Przejście na zdrowszą dietę może wydłużyć Twoje życie nawet o dekadę

0
258
Zdrowe odżywianie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zdjęcie: Pixabay

Nowe badania pokazują, jak zdrowsza, zbilansowana dieta – zawierająca więcej roślin strączkowych, produktów pełnoziarnistych i orzechów, przy jednoczesnej redukcji czerwonego i przetworzonego mięsa – może prowadzić do dłuższego życia.

„Jesteś tym, co jesz” to stare powiedzenie, ale nowe badanie z Uniwersytetu w Bergen udowadnia, że to prawda. To, ile żyjesz zależy od tego, co jesz. Im zdrowsza i bardziej zróżnicowana nasza dieta, tym zdrowsza i dłuższa staje się nasza średnia długość życia.

W badaniu oszacowano wpływ takich zmian na typową dietę zachodnią dla obu płci w różnym wieku; im wcześniej te wytyczne zostaną włączone do naszych nawyków żywieniowych, tym większa poprawa średniej długości życia, ale starsi ludzie również odniosą korzyści zmian w jadłospisie.

Czytaj: Nowa restauracja w centrum Wrocławia!

Zmień posiłki, ciesz się większą ilością posiłków

„Nasza metodologia modelowania wykorzystywała dane z najbardziej kompleksowych metaanaliz, dane z badania Global Burden of Disease, metodologię tabeli życia i dodane analizy dotyczące opóźnienia skutków i kombinacji skutków” – mówi Lars Fadnes, profesor na Wydziale Globalnego Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie w Bergen, który prowadził badania.

„Metodologia zapewnia oszacowania populacji przy danych założeniach i nie jest przeznaczona jako zindywidualizowane prognozowanie, z niepewnością obejmującą czas do osiągnięcia pełnych efektów, wpływ jaj, białego mięsa i olejów, indywidualne zróżnicowanie czynników ochronnych i czynników ryzyka, niepewność przyszłego rozwoju zabiegów medycznych; oraz zmiany w stylu życia.”

Szacuje się, że nawyki żywieniowe przyczyniają się do 11 milionów zgonów rocznie na całym świecie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zespół oparł się na istniejących bazach danych, aby opracować skomputeryzowany model do oszacowania, w jaki sposób szereg zmian w diecie wpłynie na oczekiwaną długość życia. Model jest publicznie dostępny jako kalkulator online Food4HealthyLife, którego możesz użyć, aby uzyskać lepsze wyobrażenie o tym, jak zmiana tego, co jesz, może wpłynąć na długość życia. Zespół przewiduje, że ich kalkulator pomoże również lekarzom i decydentom w zrozumieniu wpływu wyborów żywieniowych na ich pacjentów i społeczeństwo.

W przypadku typowej młodej osoby dorosłej (20 lat) w Stanach Zjednoczonych zespół informuje, że zmiana z typowej diety na optymalną (zgodnie z ich modelem) może zapewnić wzrost średniej długości życia o około 10,7 lat dla kobiet i 13 lat dla mężczyzn. Wyniki te są dość niepewne — co oznacza, że wzrost dla kobiet wynosi od 5,9 do 14,1 roku, a dla mężczyzn od 6,9 do 17,3 — ze względu na wpływ czynników, których model nie uwzględnia, takich jak wcześniejsze schorzenia, klasa społeczno-ekonomiczna i tak dalej. Zmiana diety w wieku 60 lat nadal przyniesie wzrost średniej długości życia o 8 lat dla kobiet i 8,8 lat dla mężczyzn.

„Różnice w szacunkach oczekiwanej długości życia między mężczyznami i kobietami wynikają głównie z różnic w śmiertelności tła (a zwłaszcza chorób układu krążenia, takich jak choroba wieńcowa, gdzie mężczyźni są ogólnie bardziej narażeni na wyższe ryzyko w młodszym wieku niż kobiety)” – wyjaśnił prof. Fadnes.

Czytaj: Nie tylko palenie papierosów – poznaj jeszcze gorsze nawyki

Największy wzrost średniej długości życia zostałby osiągnięty przez spożywanie większej ilości roślin strączkowych, więcej produktów pełnoziarnistych, więcej orzechów, mniej czerwonego mięsa i mniej przetworzonego mięsa.

Dotychczas badania koncentrowały się na wpływie diety na średnią długość życia, ale takie zmiany mogą być korzystne również pod innymi względami. Wiele sugestii przedstawionych przez zespół jest również bardziej zrównoważonych środowiskowo i mniej kosztownych finansowo. Zespół ciężko pracuje obecnie nad włączeniem tych czynników do swojego kalkulatora internetowego, aby pomóc ludziom lepiej zrozumieć, w jaki sposób zmiany w diecie mogą poprawić ich życie na wszystkich poziomach.

„Pracujemy nad uwzględnieniem aspektów zrównoważonego rozwoju również w Food4HealthyLife. Opierając się na wcześniejszych badaniach, optymalne diety prawdopodobnie przyniosą znaczne korzyści w porównaniu z typową dietą zachodnią, również pod względem redukcji emisji gazów cieplarnianych, użytkowania gruntów i innych aspektów zrównoważonego rozwoju” – dodał prof. Fadnes. „Nie zbadaliśmy jeszcze systematycznie aspektów finansowych, ale kilka zdrowych opcji, takich jak rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste, może być również tanich”.

Artykuł „Oszacowanie wpływu wyborów żywieniowych na długość życia: badanie modelujące” został opublikowany w czasopiśmie PLoS Medicine.