Razem jest to o wiele bardziej przydatne: te produkty należy łączyć, a wszyscy będą zdrowsi!

0
447
Dzięki temu Twoja dieta będzie zdrowsza, a samopoczucie lepsze!

Wartość produktów zależy od ilości witamin, makro- i mikroelementów, białek, lipidów i węglowodanów, które są ich częścią. Prawdziwą sensacją w świecie dietetyki było odkrycie par produktów, które są w stanie wzmocnić wzajemne działanie, to znaczy, spożywając je razem, uzyskujemy korzyść, która jest wielokrotnie większa niż ich całkowita wartość odżywcza.

Przedstawiamy 5 par produktów, które dietetycy zalecają, aby spożywać razem.

1. Pomidory i oliwa z oliwek

Ten duet od dawna stanowi podstawę diety mieszkańców krajów śródziemnomorskich. Kwasy tłuszczowe, które są częścią oliwy z oliwek, znacznie zwiększają skuteczność silnego przeciwutleniacza likopenu pomidorowego. Ta kombinacja produktów pozwala osiągnąć znaczące sukcesy w zachowaniu młodości, zapobieganiu nowotworów i utrzymaniu wysokiej odporności.

2. Szpinak i cytryna

Szpinak ma bardzo wiele żelaza, który pomaga utrzymać prawidłowy poziom hemoglobiny. Witamina C, która jest w dużych ilościach w cytrynie, pomoże aktywować wchłanianie żelaza.

Czytaj: Te produkty naturalnie oczyszczą Twoją wątrobę

3. Jabłko i kakao

Kwercetyna flawonolowa, zawarta w dużych ilościach w skórce jabłek (zwłaszcza czerwonych), jest silnym środkiem przeciwzapalnym. Wraz z przeciwutleniaczami znajdującymi się w ziarnach kakaowych, duet ten jest w stanie stworzyć optymalne warunki do czyszczenia naczyń krwionośnych z blaszek miażdżycowych. Dodatkowo połączenie jabłka i kakao smakuje przepysznie.

4. Pełnoziarniste zboże i cebula

Pełnoziarniste zboża (pszenica, dziki ryż, jęczmień, proso, kasza gryczana, orkisz) zawierają imponującą ilość cynku i żelaza, ale ciało ludzkie nie wchłania dobrze tych pierwiastków z tych produktów. Ale jeśli dodasz do tych zbóż cebulę lub czosnek, pomoże to znacznie zwiększyć biodostępność tych cennych składników. Warto zauważyć, że podobny efekt wywierają zarówno świeże, jak i poddane obróbce cieplnej cebule.

5. Zielona herbata i cytryna

Dietetycy zalecają dodanie plasterka cytryny do zielonej herbaty: taki duet może przynieść maksymalne korzyści zdrowotne Twojemu zdrowiu. Kwas askorbinowy, który jest w owocach cytrusowych, zwiększa wchłanianie katechin – silnych przeciwutleniaczy występujących w dużych ilościach w zielonej herbacie. Połączenie tych synergicznych produktów pomaga zwalczać choroby sercowo-naczyniowe, cukrzycę, a także stanowi dobrą profilaktykę raka.

Inne przydatne duety produktów:

  • fasola + pomidory;
  • jogurt naturalny + banan;
  • jabłko + truskawka;
  • marchewka + awokado.

Jak widać, spożywanie razem niektórych produktów jest nie tylko smaczniejsze, ale także zdrowsze!

Czytaj: Nowy przystanek kolejowy Kraków Bronowice