Rainn Wilson chce, abyśmy poważnie podchodzili do walki ze zmianami klimatycznymi

0
320
Zdjęcie: SOULPANCAKE

Jeśli chodzi o zmiany klimatu, Rainn Wilson ma jedną zasadniczą prośbę: „Nie bądź idiotą”.

Jeśli ta wiadomość brzmi znajomo dla fanów serialu Biuro, to dlatego, że jest to najlepsza rada, jaką Michael Scott kiedykolwiek udzielił postaci Wilsona, Dwightowi K. Schrute. Teraz Wilson przekazuje te same słowa mądrości w nadziei, że zachęci ludzi do nauki o klimacie i globalnym ociepleniu.

Słowa „działacz na rzecz zmian klimatycznych” mogą nie przychodzić na myśl od razu, kiedy pomyślisz o aktorze z Biuro, ale Wilson – który przyrzekł wykorzystać swoją platformę do pomocy w zwiększaniu świadomości na temat globalnego kryzysu klimatycznego – chce to zmienić.

W lipcu Wilson uruchomił „An Idiot’s Guide to Climate Change”, komiczny, ale pouczający sześcioczęściowy serial dokumentalny na YouTube, który stworzył we współpracy z SoulPancake, firmą zajmującą się mediami cyfrowymi i rozrywką, której był współzałożycielem w 2009 roku, która koncentruje się na tworzeniu pozytywnych, wpływowych treści .

W serialu Wilson wyrusza na poszukiwanie lepszego zrozumienia podstaw zmian klimatu i tego, jak ludzie mogą pomóc w zwalczaniu tych niebezpiecznych skutków dla planety. Odwiedza Islandię, aby dowiedzieć się o emisji dwutlenku węgla (CO2), podróżuje na Grenlandię, aby z pierwszej ręki przyjrzeć się topiącym się lodowcom, i rozmawia z szeregiem doświadczonych ekspertów i młodych aktywistów.

Wilson zawsze dbał o środowisko, ale szukając głębszego zrozumienia zmian klimatycznych, jest bardziej niż kiedykolwiek zdeterminowany, aby podjąć działania i pomóc chronić planetę.

Co skłoniło Wilsona do działania?

„Zawsze wierzyłem w naukę o zmianie klimatu, po prostu nigdy tak naprawdę nic z tym nie robiłem” – wyjaśnił Wilson w rozmowie telefonicznej z Mashable. „A tak przy okazji, to słowo 'wiara’ jest bardzo, bardzo dziwnym słowem. Nie wierzy się w naukę, nauka po prostu jest.”

Do niedawna Wilson opisywał siebie jako leniwca – kogoś, kto bierze udział w prostych działaniach aktywistycznych, które nie mają wielkiego wpływu. Po sprawdzeniu siebie i zakwestionowaniu swojej hipokryzji Wilson poczuł się zmuszony do przyjęcia większej odpowiedzialności.

„Pomyślałem, że czytam artykuły i martwię się o swojego syna, dzieci swojego syna i ich dzieci oraz przyszłość planety, którą tak bardzo kocham. Ale jedyną rzeczą, którą robię dosłownie, jest wysyłanie od czasu do czasu gniewnego tweeta na ten temat. I muszę zrobić o wiele więcej, zarówno w życiu osobistym, jak i jako osoba publiczna w mediach,” powiedział.

Czytaj: Najnowszy raport ONZ: „czekają nas nieodwracalne skutki zmiany klimatu”

Zdjęcie: SOULPANCAKE

Wkrótce Wilson spotkał się z profesorem zrównoważonego rozwoju na Uniwersytecie Lancaster, dr Gail Whiteman, która założyła Arctic Basecamp, organizację non-profit zajmującą się badaniami nad gwałtownymi zmianami klimatu w Arktyce i przedstawiającą swoje odkrycia światowym przywódcom na dorocznym spotkaniu World Economic Forum (WEF) w Davos. .

„Zaangażowałem się w jej działalność non-profit i wtedy zaprosiła mnie do Grenlandii” – powiedział Wilson.

Przyjrzyjmy się z bliska skutkom zmian klimatycznych

Po pouczającym spacerze po Reykjaviku na Islandii z astronomem i aktywistą klimatycznym Sævarem Helgi Bragasonem Wilson dowiedział się o zmniejszonej emisji CO2 w islandzkiej fabryce Toyoty i udał się na lądolód Grenlandii, który topi się w niespotykanym dotąd tempie.

Zdjęcie: SOULPANCAKE

Widząc na własne oczy zmieniające się pokrywy lodowe, Whiteman wraz z naukowcem zajmującym się atmosferą, dr Jennifer Francis i naukowcem zajmującym się Arktyką, dr Davidem Hikiem, zorganizowali Wilsonowi szybki kurs na temat zmian klimatu w Arktyce.

„Naprawdę nie rozumiałem, że powodem, dla którego wszyscy zawsze mówią o Arktyce, kiedy mówią o zmianach klimatu, jest to, że reperkusje zmian klimatycznych są znacznie poważniejsze [tam] niż na pozostałych półkulach północnej i południowej” – wyjaśnił Wilson.

„Ludzie mogą pomyśleć w stylu:„ Och, kogo to obchodzi, co się dzieje za kołem podbiegunowym lub na Grenlandii ”. Ale ma to ogromny wpływ na ekstremalne warunki pogodowe”- kontynuuje Wilson.

Zdjęcie: SOULPANCAKE
Zdjęcie: SOULPANCAKE

„To może wydawać się przytłaczające, ale istnieje szereg następstw, efektów domina, reakcji łańcuchowych – jakkolwiek chcesz je nazwać – z globalnym ociepleniem” – powiedział Wilson. „Nie chodzi tylko o to, że pogoda się ociepla i mamy więcej fal upałów. Dlatego nazywają to zmianą klimatu, ponieważ zmienia ona wszystkie te niezliczone czynniki”.

