Ptaszki i ich piękne kolory

0
426

Od wspaniale ubarwionych kolibrów po pierdzące drozdy, ptaki należą do najpiękniejszych i najdziwniejszych stworzeń na Ziemi.

Z ponad 9000 gatunków nasi wspaniali pierzaści przyjaciele zamieszkują prawie każdy centymetr planety, budując swoje domy na zamarzniętych obszarach Antarktydy, w wilgotnych lasach deszczowych Ameryki Południowej i we wszystkich klimatach pomiędzy nimi.

Oto 15 niesamowitych faktów, o których możesz nie wiedzieć, o 15 niesamowitych gatunkach ptaków. Plus oczywiście cudne zdjęcia najpiękniejszych, pięknie ubarwionych ptaków.

1. Kruki wspaniale naśladują ludzką mowę i dźwięki.

Podczas gdy kruki na wolności raczej nie wychwycą ludzkiego języka, w niewoli mogą stać się dość rozmowne. Niektóre kruki potrafią naśladować ludzką mowę nawet lepiej niż papugi, nie wspominając o dźwiękach ze świata ludzi, takich jak obroty silników samochodowych czy spłukiwanie toalety. Tymczasem w naturze kruki czasami naśladują inne zwierzęta, naśladując drapieżniki, takie jak wilki lub lisy, aby przyciągnąć je do smacznej padliny, której nie są w stanie samodzielnie rozszarpać.

Źródło: Facebook

2. Strusie mają największe oczy ze wszystkich zwierząt lądowych.

Oczy strusia to największe oczy ze wszystkich zwierząt żyjących na lądzie (choć nie mogą rywalizować z niektórymi z ogromnych stworzeń zamieszkujących morskie głębiny). W przybliżeniu wielkości kuli bilardowej, ich oczy są w rzeczywistości większe niż mózg.

Czytaj: Znajdź pracę w Krakowie nie wychodząc z domu. Ruszają Inżynierskie Targi Pracy

Źródło: Facebook

3. Kardynały lubią kryć się w grupie mrówek.

Kardynały (wraz z kilkoma innymi gatunkami ptaków) czasami pokrywają się zmiażdżonymi lub żywymi mrówkami, smarując nimi swoje pióra lub pozwalając żywym mrówkom czołgać się po nich. Chociaż naukowcy nadal nie są pewni, jaki jest cel „mrówek”, niektórzy uważają, że ptaki używają kwasu mrówkowego wydzielanego podczas kąpieli mrówek, aby pozbyć się wszy i innych pasożytów.

Źródło: Facebook

4. Sowy w całości zjadają mniejsze zwierzęta.

Kiedy sowy łapią większe zwierzęta (na przykład szopy i króliki), rozdzierają je na łatwiejsze do zjedzenia dania. Ale znane są również z tego, że po prostu połykają w całości mniejsze zwierzęta, od owadów po myszy. Sowy następnie zwracają resztki pełne niestrawnych składników ich posiłku, takich jak kości zwierząt i futro.

Czytaj: Poznaj Paszczaka, podobnego do sowy ptaka o wyrazistym wyglądzie

Źródło: Facebook

5. Niektóre kaczki śpią z otwartym okiem.

Kiedy drzemią w grupach, kaczki na obwodzie pilnują, śpiąc z jednym okiem otwartym. Podczas gdy inne kaczki śpią głębiej, te, które są na zewnątrz nie śpią mocno, w rzeczywistości ich jedna strona mózgu pracuje, nawet gdy drzemią, aby drapieżniki nie mogły się do nich podkraść.

Źródło: Facebook

6. Kiwi są czasami nazywane „honorowymi ssakami”.

Pochodzący z Nowej Zelandii kiwi to dziwaczny ptak na lądzie. Naukowcy, tak zafascynowani dziwnymi właściwościami kiwi – takimi jak pióra w dotyku przypominające włosy, ciężkie kości wypełnione szpikiem kostnym i nozdrza na czubku nosa (a nie u podstawy dzioba, jak większość ptaków) – czasami nazywali je „honorowe ssaki”.

Źródło: Facebook

7. Większość kolibrów waży mniej niż nikiel.

Kolibry są niesamowicie lekkie. Przeciętny koliber waży około 4 gramów (o jeden gram mniej niż nikiel), podczas gdy najmniejszy, koliber pszczeli, jest bliżej 1,6 grama, czyli waży mniej niż grosz. W międzyczasie największym członkiem rodziny kolibrów jest trafnie nazwany koliber olbrzymi, który może ważyć do 24 gramów – co jest ogromne jak na kolibra.

