Rak jelita: „niewyraźny” ból może sygnalizować chorobę – i nie jest w jelicie

0
187
Rak jelita grubego – zabójca, którego dziedziczymy w genach. Zdjęcie: pl.freepik.com

Rak to zgubna choroba, która może wpływać na wszystkie obszary ciała. Jednak niektóre nowotwory są bardziej rozpowszechnione niż inne, w tym rak jelita – choroba, na którą w 2022 roku zwracano większą uwagę.

Rak jelita jest trzecim najczęstszym rakiem zarówno u kobiet jak i mężczyzn w Polsce, obok raka piersi i płuc u kobiet i raka płuc i prostaty u mężczyzn.

Rak jelita grubego jest drugim u kobiet i trzecim u mężczyzn co do częstości występowania nowotworem w Europie. Każdego roku pół miliona Europejczyków słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Odpowiada on za ponad 12 proc. wszystkich zgonów związanych z nowotworami na Starym Kontynencie – w 2021 r. był przyczyną śmierci ponad 240 tys. osób.

Chociaż każdy powinien całkiem słusznie sprawdzać swoją kupę pod kątem objawów choroby, objawy raka jelita nie ograniczają się tylko do czyjegoś wydalania.

Według Stanford Medicine inne objawy raka jelita, które nie wynikają z wypróżnień, obejmują objawy, które określa się jako „niejasne”.

Objawy wymienione wzdłuż tych linii to tępy ból brzucha, zmęczenie i anemia; jest to stan, w którym organizm nie ma wystarczającej ilości zdrowych czerwonych krwinek, aby przenosić tlen w organizmie.

We wczesnych stadiach raka jelita, znanego również jako rak jelita grubego, Stanford Medical twierdzi, że rak często „nie daje żadnych objawów. Wczesne wykrycie oznacza również, że rak jest mniej podatny na rozprzestrzenienie się na pobliskie węzły chłonne i inne narządy”.

To przesłanie wczesnej diagnozy i wczesnego wykrywania jest niezbędne dla wszystkich pacjentów z rakiem; gdy choroba ma przerzuty i rozprzestrzenia się, leczenie staje się znacznie trudniejsze.

Czytaj: Kraków ma najmłodszego profesora w historii Polski!

W związku z tym ważne jest, aby pacjenci byli świadomi głównych objawów raka jelita, aby mogli podjąć działania, rezerwując wizytę u lekarza rodzinnego i poddając się badaniu.

Główne objawy raka jelita to:

  • Trwała krew w kale
  • Trwała zmiana nawyków jelitowych
  • Uporczywy ból w podbrzuszu.

Chociaż te objawy mogą być niepokojące, NHS dodaje: „Większość osób z tymi objawami nie ma raka jelita. Inne problemy zdrowotne mogą powodować podobne objawy”.

Niemniej jednak ważne jest, aby sprawdzić na wszelki wypadek; eksperci twierdzą, że o wiele lepiej jest sprawdzić i nic złego nie znaleźć niż czekać, aż problem przerodzi się w coś więcej.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Podobnie jak w przypadku innych postaci choroby, rak jelita ma szereg czynników ryzyka, które mogą wpływać na prawdopodobieństwo zachorowania, takich jak:

  • Wiek
  • Dieta
  • Waga
  • Ćwiczenie
  • Spożycie alkoholu
  • Palenie
  • Historia rodzinna stanu.

Czytaj: 7 bezpiecznych sposobów na oczyszczenie jelita grubego i zachowanie młodości

Niektórzy mogą również być narażeni na zwiększone ryzyko raka jelita, jeśli mają inne schorzenia, takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów zmniejszenia prawdopodobieństwa raka jelita jest stosowanie zbilansowanej diety w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami, przy jednoczesnym zachowaniu świadomości objawów.

Polacy wstydzą się badać

Rak jelita grubego rozwija się powoli, dlatego przez długi czas jest łatwy do usunięcia i skutecznego wyleczenia. Pierwsze objawy pojawiają się późno i niestety w większości przypadków jest już za późno na leczenie.

Kolonoskopię powinien wykonać każdy po skończeniu 50 lat. Niestety, Polacy wstydzą się badać, a zaniedbanie profilaktyki sprawia, że nowotwór jelita grubego znajduje się w czołówce najgroźniejszych zabójców.

Czytaj: Pożegnamy się z kolonoskopią? Testowane są kapsułki, które robią zdjęcia jelita

To bardzo dziwne, ponieważ wydawałoby się, że jesteśmy rozsądnym cywilizowanym społeczeństwem, ale Polacy nie są przekonani do kolonoskopii. Wiadomo, że nie jest to przyjemne i wstydliwe, ponieważ dotyczy to naszych okolic intymnych, ale przecież chodzi o nasze życie.

Nie badamy się, bo się wstydzimy i boimy. A statystki przerażają. Gorzej niż w Polsce jest tylko w Bułgarii i na Łotwie.

Rak jelita grubego jest w dużej mierze uleczalny – twierdzi dr Tchórzewski. – To jeden z tych nielicznych nowotworów, który uchwycony w odpowiednim momencie, czyli we wczesnym stadium, bądź w stadium przednowotworowym na etapie polipa, ma szansę na całkowite wyleczenie. Mając tę świadomość, możemy wyeliminować nasze zahamowania. Polipy da się usunąć bez żadnych konsekwencji dla pacjenta w trakcie kolonoskopii bądź innych relatywnie prostych zabiegów, a nowotwór zoperowany we wczesnym stadium często nie wymaga dalszego leczenia.