Rada psychologa: zacznij żyć dla siebie, przestań próbować zadowolić innych

0
551
Zdjęcie: stiriactuale.net

Proste i zrozumiałe.

Problem, z którym często się spotykamy, polega na tym, że staramy się uszczęśliwiać innych, ale zapominamy o sobie. Uczono nas tego od dzieciństwa – robić to, czego potrzebują inni, nawet jeśli tego nie lubimy. Dopiero gdy przeżyjemy określoną liczbę lat i zrozumiemy, że jesteśmy nieszczęśliwi, zaczynamy zadawać sobie pytania: „Kim jestem?”. „Czego chcę?” 

Niestety czasami tego nie wiemy. Ale odpowiedź na te pytania może być pierwszym krokiem do ponownego odnalezienia siebie.

Chęć zadowolenia innych może sprawić, że będziemy cierpieć.

Próba zadowolenia innych może powodować wiele bólu. Przede wszystkim dlatego, że jest to proces, który nigdy się nie kończy. Potrzeby rosną, ale wdzięczność za to, co zostało zrobione, maleje. Wszystkie Twoje dobre uczynki są uważane za rzecz oczywistą, a jeśli nagle nie wypełniasz tego, co robiłeś dotychczas, ludzie mają do Ciebie pretensje i są oburzeni. Każdy z nas przeżył to chociaż raz na własnej skórze.

Jeśli pewnego dnia powiesz „nie”, może powstać kłótnia – Jak robiłeś to wcześniej, to nie narzekałeś.

Z powodu krytyki, Twój niepokój sprawi, że będziesz próbował uszczęśliwić wszystkich. Ale jaka jest cena? Robiąc to, stawiasz się na drugim miejscu i nieustannie poszukujesz aprobaty innych.

Czytaj: Chcesz poznać przepis na szczęście? Proszę bardzo – od 50 lat jest taki sam!

Czy inni ludzie są Twoim źródłem szczęścia?

Może się wydawać paradoksem, że przyjemność innych może sprawić, że będziesz cierpieć. Jest jednak na to wytłumaczenie: jeśli to zrobisz, oddasz swoje szczęście w niepowołane ręce. Znajdujesz się w labiryncie bez wyjścia.

Kiedy zaczynasz satysfakcjonować innych, aby poczuć się lepiej, lub gdy druga osoba jest zdenerwowana lub rozczarowana Tobą, czujesz niepokój i chcesz coś zmienić.

Następnie próbujesz pozbyć się konfliktu. Po prostu idziesz tam, gdzie inni chcą iść, a nie tam, gdzie Ty chcesz iść. Ale czyim życiem żyjesz? Twoim czy kogoś innego? Jeśli tego nie kontrolujesz, Twoje życie może stracić sens.

Nie możesz się nie wyspać tylko dlatego, że kolega jest na Ciebie zły, bo nie poszedłeś z nim wczoraj do pubu.

Nie musisz też martwić się o to, czy spełniasz oczekiwania wszystkich w swoim otoczeniu.

Musisz nauczyć się akceptować dezaprobatę lub negatywne nastawienie, kiedy wyrażasz swoją opinię, podejmujesz decyzje lub robisz to, co chcesz. Reszta to przeżyje!

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Zacznij się uszczęśliwiać.

Aby nie zadowalać wszystkich wokół siebie, naprawdę musisz popracować nad swoją samooceną. W końcu starasz się być pomocny ze względu na swoją niepewność. Kiedy już rozwiniesz poczucie własnej wartości, powinieneś zacząć zmieniać swoje stare nawyki.

Zacznij mówić nie, kiedy chcesz powiedzieć nie. Jeśli ktoś jest zły, nie denerwuj się. Prędzej czy później sobie z tym poradzi (to nie koniec świata!).

Jesteś priorytetem.

Na pierwszym miejscu stawiaj swoje decyzje, opinie i marzenia. Ale przede wszystkim dobre samopoczucie. Nie musisz robić tego, czego nie lubisz. Cierpisz, a to może powodować niepokój i depresję.

Dlaczego nie zacząć żyć dla siebie?

Czytaj: Lotnisko z największym krytym wodospadem świata