  • tularemię
  • riketsjozę
  • boreliozę

Najbardziej zagrażającą życiu chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu. Można się zaszczepić, ale dawki trzeba przyjmować co 3 lata. Objawy kleszczowego zapalenia mózgu pojawiają się w ciągu dwóch tygodni i przypominają grypę. W 70-80% przypadków choroba zostaje zahamowana w pierwszej fazie. U reszty zakażonych osób wirusy przedostają się do centralnego układu nerwowego, gdzie mogą wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Ryzyko przeniesienia nieproszonego pasożyta na ciele jest duże. Nie możemy się bać, że każdy kleszcz zarazi nas boleriozą, ale badania dowodzą, że co 7-8 przysłany do sanepidu jest zarażony. Dla świętego spokoju i spokojnego snu lepiej wykonać badania.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zwykła herbata z kurkumą leczy wiele dolegliwości i jest dobra na wszystko!

Zanim wykonamy badania, kleszcza trzeba się pozbyć.

Chwytając kleszcz paznokciami lub pęsetą można go łatwo uszkodzić i przez to część pozostanie w skórze. Jak w bezpieczny sposób pozbyć się pajęczaka bez użycia pęsety?

Jedna z pielęgniarek pokazała sposób, który dla wielu z Was może okazać się godny polecenia i wart zapamiętania.

Potrzebujesz patyczka do uszu, wody i chwilę cierpliwości. Należy kleszcza obracać wokół własnej osi, dzięki czemu wyjdzie cały i nieuszkodzony.
Na poniższym filmiku możesz zobaczyć jak to zrobić:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=47&v=vMwU6CzUeZ0

Później, przez kilka dni po usunięcia kleszcza należy obserwować miejsce ukąszenia na skórze. Jeśli zauważysz, że miejsce się rumieni, nie czekaj, tylko bezzwłocznie udaj się do lekarza.

Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź naszą stronę f7poznan.pl