Psychologowie obalają 7 powszechnie uznawanych mitów na temat snu

0
444
Mity i fakty o śnie. Zdjęcie: pixabay.com

Sen jest podstawową funkcją organizmu. Pomaga odzyskać siły po długim dniu pracy i zapewnia czujność w ciągu dnia. Pozwala również na odpoczynek i regenerację sił.

Bez snu organizm ludzki nie mógłby funkcjonować. Pomyśl o tym – jak dobrze sobie radzisz, gdy jesteś śpiący? Od dziesięcioleci udokumentowano, że zły sen powoduje liczne negatywne skutki. Niestety, po całym świecie krąży wiele dezinformacji, które albo ignorują, albo przesadnie podkreślają te ustalenia, i trzeba być ich świadomym.

Oto jak psychologowie obalają siedem powszechnych mitów o śnie.

1. Możesz spać o każdej porze i zyskać te same efekty

Wiele osób uważa, że sen to po prostu odpowiednia ilość godzin, które muszą wyspać. Możesz nie zdawać sobie sprawy, że jest w tym coś więcej. To po prostu szkodliwy mit dotyczący snu.

Dr Rebecca Robbins, badaczka snu i doktorantka w Harvard Medical School opublikowała obszerny artykuł dokumentujący, jak te mity są powszechne, ale szkodliwe. Jej badania, opublikowane w wielu recenzowanych czasopismach i cytowane podczas jej wywiadów w telewizji i publikacjach, pokazują, że spanie o dziwnych porach przynosi znacznie więcej szkody niż pożytku.

Dlaczego to się dzieje? Odpowiedź tkwi w wewnętrznym zegarze organizmu, który działa zgodnie z tak zwanym rytmem okołodobowym. Ludzkie ciała są naturalnie zaprojektowane do śledzenia wschodu i zachodu słońca. Ciało wstrząsa Tobą, gdy widzi światło słoneczne, i produkuje melatoninę, hormon snu, gdy nie ma światła.

Na przykład utrzymywanie harmonogramu nocnego, może prowadzić do desynchronizacji dobowej. Ten problem powoduje, że organizm ma problemy ze snem z taką samą jakością i ilością, jaką zapewnia sen nocny.

Oczywiście, trochę snu w ciągu dnia jest lepsze niż brak odpoczynku. Ale jeśli możesz temu pomóc, staraj się przestrzegać regularnego harmonogramu snu, budząc się rano i śpiąc w nocy.

2. Potrzebujesz tylko czterech lub pięciu godzin

Technicznie rzecz biorąc, prawdopodobnie „wiesz”, że zalecana ilość snu w ciągu nocy to więcej niż pięć godzin. Ale możesz też pomyśleć, że czujesz się dobrze, jeśli śpisz 4-5 godzin, a nie np. 8 godzin i stwierdzasz, że nie potrzebujesz tyle snu.

Psycholog zdrowia Nancy L. Sin, która opublikowała badania obalające ten mit, wyjaśnia, że potrzeba co najmniej siedmiu godzin snu w nocy, aby zapewnić pozytywne funkcjonowanie następnego dnia. Jej badania pokazują, że brak snu może mieć szkodliwy wpływ na:

  • układ sercowo-naczyniowy;
  • przewlekłe choroby;
  • immunologię;
  • długość życia;
  • zdrowie psychiczne;
  • metabolizm;
  • nastrój i pozytywne myślenie.

Brak snu powoduje, że masz więcej problemów i sytuacji stresowych w życiu, co oznacza, że znacznie mniej cieszysz się codziennym życiem i masz więcej trudności z koncentracją i wykonywaniem zadań.

Niektórzy uważają, że można „wyszkolić” siebie, aby dobrze sobie radzić przy bardzo małej ilości snu, ale nie ma dowodów na poparcie tej teorii. Jest tak wiele dowodów na to, że jest przeciwnie, niemal bezpiecznie można założyć, że ta idea treningu snu jest całkowicie fałszywa.

Jest tu małe zastrzeżenie: istnieje niewiele dowodów sugerujących fenotypy krótkiego i długiego snu u niektórych osób, co oznacza, że niektórzy poradzą sobie bez siedmiu godzin snu. Ale ten fenotyp jest niezwykle rzadki i znacznie bezpieczniej jest zapewnić sobie siedem godzin odpoczynku w nocy.

