Rewolucyjny „CopenHill” oferuje jazdę na nartach bez śniegu na szczycie elektrowni

0
526
Zdjęcie: Rasmus Hjortshoj of COAST

Zrównoważona architektura to trudny do zdefiniowania termin. Niedawno ukończony projekt CopenHill to nowa marka zrównoważonych budynków – takich, które są przyjazne dla środowiska już od samego początku.

W przypadku duńskiej firmy architektonicznej Bjarke Ingels Group, bardziej znanej jako BIG, praktyki środowiskowe w architekturze najlepiej osiągnąć poprzez hedonistyczny zrównoważony rozwój – praktykę polegającą na wdrażaniu ekologicznych pomysłów w całym projekcie budynku zamiast tworzenia oddzielnych, opartych na metryce celów.

Zdaniem Bjarke Ingelsa, założyciela BIG, CopenHill jest doskonałym przykładem podejścia firmy do zrównoważonego rozwoju.

„CopenHill to rażący architektoniczny wyraz czegoś, co w innym przypadku pozostałoby niewidoczne: jest to najczystsza na świecie elektrownia wykorzystująca odpady w energię” – wyjaśnia.

Zdjęcie: Rasmus Hjortshoj of COAST

Zgodnie ze swoją holistyczną misją, CopenHill obejmuje szereg obiektów, w tym elektrownię, program edukacyjny i tereny rekreacyjne, w tym ściankę wspinaczkową (najwyższą sztuczną ściankę wspinaczkową na świecie) i stok narciarski.

Ten gigantyczny projekt został zrealizowany dzięki partnerstwu z SLA, AKT, MOE, Rambøll i Lüchinger + Meyer. W skład zespołu weszli inżynierowie, eksperci od krajobrazu, a nawet projektanci materiałów, którzy pomogli opracować system zielonych paneli naśladujący wrażenie śniegu na terenach narciarskich.

Budynek ma niewątpliwie niesamowitą przestrzeń, ale prawdziwym wkładem dla społeczeństwa będzie 440 000 ton odpadów, które każdego roku będą przekształcane w energię.

To wszystko dzieje się w Amager Resource Center zlokalizowanym wewnątrz projektu CopenHill. Centrum może być ważnym krokiem na drodze do osiągnięcia przez Kopenhagę neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla cel do roku 2050.

Czytaj: Kopenhaga pierwszą stolicą z zerową emisją C02?

Bjarke Ingels podziela nadzieję, że ten projekt będzie miał wpływ nie tylko na lokalną społeczność, ale także na świat. „Stojąc na szczycie tej stworzonej przez człowieka góry, na tworzeniu której spędziliśmy ostatnią dekadę – zaciekawia mnie i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, jakie pomysły ten szczyt może wzbudzić w głowach przyszłych pokoleń”.

CopenHill to działająca elektrownia w Kopenhadze połączona z programami publicznymi, takimi jak stok narciarski i ścianka wspinaczkowa.

Zdjęcie: Rasmus Hjortshoj of COAST
Zdjęcie: Rasmus Hjortshoj of COAST

W przypadku BIG praktyki środowiskowe w architekturze najlepiej realizować poprzez hedonistyczny zrównoważony rozwój – praktykę, która obejmuje wdrażanie ekologicznych pomysłów w całym projekcie budynku.

Zdjęcie: Rasmus Hjortshoj of COAST
Zdjęcie: Rasmus Hjortshoj of COAST
Zdjęcie: Rasmus Hjortshoj of COAST

CopenHill będzie przetwarzać 440 000 ton odpadów w energię każdego roku, aby pomóc Kopenhadze osiągnąć neutralny pod względem emisji dwutlenek węgla cel do roku 2050.

Czytaj: Uitwaaien – holenderski sposób na poprawę nastroju i oczyszczenie umysłu

Zdjęcie: Rasmus Hjortshoj of COAST
Zdjęcie: Rasmus Hjortshoj of COAST
Zdjęcie:  Rasmus Hjortshoj of COAST
Zdjęcie: Rasmus Hjortshoj of COAST

BIG: Strona internetowa | Facebook | Instagram

johannesfloe.com – Art to remember