Ron Mueck i hiperrealistyczne rzeźby

0
206
views
Hiperrealistyczne rzeźby Rona Muecka przypominają o tym, że jesteśmy ludźmi. Tylko i aż.

Wielu artystów w swoich pracach upiększa świat i chce pokazać go z jak najlepszej strony. Ron Mueck przeciwstawia się tym trendom.

Ron Mueck, jeden z najciekawszych i kontrowersyjnych brytyjskich artystów znany jest ze swoich bardzo realistycznych prac przedstawiających portrety ludzi w kluczowych etapach życia. Artysta jest bardzo enigmatyczny, tak samo, jak jego dzieła.

Kariera Rona Muecka jest nietypowa. Zaczął od tworzenia modeli i kukiełek dla telewizji dziecięcej i filmów.

W świat sztuki wszedł późno, choć sensacyjnie. W 1997 r. wywołał szok, pokazując na wystawie „Sensations” w londyńskiej Royal Academy rzeźbę „Dead Dad” („Marty Ojciec”). Dzieło przedstawiało ciało nagiego, martwego mężczyzny. Był to wierny portret z silikonu jego zmarłego ojca (w pomniejszonej skali).

Jego rzeźby wiernie odtwarzają wszystkie najdrobniejsze szczegóły ludzkiego ciała, jednocześnie przedstawione są w zmienionej skali (nienaturalnie powiększone lub zmniejszone) i budzą niepokój. Można odnieść wrażenie, że milczące rzeźby krzyczą wewnętrznymi głosami.

W jego pracach nie znajdziemy powierzchowności, którą na co dzień zasłaniamy ubraniami i biżuterią. Upiększamy się, aby podobać się sobie samym. W rzeźbach Muecka tego nie ma. Człowiek jest nagą prawdą.

Warto się zastanowić, kim jest człowiek bez maski, którą zakłada, bez udawania, bez ubrań z najnowszej kolekcji?

Czytaj: Ceniony psychiatra ujawnia 22 zasady, które zmienią Twoje życie na lepsze

Czytaj: JAPOŃSKIE WIĘZIENIE TO NIE WCZASY. DZIEJĄ SIĘ TAM OKRUTNE I STRASZNE RZECZY!