Rezerwat koralowców powiększył się trzykrotnie

0
298
Oceaniczne gąbki i algi na koralowcach Zatoki Meksykańskiej -NOAA

Rezerwat zawierający „najzdrowsze rafy koralowe na świecie” wzrósł trzykrotnie dzięki ochronie rządu USA.

Największy rezerwat koralowców w Zatoce Meksykańskiej właśnie powiększył się o 200%, teraz, gdy rząd USA formalnie zatwierdził rozbudowę Flower Garden Banks National Marine Sanctuary.

National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) – amerykańska instytucja rządowa zajmująca się prognozowaniem pogody potroiła rozmiar rezerwatu położonego u wybrzeży Luizjany i Teksasu, aby chronić jedne z najzdrowszych i najpiękniejszych raf koralowych na świecie.

„Są wyjątkowe, ponieważ pozostają zdrowe” – powiedział dr Tom Bright z Texas A&M University.

„Pokrywa koralowców jest teraz większa niż wtedy, gdy zaczęliśmy je badać w latach 70. i 80.”

Zwiększenie rozmiaru sanktuarium z 56 mil kwadratowych do 160 mil kwadratowych jest wynikiem bogatej 30-letniej historii badań naukowych i publicznego przeglądu zachowania tego szczególnego miejsca.

„Im więcej dowiadywaliśmy się o tych obszarach, tym bardziej zdawaliśmy sobie sprawę, że są one tak różnorodne i produktywne, jak wszystkie społeczności morskie na świecie” – powiedział G.P. Schmahl, superintendent rezerwatu.

Czytaj: W USA odkryto piąte najstarsze na świecie drzewo!

Jeżowiec z gąbkami i rumieniącym się koralowcem gwiazdkowym – NOAA

Rozszerzenie, ogłoszone w styczniu, dodaje 14 dodatkowych raf i brzegów, które zapewniają ważne siedliska dla ryb ważnych rekreacyjnie i handlowo, takich jak red snapper (lucjan czerwony), makrela, grouper i solandra, a także zagrożone gatunki żółwi morskich, korali i mant olbrzymich.

Ochrona na tych nowych obszarach ograniczy wpływ działań, takich jak połowy przy użyciu sprzętu do połowu przydennego, kotwiczenie statków, poszukiwanie i wydobycie ropy i gazu oraz działania związane z ratowaniem wrażliwych zasobów biologicznych, zgodnie z komunikatem NOAA.

„Dodanie tych ekologicznie ważnych raf i brzegów ochroni siedliska przyczyniające się do niebieskiej gospodarki Ameryki i zwiększy odporność ekologiczną większości kwitnącej rekreacji, turystyki i rybołówstwa komercyjnego w regionie Zatoki Meksykańskiej” – powiedział emerytowany kontradmirał marynarki wojennej Tim Gallaudet, dr hab., zastępca administratora NOAA.

Czytaj: Dlaczego oceany są słone?

Ukwiały, NOAA

Położone 115 mil od wybrzeży Teksasu i Luizjany NOAA po raz pierwszy wyznaczyło National Marine Sanctuary w 1992 roku. Cztery lata później Stetson Bank, położony 80 mil od wybrzeża Teksasu, został dodany do rezerwatu w wyniku działań Kongresu.

Rozbudowa rezerwatu okazała się jednym z najważniejszych problemów priorytetowych po wybuchu platformy wiertniczej Deepwater Horizon w 2010 r., który spowodował największy wyciek ropy naftowej na morzu w historii Stanów Zjednoczonych, a naukowcy rządowi i organizacje pozarządowe wzywają do dodatkowej ochrony życia morskiego.

Obejrzyj niesamowite wideo przedstawiające dziesiątki cudownych gatunków:

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org