Rekordowa liczba zagranicznych pracowników zarejestrowanych w Polsce

0
266
W Polsce jest ponad milion legalnie pracujących cudzoziemców. Zdjęcie: pl.freepik.com

Liczba pracowników zagranicznych zarejestrowanych w polskim systemie ubezpieczeń społecznych w ubiegłym roku po raz pierwszy przekroczyła milion. To następstwo lat masowej imigracji, która należy do największych w Europie, a także niedawnego napływu uchodźców z Ukrainy.

Do końca grudnia 2022 roku w ZUS zarejestrowanych było 1,06 mln cudzoziemców – zauważa prezeska Gertruda Uścińska. To stanowi 6,5% wszystkich ubezpieczonych – dodaje.

Liczba ta była o około 192 000 wyższa niż na początku stycznia 2022 roku, co oznacza wzrost o 22% w ciągu roku.

„Nasze dane pokazują, że polski rynek pracy staje się coraz bardziej atrakcyjny dla obcokrajowców” – powiedziała Uścińska, cytowana przez PAP.

„Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach liczba pracowników nieposiadających polskiego obywatelstwa będzie dalej rosła” – dodała. „To z kolei przełoży się na lepszą kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg z zadowoleniem przyjęła również wkład pracowników-imigrantów, którzy „zasilają nasz rynek pracy, wypełniają luki kadrowe i przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki”.

Czytaj: 7 polskich dań, których nie chcą jeść obcokrajowcy. Według nich są okropne!

Zaznaczyła, że mimo stale rosnącej liczby obcokrajowców, Polska ma razem z Niemcami najniższy w UE poziom bezrobocia. Zgodnie z najnowszymi danymi Eurostatu z całej Unii, oba kraje miały 3% bezrobocia w listopadzie 2022 roku, dokładnie o połowę mniej niż w całej UE.

„Większość cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS pochodzi z Ukrainy” – powiedziała Maląg, choć ani ona, ani Uścińska nie podały dokładnych proporcji. W zeszłym miesiącu, rządowy Urząd do Spraw Cudzoziemców ujawnił, że w Polsce przebywa 1,66 mln cudzoziemców posiadających zezwolenia na pobyt, z czego 1,36 mln (81%) to Ukraińcy.

Wielu z nich to uchodźcy, którzy przybyli po inwazji Rosji, kiedy Polska stała się głównym celem uciekających przed wojną. Ale jeszcze przed konfliktem Polska była domem dla setek tysięcy ukraińskich imigrantów.

„Sąsiedzi zza naszej wschodniej granicy znaleźli schronienie w Polsce i szybko znaleźli swoje miejsce na rynku pracy” – mówi Maląg, zauważając, że rząd stworzył usprawniony proces uzyskiwania zatrudnienia przez ukraińskich uchodźców w Polsce.

Czytaj: Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Polska w ostatnich latach przyciąga także wielu Białorusinów i Gruzinów, ale także rosnącą liczbę imigrantów z Turcji, Indii i Europy Zachodniej.