Psychoterapeuta wymienił 3 powody, dlaczego Twoje noworoczne obietnice nigdy się nie spełniają

0
444
Zdjęcie: NYTIMES.COM

Prawidłowo formułuj obietnice!

W Nowy Rok prawie każdy z nas składa sobie obietnicę, ale tylko nieliczni osiągają sukces i spełniają swoje noworoczne postanowienia.

Eksperci są pewni, że obietnice noworoczne są trudne do spełnienia z powodu nieprawidłowego sformułowania.

Psychoterapeuta Jonathan Alpert, autor Be Fearless: Change Your Life in 28 Days (Bądź nieustraszony: zmień swoje życie w 28 dni), zidentyfikował 3 główne przyczyny niepowodzenia obietnic.

Nie ma konkretów.

Twoja obietnica powinna być krótka i bardzo konkretna.

„ Chcę schudnąć ” to przykład tego, czym nie powinna być obietnica. W końcu jest to bardzo ogólne, bez wyraźnego wskazania stopnia utraty wagi.

Lepiej sformułować tak: „Chcę stracić 5 kilogramów od 1 maja.” Da Ci to dodatkową dawkę motywacji i jasne terminy. 

„Łatwiej jest zrezygnować lub odpuścić, gdy wyznaczasz niejasne cele lub postanowienia. Kiedy postanowienie jest naprawdę szczegółowe i konkretne, trudniej jest zrezygnować” – informuje Alpert.

„Posiadanie osi czasu dotyczącej rozwiązania jest pomocne, więc pomyśl o krótkoterminowych, średnioterminowych i długoterminowych testach porównawczych, które dadzą Ci znać, że jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia celu”.

„Zadaj sobie pytania: „Co muszę zrobić w tym tygodniu, co muszę zrobić w ciągu najbliższego miesiąca i co mam nadzieję osiągnąć w ciągu następnych kilku miesięcy?” – mówi Alpert.

Obietnica z cząstką „nie”.

„Innym problemem, z jakim borykają się ludzie podczas podejmowania postanowień, jest wrabianie ich w negatywny język.

Kiedy na przykład ludzie postanawiają przestać marnować pieniądze lub przestać jeść niezdrowe jedzenie, często przynosi to odwrotny skutek, ponieważ sprawia, że myślą o tym, czego próbują uniknąć.

Na przykład zwroty „Nie chcę jeść słodyczy” lub „Nie chcę pracować jako menedżer” będą miały odwrotny skutek. Myślisz wtedy tylko o tym, czego starasz się uniknąć.

Zamiast tego spróbuj sformułować swój cel pozytywnym językiem.

Tak bardzo to, jak mówimy do siebie, wpływa na nasze działania i zachowanie.

Musimy karmić się pozytywnym mówieniem o sobie. Zamiast mówić sobie „Nie jedz niezdrowego jedzenia”, powinniśmy mówić sobie o zachowaniu, którego pragniemy, np. „Jedz marchewki i masło orzechowe jako zdrową przekąskę” – radzi Alpert.

Czytaj: Poznaj 10 postanowień noworocznych, które najłatwiej złamać

Twoje postanowienie nie dotyczy Ciebie.

„Inną poważną przeszkodą, jaką ludzie napotykają, jest tendencja do podejmowania noworocznych postanowień, które nie odzwierciedlają tego, czego naprawdę chcą.

Kiedy Twoja obietnica odzwierciedla to, czego nie chcesz, nigdy się nie spełni.

„Obietnica musi być Twoja. Czasami myślimy o czymś pod wpływem rodziny lub przyjaciół. Musisz tylko odpowiedzieć sobie w spokoju, czego naprawdę chcesz”.

Cele muszą być stawiane indywidualnie. Tak często ludzie wydają się być pod wpływem swoich przyjaciół, rodziny, tego, co widzą w społeczeństwie.

Myślę, że ważne jest, aby ludzie wyznaczali sobie cele, które są dla nich wyjątkowe.

Czy składasz sobie co roku jakieś obietnice?

Czytaj: Sylwester na Islandii. Zdjęcia z dachu.

johannesfloe.com – Art to remember