Przełomowy nowy lek może opóźnić rozprzestrzenianie się raka piersi

0
153
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce. Zdjęcie: pl.freepik.com

Lek daje pacjentkom średnio dodatkowe 22 miesiące życia.

Kobiety chore na raka piersi zyskają dodatkowe miesiące życia dzięki nowemu lekowi, który został dopuszczony do użytku przez National Health Service (NHS).

Lek Enhertu, czyli trastuzumab deruxtecan, zostanie podany 600 kobietom rocznie w Anglii. Badania wykazały, że lek ten poprawia przeżycie biorców poprzez zatrzymanie rozprzestrzeniania się nowotworów.

Daje pacjentkom średnio dodatkowe 22 miesiące życia, zanim rak się rozwinie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Przełomowy lek został w poniedziałek dopuszczony do użytku przez National Institute for Health and Care Excellence (Nicea). Leczenie będzie oferowane pacjentkom z rakiem piersi, u których występuje rodzaj choroby, który daje pozytywny wynik testu na obecność białka zwanego receptorem ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu 2 (HER2).

Około jedna piąta pacjentek z rakiem piersi ma pozytywny wynik na obecność tego białka. Lek Enhertu wyszukuje i blokuje białko HER2 na komórkach rakowych, jednocześnie uwalniając do tych komórek silną substancję chemiczną zabijającą raka.

Jest podawany przez kroplówkę dożylną raz na kilka tygodni, a pacjentki będą kwalifikować się, jeśli ich rak nie reaguje na inne metody leczenia.

Czytaj: W Wielkopolsce brakuje krwi!​ Jaka grupa jest najbardziej potrzebna?

Baroness Morgan z Drefelin, dyrektorka naczelna Breast Cancer Now, powiedziała The Times, że zatwierdzenie leku było „fantastyczną wiadomością”.

Dodała: „To ukierunkowane leczenie może znacznie spowolnić rozprzestrzenianie się choroby w porównaniu z obecnym standardowym leczeniem, dając ludziom więcej czasu na dalsze robienie rzeczy, które są dla nich ważne.”

„Ta decyzja podkreśla stałe znaczenie Cancer Drugs Fund w umożliwieniu szybkiego dotarcia obiecujących terapii do pacjentów w ramach NHS”.

Czytaj: Polki zaniedbują badanie piersi. Kampania „Coś do nich mam!” fundacji Rak’n’Roll

Profesor Peter Clark, szef Cancer Drugs Fund, funduszu, który zapewnia dostęp do obiecujących nowych metod leczenia, powiedział: „Ten najnowocześniejszy lek da setkom pacjentek z wtórnym nieuleczalnym rakiem piersi nadzieję.”

„NHS dokłada wszelkich starań, aby zapewnić swoim pacjentkom najlepsze metody leczenia, a trastuzumab deruxtecan to tylko najnowsza z ponad 100 metod leczenia raka, które zostały dla nas przyspieszone w NHS za pośrednictwem Cancer Drugs Fund, z korzyścią dla ponad 80 000 pacjentek. ”

Czytaj: Badanie krwi „może wykryć raka piersi do dwóch lat przed diagnozą”

wad

Brak postów do wyświetlenia