Źródło: Facebook

8. W starożytnej Grecji wyniki igrzysk olimpijskich dostarczyły gołębie.

Uważane za pierwszego udomowionego ptaka, gołębie były używane od tysiącleci do przekazywania wiadomości, w tym ważnych informacji wojskowych i wyników wczesnych igrzysk olimpijskich. Chociaż z czasem doręczanie poczty nie ptasiej stało się bardziej popularne, gołębie były wykorzystywane do przenoszenia wybranych wiadomości jeszcze podczas II wojny światowej.

Źródło: Facebook

9. Papugi mogą nauczyć się mówić setki słów.

Podczas gdy większość papug uczy się tylko około 50 słów, niektóre afrykańskie papugi szare potrafią nauczyć się setek słów. Einstein, genialna afrykańska szara papuga w zoo Knoxville w Tennessee, może powiedzieć około 200 słów.

Źródło: Facebook

10. Gniazda swiftlets to przysmak.

Niektóre swiftlets, odpowiednio nazywane jerzykami jadalnymi, budują gniazda prawie wyłącznie ze swojej stwardniałej śliny. Gniazda śliny są uważane za przysmak w niektórych krajach – w Chinach są najczęściej używane do przyrządzania zupy z ptasiego gniazda – i są jednym z najdroższych pokarmów na świecie, mimo że mają niewielki smak i nie mają prawdziwej wartości odżywczej.

Źródło: Facebook

11. Drozdoń australijski pierdzi, aby zdobyć pożywienie.

Drozdoń australijski żywiący się robakami jest znany z tego, że wyrywa zdobycz ze stosów liści, kierując w ich stronę bąki. Wydalanie gazu przesuwa ściółkę liści na ziemi i najwyraźniej prowokuje robaki do poruszania się, ujawniając swoje położenie.

Źródło: Facebook

12. Żołędzie to dla nich skarby.

Dzięciury żołędziowe przechowują żołędzie, wiercąc otwory w drzewach, słupach ogrodzeniowych, słupach komunalnych i budynkach, a także umieszczając tam swoje orzechy. Wiadomo, że przechowują do 50 000 żołędzi – każdy we własnej maleńkiej dziurze – w jednym drzewie, zwanym „drzewem spichlerza”.

Źródło: Facebook

13. Unikalne czarno-białe ubarwienie pingwinów działa jako kamuflaż.

Podczas gdy pingwiny mogą wyróżniać się na lądzie, pod wodą ich czarno-białe ubarwienie pomaga im pozostać w ukryciu zarówno przed drapieżnikami, jak i ofiarami. Kiedy pływają, ich czarne plecy zlewają się z ciemniejszą wodą oceanu pod nimi, tak że trudno je dostrzec z góry. W międzyczasie ich białe piersi pomagają im wtopić się w jaśniejszą powierzchnię wody, dzięki czemu od dołu są prawie niewidoczne. Tymczasem na lądzie ich czarne grzbiety mogą ostro wyróżniać się na tle śnieżnego krajobrazu, ale w większości regionów ptaki napotykają na tak niewiele drapieżników na lądzie, że nie trzeba próbować wtapiać się w tło.

Źródło: Facebook

14. Hoacyn rodzi się z pazurami na skrzydłach.

Choć znikają po trzech miesiącach, młode hoacyny (znane również jako „śmierdzące ptaki” ze względu na swój wyjątkowy smród) mają po dwa pazury na każdym skrzydle, których mogą używać do wspinania się po gałęziach drzew lub wyciągania się z wody na suchy ląd. Pazury pomagają również pisklętom ukryć się przed drapieżnikami: po wskoczeniu z gniazda do wody poniżej mały hoacyn przepływa pewną odległość, a następnie pazurami ciągnie się na ląd. Gdy wybrzeże jest czyste, wspinają się pazurami na gałąź drzewa.

Źródło: Facebook

15. Papużki faliste są podatne za ziewanie.

Papużki faliste to jedyne do tej pory odkryte gatunki ptaków, które są podatne na zaraźliwe ziewanie. Podczas gdy ludzie, psy, szympansy, szczury laboratoryjne i kilka innych stworzeń są znane z łapania nawzajem ziewania, papużki faliste są pierwszymi zaobserwowanymi gatunkami nie będącymi ssakami, wykazującymi takie zachowanie. Wielu naukowców uważa, że nieświadoma, instynktowna reakcja może być prymitywnym sposobem okazywania empatii lub może być oznaką zbiorowej czujności.

Źródło: Facebook
Źródło: Facebook
Źródło: Facebook
Źródło: Facebook

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org