Rośliny domowe korzystne dla ciała i umysłu

0
581
Zieleń pokojowa nie tylko dekoruje wnętrza, ale dodatkowo oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków.

Rośliny poza tym, że wyglądają bardzo ładnie w domu, sprawiają, że jest przytulniej, poprawiają nasz nastrój, to także są świetnym prezentem na specjalne okazje i korzystnie wpływają na nasze ciało i umysł. Sprawdź, jakie konkretnie kwiaty są zbawienne dla ciała, a jakie dla umysłu.

Rośliny uszczęśliwiają ludzi. Pomimo że jest przy nich czasami dużo pracy, trzeba je regularnie podlewać, to nie wyobrażam sobie domu bez paru kwiatów w doniczce. Doniczkowa roślina w pomieszczeniu w niewidzialny sposób poprawia nasze samopoczucie. Naukowcy w wielu badaniach udowodnili, że kwiaty doniczkowe mają korzystny wpływ na ciało i umysł. Sprawdźmy, jakie konkretnie!

Rośliny wpływają na umysł

Rośliny korzystnie wpływają na nasz umysł. Czasami poprawia się nastrój już od samego patrzenia na rośliny, np. na orchidee. Ich widok działa relaksująco na nasz wzrok. Jednak nie o samo patrzenie chodzi. Rośliny wpływają korzystnie na umysł dzięki zapachom, jakie wdychamy. Chodzi głównie o lawendę i rozmaryn.

Rośliny, które wpływają dobrze na umysł to:

1. Gardenia

zdjęcie: pl.freepik.com

Gardenia to roślina doniczkowa o pachnących, śnieżnobiałych kwiatach. Dzięki swojemu zapachowi roślina ta łagodzi niepokój i ułatwia zasypianie. Gardenia wpływa na skupienie i produktywność.

2. Lawenda

zdjęcie: pixabay.com

Kolor kwiatów lawendy potrafi oczarować niejedną osobę. Lawendę można uprawiać także w doniczce. Zapach lawendy łagodzi płacz u niemowląt, powodując ich głębszy sen. Pomaga rozluźnić się matce i dziecku. Lawenda działa uspokajająco i przeciwzapalnie. Lawenda wpływa na senność i sprzyja spokojnemu zasypianiu.

3. Waleriana

zdjęcie: pixabay.com

Waleriana to inaczej kozłek lekarski czy kocia trawa. To popularny składnik perfum czy herbatek na uspokojenie. Wdychanie zapachu tej rośliny działa uspokajająco, co ułatwia nam zasypianie i zapewnia lepszą jakość snu.

4. Rozmaryn

zdjęcie: pixabay.com

Rozmaryn dobrze czuje się także w doniczce w domu. Słynie on ze swoich właściwości prozdrowotnych i szerokiego zastosowania w kuchni.  Badania potwierdziły, że zapach rozmarynu poprawia zdolność zapamiętywania.

5. Jaśmin

zdjęcie: pixabay.com

Egzotyczne, piękne pnącza mogą pochwalić się intensywnym i pięknym zapachem. Zapach jaśminu zmniejsza poziom niepokoju i wspomaga lepszy sen. Dzięki temu jesteśmy o wiele bardziej produktywni w ciągu dnia.

Czytaj: Stworzono drzewo, na którym rośnie 40 różnych rodzajów owoców

Rośliny, które dobrze wpływają na ciało to:

1. Skrzydłokwiat

zdjęcie: pixabay.com

Ta roślina powinna być w każdym domu. Działanie skrzydłokwiatu badała m.in. NASA – efekty okazały się nie do przecenienia. Skrzydłokwiat eliminuje toksyny z powietrza (np. formaldehyd, benzen, amoniak). Pomaga w zwalczaniu drobnoustrojów, które mogą prowadzić do alergii. Należy pamiętać, aby te kwiaty trzymać z dala od dzieci!

2. Zielistka Sternberga

Roślina ta usuwa nawet do 90% toksyn z powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje w ciągu zaledwie 2 dni.

3. Aloes

zdjęcie: pixabay.com

Aloes doskonale oczyszcza powietrze. To roślina o cennych właściwościach leczniczych. Liście, które zawierają żel mogą być stosowane do leczenia drobnych skaleczeń, oparzeń, ukąszeń owadów i suchej skóry.

4. Palma Areka

zdjęcie: YouTube

Palma Areka idealnie nadaje się do pochłaniania dużej ilości substancji chemicznych obecnych w domu. Jest ona świetnym wyborem jeśli chcesz nawilżyć powietrze oraz pozbyć się benzenu, tlenku węgla, ksylenu i formaldehydu. To także idealna roślina dla osób, które są często przeziębione. Ta roślina uwalnia wilgoć, co ułatwia zasypianie.

5. Bluszcz pospolity

zdjęcie: pl.freepik.com

Według NASA bluszcz pospolity to najlepsza roślina filtrująca powietrze. Łagodzi objawy alergii i astmy. Usuwa 78% zanieczyszczeń w powietrzu.

Czytaj: Palmiarnia w Wałbrzychu – egzotyczna dżungla w środku Sudetów