Robot „Goryl” udaje, że jest jednym z nich, rejestruje nigdy wcześniej nieudokumentowany śpiew i pierdzenie

0
819

Firma John Downer Productions wymyśliła genialny sposób na rejestrowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Wykorzystali realistyczne roboty, które wyglądają jak zwierzęta, dzięki czemu nie odstraszają i rejestrują zachowania zwierząt z bliska.

Roboty przypominają zwierzęta, aby szpiegować i rejestrować wyjątkowe zachowania zwierząt z bliska.

Jeden z tych tajnych agentów, goryl, stał się prawdziwą gwiazdą. Został umieszczony wśród innych goryli w ich naturalnym środowisku na wolności i nagrał bardzo ciekawe rzeczy, których nigdy nikomu wcześniej nie udało się nagrać, m.in.śpiewanie i pierdzenie.

Czytaj: Rodzina orangutanów zaprzyjaźniła się z grupą wydr w zoo

„Po pierwsze, musieliśmy ustalić, które szpiegowskie zwierzę najlepiej sfilmuje te zwierzęta na wolności. Na przykład, nie byłoby dobrym pomysłem stworzenie robota goryla górskiego, ponieważ mogło to by być postrzegane jako zbyt duże zagrożenie dla prawdziwych goryli górskich. Dlatego wybraliśmy się z małym gorylem ”- wyjaśnia Matt Gordon.

Zdjęcie: John Downer Productions

„Nie tylko my, producenci, zaangażowaliśmy się w budowę tego szpiegowskiego robota. Poprosiliśmy o pomoc biologów, zoologów, naukowców i ekspertów” – powiedział Gordon.

„Zapytaliśmy ekspertów, na jakich narządach powinniśmy się skoncentrować. Dowiedzieliśmy się, że dla goryli oczy będą niezwykle ważne”.

„Goryle górskie dużo się od siebie uczą, patrząc sobie w oczy. Dlatego zaprojektowaliśmy goryla szpiega, który może zamykać i poruszyć oczami, aby w razie potrzeby mógł odwrócić wzrok, by okazać szacunek prawdziwym gorylom.”

Zobacz goryla szpiega w akcji:

Po raz pierwszy nagrano śpiew małp, pomimo że już o tym słyszeliśmy. Badanie z 2016 r. opublikowane w PLOS ONE uszczegółowiło śpiew jako „wzywanie do jedzenia”, opisując dźwięki wokalne, które wyzwalały wielkie małpy podczas jedzenia, a ich wysokość i czas trwania zależały od ilości i jakości jedzenia oraz odbiorców.

„Śpiewanie związane z jedzeniem może działać tak, aby powiadomić resztę grupy o bieżącej czynności, czyli jedzeniu, podobnie jak w przypadku szympansów” – napisali naukowcy. „Informowanie innych członków grupy o bieżącej czynności może być ważne dla koordynacji i spójności grupy”.

„Taki scenariusz mógłby również tłumaczyć wyższą częstotliwość komunikacji dorosłych mężczyzn: może wręcz jest konieczne częstsze angażowanie goryli górskich w informowanie słuchowe, ponieważ to oni zazwyczaj inicjują zmiany w aktywności grupowej.”

Zdjęcie: John Downer Productions

Autorzy badania stwierdzili, że to odkrycie zapewnia interesujący punkt widzenia na ewolucję języka i komunikacji głosowej ogólnie. Twórcy filmu nadali fenomenowi poetycką nazwę – chór uznania.

Zdjęcie: John Downer Productions
Zdjęcie: John Downer Productions
Zdjęcie: John Downer Productions
Zdjęcie: John Downer Productions

Jak pokazuje wideo, goryle mogą wspinać się na drzewa, ale zwykle są widoczne na ziemi w społecznościach do 30 osobników. Organizują się zgodnie ze strukturami społecznymi; żołnierze dowodzeni są przez jednego dominującego, starszego dorosłego goryla, często nazywanego srebrnym grzbietem z powodu pokosu srebrnych włosów, które zdobią jego ciemne futro. Do żołnierzy zalicza się także kilku innych młodych goryli, niektóre gorylice i ich potomstwo.

Zdjęcie: John Downer Productions

Dorosły goryl jest jak lider, który organizuje działania żołnierzy, takie jak jedzenie, gniazdowanie w liściach i poruszanie się. Tych, którzy mają z tym problem i decydują się rzucić wyzwanie samcowi alfa, wprowadzane są imponujące pokazy siły fizycznej.

Goryl potrafi stać prosto, rzucać przedmiotami, wykonywać agresywne szarże i walić swoją wielką klatką piersiową, jednocześnie szczekając potężnymi rykami lub wyzwalając przerażający ryk. Jednak pomimo tych czynów i oczywistej siły fizycznej tych zwierząt, goryle są na ogół spokojne i nieagresywne, chyba że zostanie zakłócony ich spokój.

Zdjęcie: John Downer Productions
Zdjęcie: John Downer Productions
Zdjęcie: John Downer Productions

Twórcy filmu udostępnili także nagranie goryla szpiega, który został wprowadzony w środowisko goryli.

John Downer Productions zbudowała także inne roboty zwierzęce, które są równie fascynujące.

Zdjęcie: John Downer Productions
Zdjęcie: John Downer Productions
Zdjęcie: John Downer Productions

Czytaj: CZY MAŁPĘ MOŻNA NAUCZYĆ MÓWIĆ?