3. Zostań w łóżku, nawet kiedy nie możesz spać

To jeden z mitów dotyczących snu, które ludzie rzadko rozważają. Ogromna liczba ludzi uważa, że jeśli przerzucają się z boku na bok, powinni zmuszać się do pozostania w łóżku. Jednak zgodnie z radą National Sleep Foundation bardziej prawdopodobne jest, że wstanie z łóżka przyniesie pozytywne skutki.

Dzieje się tak, ponieważ leżenie w łóżku przez dłuższy czas może kojarzyć łóżko z czuwaniem. Połączenie mentalne, które możesz stworzyć tutaj z tego połączenia, może prowadzić do tego, że zasypianie w tym środowisku będzie w przyszłości jeszcze trudniejsze.

Więc co powinieneś zrobić zamiast tego? Po 20 minutach prób zasypiania i nieudanego zasypiania, National Sleep Foundation zaleca opuszczenie łóżka i wykonanie przez krótki czas zajęć relaksacyjnych, takich jak:

  • słuchanie łagodnej muzyki;
  • czytanie;
  • medytacja;
  • po prostu siedzenie lub leżenie w innym miejscu.

Czytaj: Bezsenność – jak jej zaradzić?

4. Jeśli pamiętasz swoje sny to znaczy, że dobrze śpisz

Mit ten można łatwo obalić prostym faktem: większość ludzi doświadcza wielu snów w ciągu nocy, od czterech do pięciu. Profesor i badacz z Departamentu Zdrowia Ludności, Girardin Jean-Louis, stwierdza, że większości z nich nie pamiętamy, ponieważ nie zakłócamy snu. W ten sposób sny znikają, nie budząc nas.

Badania wykazały, że osoby, które doskonale pamiętają swoje sny:

  • budzą się dwa razy częściej w nocy;
  • są znacznie bardziej wrażliwe na dźwięki, gdy się obudzą i śpią;
  • doświadczają większej aktywności mózgu w części mózgu, która przetwarza informacje.

Oznacza to, że zapamiętywanie snów oznacza, że masz gorszą jakość snu.

Zwróć uwagę, że możliwe jest przypomnienie sobie snu później w ciągu dnia, a nie zaraz po przebudzeniu, i że zwykle nie ma to żadnego wpływu na jakość snu. Na przykład niezwykle emocjonalne sny mogą się nagle przypomnieć, gdy odpoczywasz w ciągu dnia. Poza tym rzadko zapamiętuje się przyziemne sny.

5. W weekend odeśpię

Niektórzy uważają, że można poświęcić trochę snu w dni powszednie i odespać w weekendy, aby to nadrobić. Niestety, sen nie jest długiem, który można po prostu spłacić. Nie ma prawdziwego sposobu, aby „nadrobić” brak snu, głównie, jeśli ten brak snu zdarza się kilka dni z rzędu.

Badania wskazują, że chociaż spanie może pomóc Ci być bardziej przytomnym niż zwykle, nie pomaga to w wykonywaniu codziennych zadań lub pracy. Prawdę mówiąc, kiedy próbujesz nadrobić dużą utratę snu z dodatkowymi godzinami spędzonymi na drzemce, wyrządzasz więcej szkody swojej zdolności do funkcjonowania, niż gdybyś nie spał całą noc.

johannesfloe.com – Art to remember

6. Indyk, mleko i ser pomogą ci w zaśnięciu

Ten raczej dziwny mit nie jest w najmniejszym stopniu dokładny. Opiera się na koncepcji snu wywołującego tryptofan. Tryptofan to aminokwas używany do produkcji serotoniny. Z kolei serotonina jest potrzebna do produkcji melatoniny. Stąd pochodzi ten mit, ale związek nie jest tak naprawdę znaczący.

Przeprowadzono badania, aby spróbować znaleźć powiązania między tryptofanem a snem, ale nie tylko efekt nie jest przytłaczający, nawet w dużych ilościach, ale i tak żadna żywność nie zawiera tak dużej ilości aminokwasów. Ostatecznie składnik nie ma wpływu na sen, nastrój, pozytywne myślenie ani zdolności poznawcze.

