Remdesivir znacznie zmniejsza śmiertelność koronawirusa

0
426

Pierwszy raz coś naprawdę okazało się skuteczne w leczeniu koronawirusa. Trwające badania pokazują, że Remdesivir – jeśli jest podawany wcześnie w przebiegu choroby koronawirusowej – może znacznie zmniejszyć śmiertelność.

W rzeczywistości do 80 procent.

„Są to przełomowe wyniki i po raz pierwszy udokumentowano efekt leczenie w przypadku koronawirusa” – powiedział Jens Lundgren, profesor medycyny zakaźnej w Rigshospitalet i kierownik europejskiej sekcji badań dla Ekstrabladet w Danii.

Czytaj: Bill Gates 5 lat temu ostrzegał przed pandemią. „Jeśli coś zabije 10 mln osób, to będzie to wirus, a nie wojna”

„Badanie pokazuje, że jeśli leczymy infekcję wcześnie i zanim spowoduje ona poważne uszkodzenie narządów, widocznie przynosi to znaczącą korzyść”.

Pierwotnie Remdesivir został opracowany w celu leczenia zapalenia wątroby i wirusa Ebola.

Jednak lek nie jest bardzo skuteczny, jeśli poda się go późno osobie zarażonej koronawirusem. Ale jeśli lek zostanie podany natychmiast po nadejściu zapalenia płuc, robi to dużą różnicę.

„Jest to zgodne z naszymi oczekiwaniami. Ale nie wiedzieliśmy o tym, ponieważ wcześniej nie przeprowadzono leczenia na osobach chorych na koronawirusa. Po raz pierwszy możemy udokumentować efekt”.

Według Politiken, badanie pokazuje, że czterech z 222 pacjentów leczonych Remdesivirem zmarło dwa tygodnie później – w porównaniu z 19 pacjentami na 199, którzy zamiast tego otrzymali placebo.

Czytaj: Pacjenci Covid-19 szybko wracają do zdrowia po otrzymaniu eksperymentalnego leku

Badanie objęło 1063 pacjentów na całym świecie którzy umiarkowanie lub ciężko przechodzili zarażenie koronawirusem.

Chociaż należy dokonać wielu zastrzeżeń i dostępne są wstępne dane, Jens Lundgren mówi, że zmienia to całe nasze spojrzenie na leczenie pacjentów z koronawirusem.

Jednak nadal nie ma pewności co do skutków ubocznych leku, które nie zostały jeszcze zatwierdzone.

„To, czy sam lek ma szczególny wpływ na wątrobę i nerki, co wiemy z innych badań i grup pacjentów, które może mieć, wymaga dalszej analizy”.

„Ale ogólnie rzecz biorąc, kiedy rozważymy zalety i wady, możemy zobaczyć, że to działa, jeśli wcześnie podamy lek”

Badanie jest nadal w toku i ma zostać zakończone do końca czerwca lub na początku lipca.

Czytaj: Wrocławskie Zoo znowu otwarte od 21 maja