Rasa gołębi o krótkich dziobach i dziwnych oczach

0
484

Budapest Short Faced Tumbler to rzadka rasa gołębi słynących z dziwnego, kosmicznego wyglądu, z wyłupiastymi oczami, malutkim dziobem i trójkątną głową.

Budapest Short Face Tumblers to rasa fantazyjnych gołębi. Rasa została stworzona w Budapeszcie na Węgrzech.

Kiedy na początku XX wieku bracia Poltl, rodzina entuzjastów gołębi z Budapesztu, postanowili stworzyć nową rasę gołębi, zastosowali selektywną hodowlę, aby uzyskać ptaka wysoko latającego o niezrównanej wytrzymałości.

Udało im się osiągnąć swój cel, ponieważ Budapest Short Faced Tumbler móże latać do 5 godzin bez przerw i pokonywać dystans około 800 kilometrów.

Endurance to ich drugie imię, ale ci, którzy widzieli je po raz pierwszy, mniej dbali o ich możliwości latania, a bardziej o ich niepowtarzalny wygląd. Mała głowa, krótki dziób i wyłupiaste żabie oczy intrygowały lub przerażały ludzi, ale też sprawiały, że gołębie zwracały na siebie uwagę.

Czytaj: Cyberbudka we Wrocławiu – podglądaj życie ptaków 24 godziny na dobę

Nie jest jasne, dlaczego bracia Poltl wybrali te niemal karykaturalne cechy fizyczne, tworząc Budapest Short Faced Tumbler. Niektórzy spekulują, że wyjątkowo krótki dziób i mała twarz sprawiły, że były lżejsze, podczas gdy duże oczy pomogły im wznieść się wyżej, ale tak naprawdę nikt nie wie tego na pewno.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Wiemy, że ten niezwykły wygląd sprawił, że stały się popularne wśród wielu hodowców, którzy wychowali je ze względu na ich walory estetyczne.

Fakt, że te niezwykłe cechy fizyczne są problematyczne dla rasy jako całości, jest niezaprzeczalny. W rzeczywistości te cechy są jednym z powodów, dla których rasa jest tak rzadka, nawet wśród oddanych hodowców gołębi.

Czytaj: Wyjątkowa rasa gołębi, która zamiast latać wykonuje salta w tył

Mówiąc najprościej, małe budapeszteńskie gołębie o krótkiej twarzy często mają trudności z wykluwaniem się ze swoich jaj, ponieważ mają maleńki dziób i duże oczy, które działają jak poduszka, gdy próbują dziobać skorupkę jajka. Ponieważ śmiertelność tej rasy jest tak wysoka, hodowcy gołębi często pobierają jaja i próbują wydobyć pisklę, zanim umrze z wyczerpania w jaju.

Czytaj: Internauci oszaleli na punkcie tego tęczowego gołębia

Jak możesz sobie wyobrazić, poznanie dokładnego czasu ekstrakcji piskląt wymaga skrupulatnego prowadzenia dokumentacji podczas inkubacji. To dużo pracy w imieniu hodowców i chociaż wielu uważa, że warto to zrobić, ogólnie rzecz biorąc, istnieją znacznie prostsze rasy. Nie wspominając o tym, że nawet jeśli pisklę wykluwa się samo, ze względu na mały dziób obojga rodziców i pisklęcia, karmienie jest bardzo trudne i często wymagana jest interwencja człowieka.

Dzisiaj Budapest Short Faced Tumblery są bardziej znane jako unikatowe zwierzęta domowe niż jako gołębie pocztowe.