Rolnik znalazł 5 szczurów z tajemniczo splecionymi ogonami

0
886
Zdjęcie: Alibulat Rasulov

Doniesienia o dziwacznym fenomenie Szczurzego Króla sięgają XVI wieku, ale niedawne odkrycie rosyjskiego rolnika, który znalazł pięć małych szczurów z ogonami związanymi w gigantyczny węzeł, po raz kolejny powoduje, że naukowcy drapią się po głowach.

Szczurzy Król (ang. Rat King) powstaje, gdy grupa szczurów zostanie połączona ogonami z powodu splątania. Szczurzy Król może powstać z różnej liczby zwierząt, znane są przypadki kłębowisk składających się nawet z 30 szczurów.

Szczurzy Król pojawia się, gdy ogony wielu gryzoni są tak splątane, że nawet dorosły człowiek, miałby problemy z rozplątaniem ich.

Szczurzy Królowie byli zgłaszani wiele razy od połowy XVI wieku, ale naukowcy muszą jeszcze właściwie zrozumieć, jak i dlaczego to występuje, a nawet czy jest to zjawisko naturalne, czy tylko mistyfikacja dokonana przez człowieka. Odkrycie nowego Szczurzego Króla na zalanym polu w Rosji po raz kolejny wprowadziło do debaty samo istnienie tego zjawiska.

Czytaj: Ekosystem Wysp Szczurów odrodził się po 11 latach

Zdjęcie: Facebook

Pod koniec zeszłego miesiąca rosyjski rolnik Alibulat Rasulov, który jest właścicielem gruntów rolnych w Stawropolu, podzielił się niezwykłym odkryciem w mediach społecznościowych. W krótkim klipie pokazuje pięć małych szczurów polnych – niektóre żywe, inne nie – z ogonami zaplątanymi w duży węzeł.

Podobnie jak wszyscy inni ludzie, którzy obserwowali fenomen Szczurzego Króla przez lata, Rasulov był oszołomiony swoim odkryciem, ale teoretyzował, że matka szczurów w jakiś sposób zabezpieczyła je razem, próbując powstrzymać je przed wpadnięciem do wody, która zalewała ich dom.

Czytaj: Strażacy w Niemczech uratowali otyłego szczura!

Zdjęcie: Facebook

Samo istnienie fenomenu Szczurzego Króla było kilkakrotnie kwestionowane, ponieważ w dzisiejszych czasach nie odnotowano żadnego przykładu uwikłania się w ten sposób żywych szczurów, co prowadzi niektórych do przekonania, że jest to tylko mistyfikacja wykonana przez człowieka.

Jednak bardzo podobne zjawisko zaobserwowano u innych długoogoniastych gryzoni, takich jak wiewiórki, z których niektóre zostały nawet sfotografowane aparatem. Nauka musi jeszcze wyjaśnić, jak do tego dochodzi.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Na przestrzeni wieków sformułowano kilka teorii wyjaśniających fenomen Szczurzego Króla, niektóre całkowicie szalone, a inne są ledwie wiarygodne.

Najszerzej akceptowaną teorią jest to, że w przypadku szczurów polnych, które mają bardzo długie ogony i żyją razem w ciasnych pomieszczeniach podczas zimy, ogony mogą mieć kontakt z lepką lub zamarzniętą substancją (soki, mocz itp.). To powoduje, że ogony sklejają się ze sobą, a szczury jeszcze bardziej się zaplątują, gdy próbują się uwolnić i ciągnąć w przeciwnych kierunkach.

Zdjęcie: Facebook

Dziś opinia naukowców i historyków na temat istnienia Szczurzego Króla jest mieszana. Niektórzy uważają, że to zaplątanie ogona może teoretycznie wystąpić naturalnie, podczas gdy inni są przekonani, że jest to tylko mit utrwalany przez fałszywe przykłady.

A Ty co myślisz na ten temat?