Poznajcie 7-letnią Grace z zespołem Downa. Jest modelką i pracowała dla Disneya.

0
1277

Rodzina i codzienne życie, w której jest niepełnosprawne dziecko wygląda troszkę inaczej i musi mierzyć się z wyzwaniami, jakie nie są znane zdrowej rodzinie.

Zespół Downa w społeczeństwie nie jest już tematem tabu. Ludzie bardzo mocno nie dziwią się na widok dziecka z zespołem Downa. Choroba ta jest dość częstym przypadkiem i wiąże się z dość niewielkimi ograniczeniami. Zespół Downa przydarza się u 1 na 800 dzieci, jednak zdarzają się jeszcze sytuacje (na szczęście coraz mniej), że dzieci dotknięte tym syndromem są izolowane i stygmatyzowane.

Poznajcie Grace Isabelle Wharton z Cheshire. Dziewczynka ma zespół Downa, co wcale nie oznacza, że przegrała życie.

Gdy Cheryl i John Wharton dowiedzieli się, że zostaną rodzicami dziecka z zespołem Downa załamali się. Uważali, że to dramat i że sobie nie poradzą. Cheryl prawie całą dobę nie mogła przestać płakać. Czuła, że świat się dla niej skończył.

Dziś, po tylu latach, gdy o tym pomyśli, nie rozumie, jak tak bardzo mogła rozpaczać z tego powodu.

Dziś córeczka Grace jest ich oczkiem w głowie i nie wyobrażają sobie życia bez niej. To najsłodsza, najcieplejsza, najserdeczniejsza, najszczersza i najlepsza istota. Dodatkowo stała się inspiracją dla innych ludzi, a przede wszystkim dzieci z zespołem Downa.

Pewnego dnia mama zabrała Grace na sesję zdjęciową. Dziewczynka oczarowała wszystkich obecnych na sali i od razu było widać, że Grace czuje się przed obiektywem, jak ryba w wodzie.

Pomimo ograniczenia, jaką jest zespół Downa Grace jest pewną siebie, uroczą, bardzo ciepłą dziewczynką.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Chłopak z zespołem Downa wskoczył do wody, by ratować tonące dzieci. Inni stali i się gapili.

„Grace otrzymała wiele ofert. Zatrudniał ją Disney, CBeebies i BBC. Naprawdę dużo pracuje.” – mówi Cheryl.

Aktualnie Grace jest zatrudniona przez Zebedee Management – firmę, która reprezentuje ponad 300. niepełnosprawnych modeli.

Firma ta wysyła światu piękny przekaż, mówiący, że osoby niepełnosprawne nie mogą być pomijane. Należą do społeczeństwa, tak jako jak zdrowi ludzie.

„Myślę, że dobrze się stało, że więcej firm zaczęło włączać grupy, które kiedyś były pomijane w kampaniach reklamowych, w tym społeczności zespołu Downa!”

Pomimo świadomości, że tacy ludzie istnieją, świat nie oferuje dużo osobom niepełnosprawnym, a w każdym razie oferta ta jest zdecydowanie skromniejsza, niż dla zdrowych ludzi. I taka urocza, żywiołowa Grace ciężko pracuje, aby w przyszłości się to zmieniło.

Zespół Downa najczęściej warunkuje problemy ze zdrowiem, takie jak wady słuchu, mowy, wzroku czy wady serca. W przypadku Grace jest problem z mową w efekcie obniżenia napięcia mięśniowego.

„Grace przeżyła wiele, odkąd się urodziła. Miała kilka poważnych operacji, ale nigdy nie była naprawdę chora” – mówi jej mama.

Dziewczynka bardzo dobrze radzi sobie w szkole. Uczenie przychodzi jej z lekkością, ma łatwość zapamiętywania. Jest bardzo przyjacielska i każdy w klasie ją bardzo lubi.

„Mam wielkie szczęście, że od dwóch lat mam Grace w klasie” – mówi nauczycielka Grace, Charlotte Williams.

Rodzice Grace chętnie pokazują światu swoją córeczkę. Chcą, by inne dzieci z zespołem Downa także zostały zauważone. To dodaje siły i pomaga innym rodzinom z dzieckiem z zespołem Downa i ludziom ogólnie akceptować i rozumieć, że są tacy ludzie i nie są gorsi od innych. To bardzo dobrzy, ciepli i fantastyczni ludzie.

„Bardzo ważne jest dla nas przekazanie wiadomości, że jest tylko małą dziewczynką, która ma zespół Downa. To nic wielkiego”.

Dzieci z zespołem Downa mają jeden dodatkowy chromosom, ale również więcej serdeczności, uśmiechu i łagodności.

Zdjęcia: facebook.com/Cheryl Wharton

Jesteś z Poznania? Zapraszam Cię do f7poznan.pl
A jeśli interesujesz się wieloma miejscami na świecie, zapraszam Cię do
f7city.pl