A co z mitem, że ser wywołuje koszmary? Cóż, to też nie jest prawdą – i nie wiadomo, skąd wziął się ten mit! Mimo to warto postępować zgodnie z radą, aby nie jeść sera ani niczego innego przed snem – mówi Harvard Men’s Health Watch, były redaktor naczelny dr William Kormos. Ta rada jest taka, ponieważ:

  • Spożywanie posiłków bogatych w węglowodany przed kolacją może powodować nocne poty ze względu na sposób, w jaki organizm trawi węglowodany.
  • Spożywanie dużych ilości jedzenia przed snem może prowadzić do niestrawności.
  • Spożywanie posiłku przed położeniem się do łóżka może powodować zgagę.
  • Aktywne jelita próbujące strawić ostatni posiłek nie pozwolą Ci zasnąć na dłużej lub obudzą Cię w nocy.
  • Dyskomfort w żołądku podczas snu może znacznie obniżyć jakość snu.

7. Picie alkoholu przed snem sprawi, że będę lepiej spać

Jeśli masz zwyczaj pić piwo przed snem, prawdopodobnie wiesz, że po alkoholu robisz się senny. Niestety, ta senność w końcu przyniesie odwrotny skutek. Aby lepiej to zrozumieć, musisz zrozumieć, w jaki sposób alkohol jest wchłaniany i wykorzystywany w organizmie.

  • 1: Alkohol odpręża i powoduje uczucie uspokojenia, ponieważ osłabia ośrodkowy układ nerwowy.
  • 2: Alkohol odbija się, powodując wstrząs w ośrodkowym układzie nerwowym, napełniając Cię większą adrenaliną.
  • 3: Zwiększenie adrenaliny, zwykle występujące podczas snu, powoduje przerwanie snu REM lub snu głębokiego; może nawet całkowicie Cię obudzić!
  • 4: Brak głębokiego snu oznacza, że nie śpisz regenerująco, więc następnego dnia jesteś bardziej zmęczony.

Spróbuj przestać spożywać alkohol na kilka godzin przed snem, bo inaczej ryzykujesz zepsucie swojego snu w nocy! National Sleep Foundation i liczne badania z pewnością się z tym zgadzają!

Końcowe myśli o obalaniu niektórych mitów o śnie

W naszych czasach dostęp do informacji jest astronomiczny. Łatwo jest dać się złapać w ogromną ilość danych, które są na wyciągnięcie ręki, ale wtedy możesz zapomnieć, że nie wszystkie te informacje są prawdziwe. Mity na temat zdrowia i dobrego samopoczucia krążyły już przed pojawieniem się Internetu.

Dodatkowe problemy pojawiają się wtedy, gdy uważasz, że informacje są nieprawidłowe i postępujesz zgodnie z nimi. Wszystko jest w porządku, jeśli chodzi o coś przyziemnego i nieistotnego, ale niektóre z tych niewystarczających danych dotyczą zdrowia i dobrego samopoczucia. Biorąc pod uwagę, jak trudne może być utrzymanie równowagi organizmu w zakresie dobrego zdrowia i wydajności, zwykłe przekonanie się, że kilka błędnych informacji może mieć zauważalne niepożądane konsekwencje.

Dlatego tak ważne jest bycie świadomym tego, co jest prawdziwe i zgodne z prawdą, a co nie. Ważne jest, aby rozpoznać, kiedy dana informacja jest dokładna, a kiedy jest tylko mitem, a tym bardziej, gdy dotyczy Twojego zdrowia. A jeśli chodzi o sen, nie możesz sobie pozwolić na zaufanie niewłaściwym informacjom!

Więc następnym razem, gdy ktoś podzieli się faktem dotyczącym snu, zrób sobie przysługę, poproś o dowody lub sprawdź to sam. Nie wierz i podążaj za wszystkim, co słyszysz! Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące tych mitów dotyczących snu, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Czytaj: Zwykłe miasto, ale przyciąga co roku turystów z całego świata. Powód? Jego nazwa!