Poznaj sposoby na ochłodzenie mieszkania w upalne dni.

0
732
zdjęcie: mirror.co.uk

W ostatnim czasie pogoda bardzo nas rozpieszcza. Jest tak gorąco, że już od samego rana leje nam się pot z czoła. Jak schłodzić mieszkanie latem i stworzyć w nim przyjemną, możliwą do wytrzymania przestrzeń? Dowiedź się już teraz.

Ponad 30 stopniowe temperatury sprawiają, że można się rozpuścić wewnątrz mieszkania czy nieklimatyzowanych biur. Męczy nas gorąc i duchota. Pot leje się po całym ciele. Trudno uporać się z suchym i nagrzanym powietrzem, są jednak na to sposoby.

1.Powieszenie białej tkaniny na oknie

Aby schłodzić sobie mieszkanie w upalne dni należy zawiesić biały materiał na oknie. Najlepiej, jeśli będzie to bawełniana tkanina lub zasłona, koniecznie nieprzezroczysta i koniecznie tylko w białym kolorze. Sposób będzie jeszcze bardziej skuteczniejszy, kiedy zawiesisz biały materiał po zewnętrznej stronie, a nie w środku mieszkania.

2. Wietrzenie mieszkania

Wietrzenie mieszkania będzie najbardziej skuteczne, jeśli otworzysz okna po dwóch przeciwległych stronach mieszkania. Musisz uważać tylko, aby okna nie trzasnęły z powodu wiatru. W taki sposób następuje cyrkulacja i wymiana powietrza na świeże.

Najlepiej jest wietrzyć mieszkanie nocą, zwłaszcza w drugiej połowie. Od razu po zachodzie słońca ziemia oddaje ciepło. Przez pierwsze godziny mury domów, na które cały dzień świeciło słońce działają niczym kaloryfery. Otwierając okno, możesz tylko pogorszyć swoją sytuację.

Co do pory południowej, kiedy słońce świeci najmocniej, też czasami nie warto otwierać okna i akurat w tych godzinach wietrzyć mieszkanie. Wczesnym świtem i po południu najlepiej otwierać okna po wschodniej stronie, do południa otwierać okna po zachodniej stronie.

Jeśli w mieszkaniu lub biurze okna wychodzą tylko na jedną stronę, warto także otworzyć drzwi na korytarz. Trzeba być jednak czujnym, aby nie paść łupem złodziei.

3. Zasłonienie rolet i zasłon

Zasłonięcie rolet i zasłon także powinno przynieść ulgę w pomieszczeniu w ciągu dnia. Najlepiej, jeśli rolety są zrobione z grubszej, dwuwarstwowej tkaniny. Klasyczne rolety ochronią przed promieniami słonecznymi, ale nie przed ciepłem. Z kolei rolety termoizolacyjne zabezpieczą mieszkanie przed nasłonecznieniem i utrzymają optymalną temperaturę w pomieszczeniu.

4. Włączenie wiatraków

Każdy włączony wiatrak da troszkę przyjemnego wiaterku. Wadą jest możliwość przeziębienia się, nabawienia się zapalenia ucha i bólu głowy. Dodatkowo troszkę zwiększone zużycie prądu. Jeszcze lepszy efekt ochłodzenia mieszkania uzyskasz, jeśli przed wiatrakiem położysz miskę, do której włożysz kostki lodu.

5. Nawilżanie powietrza

Jeśli nie masz w pomieszczeniu profesjonalnego nawilżacza powietrza, możesz koło okna postawić naczynie z wodą z kropelkami olejku eukaliptusowego lub sokiem z cytryny. Na kaloryferach rozwieś ręczniki zmoczone w zimnej wodzie.

6. Otwarcie wszystkich drzwi w pomieszczeniu

W gorące, upalne dni najlepiej zostawić otwarte drzwi do wszystkich pokojów. Dzięki temu powietrze będzie sprawniej przepływać i w mieszkaniu nie będzie tak duszno.

7. Posiadanie dużo roślin w pomieszczeniu

Najlepsze są paprocie. Powietrze jest bardziej rześkie i w pomieszczeniu jakoś chłodniej w porównaniu do pokoi, gdzie nie ma roślin. Wszystko przez to, że paprocie usuwają toksyny z powietrza i cząsteczki smogu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 10 roślin doniczkowych, które oczyszczają powietrze i ochronią przed smogiem!

8. Zakupienie wentylatorów

Wentylatory warto kupić jeszcze przed upałami, ponieważ później mogą wszyscy je wykupić i w sklepach ciężko będzie cokolwiek dostać. Wentylatory można postawić na stolikach, biurkach, podłodze lub zawiesić na suficie razem z żyrandolem. Moja mama ma w kuchni taki stary właśnie na suficie – do dzisiaj działa i przynosi ulgę w trakcie upałów.

9. Rozwieszenie mokrych ręczników, prześcieradeł

Mokre ręczniki lub prześcieradła warto wywiesić albo na kaloryferach albo na sznurkach w mieszkaniu, jeśli jest taka opcja.

10. Sprawdzenie drożności kratek

Niby logiczne i banalne, ale część osób o tym nie pamięta. Warto przed latem sprawdzić drożność i czystość kratek i kanałów wentylacyjnych.

11. Klimatyzacja

To najczęściej stosowany sposób chłodzenia w biurach, miejscach użyteczności publicznej, restauracjach czy sklepach. Klimatyzację od razu czuć, jednak są pewne minusy – można się szybko przeziębić.

12. Wyłączenie wszystkich urządzeń

Jeśli nie musisz nic nie piecz w piekarniku, nie prasuj, nie susz włosów suszarką lub nie prostuj prostownicą. Sprzęty domowe także są źródłem ciepła. Kuchenka mikrofalowa i żarówki także dają ciepło.

A Ty jaki znasz sposób na ochłodzenie mieszkania w trakcie upałów? Daj znać w komentarzu!

Koniecznie odwiedź naszą stronę f7city.pl