Powody do nadziei, gdy kryzys klimatyczny wydaje się nie do rozwiązania

Chociaż zmiany klimatyczne wydają się niemożliwie trudnym problemem do rozwiązania, Wilson wciąż ma nadzieję. Podczas gdy większe wysiłki ze strony firm, przemysłu i rządów są niewątpliwie potrzebne, aby dokonać prawdziwych postępów w walce ze zmianami klimatycznymi, rzeczywistość jest taka, że jednostki nadal mogą pomóc coś zmienić.

Jeśli jesteś fanem serialu Biuro, człowiek, który grał Dwighta, chce, abyś zaczął bardziej dbać o planetę. I jest przekonany, że jego postać z Biura, hodowca buraków, kochający niedźwiedzie, też by tego chciał.

„Myślę, że Dwight jest po części prawicowym odrętwieniem, ale jest zagorzałym ekologiem. I nigdy nie pozwoliłby, aby party wzięło górę nad swoją pasją do nauki i pasją do planety, o czym świadczy jego oddanie Recyclops” – wyjaśnił z przekonaniem Wilson.

Jeśli więc szukasz sposobów na podjęcie działań, oto sugestie Wilsona. Oprócz poświęcenia kilku godzin na naukę o zmianach klimatu, aktor mówi, że ważne jest, aby głosować na liderów, którzy wierzą w naukę i poważnie traktują naukowców.

„Nasz naród musi współpracować z innymi narodami” – powiedział Wilson, podkreślając pilną potrzebę ponownego przystąpienia przez Stany Zjednoczone do porozumienia paryskiego. (Donald Trump wystąpił o wycofanie kraju z paktu ONZ w 2019 r., a Ameryka oficjalnie wyszła z porozumienia 4 listopada 2020 r. Prezydent-elekt Joe Biden zobowiązał się ponownie do niego przystąpić po objęciu urzędu).

Wilson zachęca również ludzi do bardziej zrównoważonego stylu życia. W szczególności podkreśla, że spożywa więcej alternatywnych mięs, które okazały się korzystne w walce ze zmianami klimatu.

Kolejną rzeczą, która daje Wilsonowi nadzieję, jest „liczba młodych ludzi, którzy są oddanymi i zapalonymi działaczami na rzecz klimatu”.

Wilson rozmawiał z młodymi twórcami zmian, takimi jak Katie Eder, dyrektorką wykonawczą Future Coalition – organizacji non-profit zrzeszającej młodych aktywistów pracujących na rzecz inspirowania zmian – oraz z aktywistką klimatyczną Gretą Thunberg w swoim serialu. Podkreślił, jak głęboko podziwia wszystkich przedstawicieli młodszego pokolenia, którzy z mocą zajmują stanowisko.

Nie widzieliście ostatniego „Recyclopsa” Wilsona Rainna?

Chociaż seria Wilsona na YouTube dobiegła końca, jego aktywizm na rzecz zmiany klimatu dopiero się rozpoczął.

SoulPancake będzie nadal rzucać światło na kryzys klimatyczny dzięki programom takim jak Now What?, nowym serialu prowadzonym przez Tessę Claire Hersh, w którym znajduje się odcinek poświęcony walce o sprawiedliwość klimatyczną.

Jeśli chodzi o Wilsona, planuje on kontynuować pracę w zarządzie Arctic Basecamp i ma zaplanowanych kilka ekscytujących wydarzeń w związku ze Światowym Forum Ekonomicznym, a także konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych 2021 w Glasgow w Szkocji.

„Będziemy organizować serię wydarzeń – niektóre z nich są przeznaczone dla osób z wyższego szczebla, zaangażowanych w rządy i korporacje, a inne dla opinii publicznej” – powiedział Wilson.

„Zamierzamy stworzyć wirtualną bazę w Arktyce i zorganizować wielkie wydarzenie z muzykami, naukowcami, aktorami i ekologami, które będzie transmitowane online” – kontynuował. „Postaram się, aby moja dobra kumpela, Billie Eilish, wzięła w tym udział”.

Zdjęcie: SOULPANCAKE

Wilson ma nadzieję, że fani dostroją się, aby dowiedzieć się więcej o kryzysie klimatycznym i będą pamiętać, że mogą pomóc w stworzeniu pozytywnych zmian.

„Trudność w zmianie klimatu polega na tym, że czujemy:„ Och, co mogę zrobić? Jestem tylko jedną osobą. To jest tak duży problem. Ma to związek z 7 miliardami ludzi na naszej planecie i ma coś wspólnego z koncernem naftowym i węglowym, i gigantycznymi korporacjami, i wytwórcami… Co mogę zrobić? ”- powiedział Wilson. „A prawda jest taka, że nie za dużo. Ale jeśli wszyscy będą dalej myśleć w ten sposób, nic nie zostanie zrobione”.

„Wydaje się, że jedna osoba nie robi różnicy… ale jeśli 100 000 ludzi zmieni swój styl życia, to zrobi to małą różnicę. A jeśli styl zmieni milion, a nawet i więcej ludzi? A jeśli będzie to 10 milionów, i jeszcze więcej. „Musimy więc zrozumieć, że ważne jest, abyśmy wszyscy podjęli aktywne kroki”.

Czytaj: Strażacy z Obornik Śląskich organizują zbiórkę dla psów z okolicznych schronisk

Bluelink: TBG- We Go Beyond

johannesfloe.com – Art to remember