Ręcznie rzeźbiony tunel Guoliang w klifie

0
473
Zdjęcie: Fang Chen/Flickr

Mieszkańcy ręcznie rzeźbią górski tunel o długości 1,2 km, aby połączyć swój dom ze światem zewnętrznym.

Tunel Guoliang łączący wioskę Guoliang na szczycie klifu w chińskiej prowincji Henan ze światem zewnętrznym został wyrzeźbiony ręcznie przy użyciu podstawowych narzędzi, takich jak dłuta i młotki, i jest obecnie określany jako ósmy cud świata.

Przez wieki mieszkańcy Guoliang, małej chińskiej wioski położonej na klifie w górach Taihang, byli praktycznie odcięci od świata zewnętrznego. Jedyną drogą do i z wioski było „Sky Ladder”, 720 stopni wyrzeźbionych w górach podczas dynastii Song (960-1279).

To sprawiło, że bardzo trudno było dostać się do wioski i wyjechać z niej, więc większość z około 300 mieszkańców rozważała wyprowadzkę w poszukiwaniu lepszego, łatwiejszego życia.

Jednak wszystko zmieniło się w 1972 roku, kiedy rada wioski postanowiła wydrążyć tunel w górach, aby ostatecznie połączyć Guoliang ze światem zewnętrznym.

Twitter

„To było ciężkie życie. Towary ze świata zewnętrznego nie mogły dotrzeć do wioski, a nasze świeże produkty rolne nie mogły zostać przetransportowane do innych miejsc – powiedział Xinhua 72-letni mieszkaniec wioski Song Baoqun. „Musieliśmy ograniczyć wagę świń do 50 lub 60 kg; inaczej byłoby trudno znieść je z góry”.

Wioska Guoliang borykała się z trudnościami ekonomicznymi z powodu izolacji, ale największym wyzwaniem było jak dotąd dostarczenie chorego do szpitala na czas. Jeśli ktoś zachorował, osiem osób musiało znosić nosze z góry „Drabinką podniebną”, a następnie odbyć czterogodzinną podróż do najbliższego szpitala. Coś musiało się zmienić.

Czytaj: Ten niesamowity most zamienia się w tunel i łączy Danię i Szwecję

Facebook

Pomimo posiadania jakiegokolwiek doświadczenia lub wiedzy inżynierskiej, 13 najsilniejszych mieszkańców wioski Guoliang zgłosiło się na ochotnika do rozpoczęcia pracy przy tunelu górskim.

Używając tylko prymitywnych narzędzi, takich jak dłuta i młotki, opuszczali się po zboczach gór Taihang za pomocą lin i rzeźbili w skale centymetr po centymetrze. Na najtrudniejszym etapie tunel posuwał się w tempie jednego metra co trzy dni, ale ważne było, aby nikt się nie poddał.

Gdy tunel zaczął nabierać kształtu, do walki przyłączyło się więcej mieszkańców wioski i w ciągu pięciu lat ukończono 1250-metrowy tunel Guoliang. Po raz pierwszy do odosobnionej wioski Guoliang można było dojechać samochodem, a to wszystko zmieniło.

Czytaj: Tunele stworzone przez naturę

Facebook

„W przeszłości głodni mieszkańcy wioski Guoliang zazdrościli mieszkańcom równin. Teraz nikt nie chce opuścić tej wioski na klifie. Czujemy się dobrze w naszym domu” – powiedział miejscowy Shen Heshan.

Wkrótce po ukończeniu imponującego, ręcznie rzeźbionego tunelu Guoliang przekształciła się z małej wioski, o której istnieniu praktycznie nikt nawet nie wiedział, w tętniące życiem miejsce turystyczne. Wioska znajduje się na wysokości 1700 metrów nad poziomem morza i oferuje wspaniałe naturalne widoki, ale to właśnie tunel przyciąga większość odwiedzających.

Facebook

Xinhua poinformował, że sprzedaż biletów wstępu w Guoliang osiągnęła w 2018 roku 120 milionów juanów (około 17 milionów dolarów), a miejscowi, którzy kiedyś walczyli o napełnienie brzucha, teraz są właścicielami firm inwestujących w hotele i inne udogodnienia dla turystów. A to wszystko za sprawą 13 odważnych mężczyzn, którzy udowodnili, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Znany również jako „długi korytarz w klifach”, tunel Guoliang jest uważany za jedną z najniebezpieczniejszych dróg do jazdy, głównie ze względu na to, jak jest wąski i kręty. W rzeczywistości jednak ryzyko przejechania przez krawędź góry jest niewielkie.

johannesfloe.com – Art to remember