Roboty mogą pomóc w wykrywaniu problemów ze zdrowiem psychicznym u dzieci

0
215
Chociaż roboty nie mają być używane jako substytut personelu medycznego, naukowcy twierdzą, że mogą być przydatnym dodatkiem do metod oceny zdrowia psychicznego. Źródło: Twitter

Roboty mogą pomóc w wykrywaniu problemów ze zdrowiem psychicznym u dzieci – wynika z badań Cambridge.

Czy dziecko czuje się komfortowo obok przyjaznego robota, dzieląc się informacjami o swoim zdrowiu psychicznym? Po przeprowadzeniu eksperymentu w tej dziedzinie, nowe badanie z Uniwersytetu Cambridge sugeruje, że tak.

Badania potwierdzają, że roboty skutecznie pomagają profesjonalistom w wykrywaniu problemów z dobrostanem dzieci, poinformował Bloomberg.

Aby się tego dowiedzieć, naukowcy z Uniwersytetu Cambridge zlecili humanoidalnemu robotowi wielkości dziecka wypełnienie serii kwestionariuszy z 28 dziećmi w wieku od 8 do 13 lat, aby ocenić ich dobrostan psychiczny. Okazało się, że młodzi ludzie szybko i chętnie ufają robotom.

Dzieci dzieliły się nawet informacjami, których nikomu nie przekazały fizycznie ani online. Naukowcy twierdzą, że roboty mogą być użytecznym dodatkiem do tradycyjnych metod oceny zdrowia psychicznego, chociaż nie mają one zastępować profesjonalnego wsparcia zdrowia psychicznego.

Dlaczego dzieci zaufały robotowi? Jego atrybuty mają z tym wiele wspólnego. Wielkość jest zbliżona do ich ciała, jego wygląd nie jest groźny i „widzą w nim powiernika”.

Doktorantka Nida Itrat Abbasi, pierwsza autorka badania, powiedziała: „Ponieważ robot, którego używamy, jest wielkości dziecka i całkowicie nie zagraża, dzieci mogą postrzegać robota jako powiernika – czują, że nie wpadną w kłopoty, jeśli dzielą się z nim sekretami.

„Inni badacze odkryli, że dzieci chętniej ujawniają prywatne informacje – na przykład takie, że są zastraszane – robotowi niż dorosłym” – dodała.

Przyjazny robot NAO

Źródło: Twitter

Każde dziecko wzięło udział w indywidualnej, 45-minutowej sesji z robotem NAO – humanoidalnym robotem o wysokości około 60 centymetrów. Jak widać na powyższym obrazku, jego wygląd jest całkiem uroczy: jest mały, a jego twarz przypomina postać z kreskówki.

Rodzic lub opiekun oraz członkowie zespołu badawczego obserwowali z sąsiedniego pokoju dziecko i robota w akcji. Przed każdą sesją dzieci i ich rodzic lub opiekun wypełniali standardowe kwestionariusze w celu oceny samopoczucia psychicznego dziecka.

Nieletni wykazywali wysoki poziom interakcji z robotem, rozmawiając bez trudności i dotykając czujników na rękach lub stopach. Dodatkowe czujniki śledziły bicie serca, ruchy głowy i oczu uczestników podczas sesji. Ponadto wszystkie dzieci potwierdziły, że podobała im się rozmowa z NAO.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Profesorka Hatice Gunes, która kieruje Laboratorium Inteligencji Afektywnej i Robotyki na Wydziale Informatyki i Technologii Cambridge, badała, w jaki sposób roboty wspomagające społecznie mogą być wykorzystywane jako trenerzy dobrego samopoczucia psychicznego dla dorosłych.

W ostatnich latach badała również, w jaki sposób mogą być korzystne dla dzieci.

„Po tym, jak zostałam matką, bardziej interesowało mnie to, jak dzieci wyrażają siebie w miarę dorastania i jak to może nakładać się na moją pracę w robotyce” – powiedziała.

„Dzieci pociąga je technologia. Jeśli używają narzędzia opartego na ekranie, są wycofywani ze świata fizycznego” – powiedziała.

„Ale roboty są idealne, ponieważ znajdują się w świecie fizycznym – są bardziej interaktywne, więc wywołują u dzieci większe zaangażowanie, otwartość i zaufanie.”

Źródło: Twitter

Roboty mogą pomóc w poprawie zdrowia psychicznego, ale nie zastępują ekspertów

Współautorka badania, dr Micol Spitale, powiedziała: „Nie mamy zamiaru zastępować psychologów ani innych specjalistów od zdrowia psychicznego robotami, ponieważ ich wiedza znacznie przewyższa wszystko, co potrafi robot.”

„Jednak nasza praca sugeruje, że roboty mogą być przydatnym narzędziem pomagającym dzieciom otwierać się i dzielić się rzeczami, z którymi na początku mogą nie czuć się komfortowo”.

Czytaj: W Budapeszcie roboty „pracują” jako kelnerzy.

Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości poszerzą swoją ankietę, włączając większą liczbę uczestników i śledząc ich z biegiem czasu.

Badają również, czy podobne wyniki można by osiągnąć, gdyby dzieci wchodziły w interakcję z robotem za pośrednictwem czatu wideo.

Czytaj: Usługi terapii online i psychologii. Czy działają?