Rakotwórcze i szkodliwe dla narządów: tych substancji należy unikać

0
409
Zdjęcie: pixabay.com

Dodatki do żywności to substancje chemiczne dodawane do żywności w celu uzyskania określonych pożądanych efektów. Nie wszystkie są nieszkodliwe, niektóre dodatki mogą wywoływać alergie, uszkadzać narządy lub zwiększać zachorowanie na raka.

Aromaty, barwniki, konserwanty i zagęszczacze sprawiają, że żywność jest smaczniejsza dla konsumentów. Pozwalają lepiej pachnieć potrawom, upiększają produkt intensywniejszym kolorem lub wydłużają jego trwałość. Niektóre dodatki są całkowicie nieszkodliwe, podczas gdy innych należy unikać, ponieważ podejrzewa się, że powodują choroby, takie jak alergie, ADHD i nowotwory.

Zasadniczo Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności sprawdza, czy dodatek jest szkodliwy. Jeśli nie ma wątpliwości co do bezpieczeństwa, substancja zostaje zatwierdzona. Jednak w przypadku niektórych dodatków istnieje ograniczenie ilościowe i obowiązkowe ostrzeżenie.

Barwniki

Barwniki występują w postaci naturalnej i syntetycznej. Jest bardzo niewiele całkowicie naturalnych barwników na bazie roślin i zwierząt, podczas gdy jest niezliczona ilość barwników syntetycznych. Są albo oparte na naturalnym odpowiedniku, albo powstają wyłącznie w probówce. Do tej grupy należą również barwniki azowe.

Barwniki żółte – E102, E104, E110

Barwniki te barwią np. solone przekąski, dżemy i puddingi.

  • Wysypki skórne i duszność to objawy, które może wywołać barwnik azowy E102 – tartrazyna. Ten barwnik jest szczególnie problematyczny dla osób, które cierpią na nietolerancję aspiryny. Rakotwórcze działanie tego barwnika jest kontrowersyjne. E110 – żółcień pomarańczowa FCF może powodować identyczne objawy.
  • E104 – żółcień chinolinowa: żywność zawierająca ten barwnik musi być oznaczona jako „Może upośledzać aktywność i skupienie uwagi u dzieci”, ponieważ może powodować zaburzenia uwagi i nadpobudliwość. E104 sprzyja również pseudo-alergiom. Są to alergie, które mają objawy klasycznej alergii, ale nie wykazują reakcji immunologicznej.

Barwniki czerwone – E122, E123, E124, E127, E129

Są stosowane w produktach mięsnych i substytutach ryb wytwarzanych z białka roślinnego, sosach, słodyczach i dżemach.

  • Oprócz pseudo-alergii barwniki E122 – azorubina, E124 – czerwień koszenilowa A, E129 – czerwień allura mogą również wywoływać nadpobudliwość u dzieci.
  • E127 – erytrozyna również budzi obawy. Mówi się, że ten barwnik powoduje zaburzenia tarczycy oprócz objawów wymienionych powyżej.
  • E123 – Podejrzewa się, że amarant (szkodliwy barwnik, a nie gatunek drewna) uszkadza nerki. Ten barwnik jest zakazany w Ameryce, ponieważ eksperymenty na zwierzętach wykazały, że może powodować raka.

Czytaj: Artystka tworzy specjalne tatuaże z henny kobietom chorym na raka

Barwnik brązowy – E150, E151, E154, E155

Cola, ciasta i sosy zawdzięczają swój kolor tym substancjom.

  • E150 – karmel amoniakalno-siarczynowy jest uważany za nieszkodliwy, o ile nie zostanie przekroczona zalecana dzienna dawka 300 miligramów na kilogram masy ciała. W USA żywność zawierająca E150 musi być opatrzona ostrzeżeniem wskazującym na potencjalne ryzyko raka.
  • E154 – brąz FK może uszkodzić narządy wewnętrzne w dużych ilościach. Ten barwnik jest zatwierdzony tylko do wędzonego śledzia. E155 – brąz HT jest również szkodliwy dla narządów wewnętrznych.
  • Uważa się, że barwnik E180 – czerwień litolowa BK wywołuje pseudo-alergie.

Konserwanty

Stosowanie konserwantów zapobiega rozwojowi bakterii, pleśni i drożdży. Z tego powodu chronią również nasze zdrowie. Konserwanty przedłużają trwałość żywności, ale też budzą wiele wątpliwości.

  • E220 – dwutlenek siarki to często stosowana substancja do konserwowania suszonych owoców i dań gotowych. Jednak bóle głowy, nudności i biegunka to możliwe reakcje na ten środek konserwujący.
  • E249 i E250 to azotyny. W szczególności przemysł mięsny wykorzystuje je do zaczerwienienia i konserwowania mięsa. Dodatki te mają działanie rozszerzające naczynia krwionośne i hipotensyjne, co jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci.
  • Centrum porad konsumenckich klasyfikuje E235 – natamycynę jako wątpliwy konserwant. Jest używany tylko do produkcji sera Provolone. Barwniki kawiorowe E284 i E285 są również klasyfikowane jako szkodliwe.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Zagęszczacze i środki żelujące

Dodatki, takie jak mączka chleba świętojańskiego i guma guar nadają żywności lepszą konsystencję. Nadają sosom i nabiałom przyjemniejsze uczucie w ustach. Większość z nich jest nieszkodliwa.

  • E407 – karagen jest dodawany do keczupów, sosów i budyniów. Jest wydalany niestrawiony i zmniejsza wchłanianie składników odżywczych.
  • Należy unikać zagęszczacza E425 – konjac. Producenci często używają go w makaronach. Ma zapobiegać wchłanianiu składników odżywczych i powiększać treści jelitowe.

Wzmacniacze smaku

Wzmacniacze smaku to nie smaczne przyprawy, ale chemicznie wytwarzane substancje, które – jak nazwa wyjaśnia – wzmacniają smak. Tworzą również sztuczne uczucie głodu.

  • E620 – E625 – glutaminiany działają na organizm jak narkotyk. Migreny, bóle brzucha, ciśnienie skroniowe i wysokie ciśnienie krwi – wszystkie te objawy mogą wystąpiw w wyniku spożycia glutaminianu.

Słodziki

Wiele produktów otrzymuje sztuczną słodycz.

  • Słodzik E951 – aspartam wywoływał raka w doświadczeniach na zwierzętach i może powodować bóle głowy i utratę pamięci.
  • E999 – mówi się, że ekstrakt Quillaja poprawia tworzenie się piany w napojach, ale może również zmniejszać liczbę komórek krwi lub ograniczać ich funkcję.

Dodatki w produktach ekologicznych

Stowarzyszenia ekologiczne chcą, aby stosowanie dodatków było jak najniższe i dlatego w większości rezygnują z dodatków. 47 z 316 dodatków jest dozwolonych w żywności ekologicznej, z których wszystkie są nieszkodliwe.

Czytaj: Kolejny gigant sklepowy zachęca konsumentów do ekologicznych wyborów!