Przepisy na płyn do dezynfekcji rąk według WHO

0
562
Epidemia koronawirusa nie ustaje. Zdjęcie: pixabay.com

W związku z pandemią koronawirusa ze sklepów w mgnieniu oka zniknęły płyny do dezynfekcji i środki ochrony osobistej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) udostępniła kilka przepisów, abyśmy sami w domu mogli przygotować płyny do dezynfekcji rąk.

Każdy z nas wie, że stosowanie płynu do dezynfekcji rąk jest teraz ważne. WHO podaje przepisy na płyny do dezynfekcji.

Przede wszystkim potrzebujemy etanolu w stężeniu 96% lub alkoholu izopropylowego w stężeniu 99,8%. Kolejnymi składnikami są nadtlenek wodoru (3%), gliceryna (98%), destylowana lub przegotowana zimna woda.

Potrzebujemy również 10-litrową szklaną lub plastikową butelkę z gwintowaną zatyczką, drewniane, plastikowe lub metalowe łopatki do mieszania, cylindry i dzbanki miarowe, lejek z tworzywa sztucznego lub metalu, alkoholometr do pomiaru stężenia etanolu.

Czytaj: Naukowcy w Warszawie opracowali maseczkę z roślin. Skuteczniej chroni przed wirusami

Aby przygotować 10-litrowy płyn do dezynfekcji rąk potrzebujemy:

  • 8333 ml etanolu lub 7515 ml alkoholu izopropylenowego,
  • 417 ml nadtlenku wodoru,
  • 417 ml nadtlenku wodoru,
  • woda destylowana lub zimna woda przegotowana do uzupełnienia.

Sposób przygotowania:

Alkohol należy wlać do dużej butelki, następnie należy dodać nadtlenek wodoru. Później przy użyciu cylindra miarowego należy dodać glicerynę. Substancja może osiadać na ściankach cylindra ze względu na swoją lepkość. Należy go przepłukać sterylną wodą destylowaną lub zimną wodą przygotowaną i wlać resztki do zbiornika.

Następnie należy uzupełnić butelkę wodą do poziomu 10 litrów. Zakręcamy butelkę szczelnie, aby roztwór nie parował. Mieszamy delikatnie, potrząsając butelką (jeśli jest taka potrzeba, do mieszkania można użyć łopatki). Następnie należy odkręcić zbiornik i przelać płyn do mniejszych pojemników, które szczelnie zamkniecie. Płyn można używać już po 72 godzinach od momentu produkcji.

Przepis na ten płyn do dezynfekcji rąk może być wykorzystywany przez farmaceutów lub techników pracujących w laboratoriach, gdy zabraknie tych płynów w szpitalach, aptekach czy przychodniach.

WHO informuje, że płyn powinien być dobrze oznaczony oraz sprawdzony pod względem stężenia alkoholu w końcowym etapie.

WHO przypomina również, że środki dezynfekcyjne na bazie alkoholu są aktualnie jedynymi znanymi środkami, aby w szybki i skuteczny sposób pozbyć się szkodliwych mikroorganizmów na rękach.

Płyny do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu mają szerokie spektrum działania bakteriobójczego, jednocześnie mając minimalne ryzyko wywołania odporności na środki przeciwdrobnoustrojowe.

Czytaj: SAMOLOT ZE SPRZĘTEM DLA POLSKICH LEKARZY WYLĄDOWAŁ Z POZNANIU