Przepracowanie zabiło ponad 745 000 osób w ciągu jednego roku

0
379
Zdjęcie: Stock Photos from STOKKETE/Shutterstock

To oficjalne: długie godziny pracy dosłownie nas zabijają.

Długie godziny pracy są tematem kontrowersyjnym od 1980 roku, zwłaszcza po śmierci japońskiego inżyniera konstruktora z powodu krwotoku mózgu spowodowanego pracą 2600 godzin rocznie.

Obecnie pierwsze globalne badanie tego typu przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pokazuje, że zbyt długa praca jest istotnym czynnikiem przyczyniającym się do przedwczesnej śmierci na całym świecie.

Wyniki opublikowane w Environment International szacują globalne liczby obrażeń i śmiertelności spowodowanych długimi godzinami pracy. Aby uzyskać dane liczbowe, naukowcy przeanalizowali dziesiątki badań przeprowadzonych w 196 krajach na temat zawału serca i udaru mózgu oraz przeanalizowali dane z ponad 2300 ankiet z lat 1970 do 2018 roku.

Liczby są niepokojące

Zdjęcie: Stock Photos from JES2U.PHOTO/Shutterstock

Według ustaleń WHO, 488 milionów ludzi było narażonych na niebezpieczeństwa wynikające z długich godzin pracy, a ponad 700 000 osób zmarło w 2016 roku z powodu chorób serca i udaru, związanych z pracą co najmniej 55 godzin tygodniowo.

Czytaj: Po udarze odkryła, że umie malować obrazy

WHO mówi, że osoby, które pracują 55 lub więcej godzin tygodniowo, mają szacunkowo 35% wyższe ryzyko udaru i 17% wyższe ryzyko zgonu z powodu chorób serca niż ktoś, kto pracuje od 35 do 40 godzin tygodniowo.

„Żadna praca nie jest warta ryzyka udaru lub choroby serca” – powiedział dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, wzywając stany, firmy i pracodawców do znalezienia sposobów na ochronę dobrobytu pracowników.

Badanie nie obejmuje danych z ostatniego roku, w którym pandemia COVID-19 drastycznie zmieniła życie pracowników z całego świata. Ponadto recesja, którą obserwujemy na całym świecie podczas pandemii, często wiąże się z wydłużeniem czasu pracy. Naukowcy zauważają, że wzrasta przepracowanie i że pandemia „prawdopodobnie przyspieszy te trendy”.

„Telepraca stała się normą w wielu branżach, często zacierając granice między domem a pracą” – wyjaśnił Ghebreyesus. „Ponadto wiele firm zostało zmuszonych do zmniejszenia skali lub zaprzestania działalności, aby zaoszczędzić pieniądze, a osoby, które nadal są na liście płac pracują dłużej”.

Czytaj: W Koninie powstanie ciepłownia geotermalna

Najbardziej dotknięci są pracownicy w średnim wieku i mężczyźni

Stwierdzono, że przepracowanie ma największy wpływ na mężczyzn i pracowników po czterdziestce i pięćdziesiątce. Według mapy WHO opublikowanej w raporcie, mniej niż 5 procent populacji w Stanach Zjednoczonych pracowało przez długie godziny, podczas gdy ludzie w Azji Południowo-Wschodniej i na zachodnim Pacyfiku są najbardziej narażeni. Najmniej narażeni byli mieszkańcy Europy.

Dzięki pracy opartej na projektach i dotrzymywaniu ścisłych terminów, personel inżynieryjny może być również niesamowicie trudny. Inżynierowie często czują, że są przepracowani i niedostatecznie wynagradzani, a naukowcy twierdzą, że pracodawcy powinni być bardziej elastyczni w planowaniu we wszystkich branżach, a pracownicy mogą zorganizować zamianę godzin, tak aby nikt nie pracował dłużej niż 55 godzin tygodniowo.

johannesfloe.com – Art to remember