Rośliny w Wielkiej Brytanii zakwitły miesiąc wcześniej

0
243
Przyrodnicy od wieków odnotowują pojawienie się wiosennych kwiatów. Zdjęcie: Pixabay

Jak wynika z badań, zmiany klimatyczne powodują, że rośliny w Wielkiej Brytanii kwitną średnio prawie miesiąc wcześniej.

Tak jak jesienne opadanie liści jest opóźniane przez cieplejszą pogodę, tak kwiaty na drzewach i krzewach pojawiają się wcześniej.

Ale chociaż niektórzy mogą z zadowoleniem przyjąć te przedwczesne zakwity, naukowcy ostrzegają przed zagrożeniami.

Mówią, że jeśli trend się utrzyma, nastąpi efekt domina dla ptaków, owadów i całych ekosystemów.

Niedopasowanie ekologiczne może się pojawić, co miałoby dramatyczny wpływ na „funkcjonowanie i produktywność” przyrody i rolnictwa – powiedział główny badacz, prof. Ulf Buntgen z Uniwersytetu Cambridge.

„Nasz system klimatyczny zmienia się w sposób, który wpływa na nas i nasze środowisko” – powiedział BBC News.

Czytaj: Tysiące nowych roślin i drzewa przy alei Wielkopolskiej

Kwiaty dzikiej róży są źródłem nektaru dla owadów. Zdjęcie: Pixabay

Globalne ocieplenie powoduje w wielu miejscach nadejście wiosny i późną jesień, a nie wszystkie rośliny i zwierzęta przystosowują się w tym samym tempie.

Naukowcy ostrzegają, że brak synchronizacji między gatunkami może mieć katastrofalne skutki – koncepcja znana jako niedopasowanie ekologiczne.

Pyłek, nektar, nasiona i owoce roślin są ważnymi zasobami pokarmowymi dla owadów, ptaków i innych dzikich zwierząt. A jeśli kwiaty pojawią się zbyt wcześnie, mogą zostać dotknięte mrozem, niszcząc zbiory drzew owocowych.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W badaniu przyjrzano się setkom tysięcy obserwacji pierwszych dat kwitnienia rodzimych drzew, krzewów, ziół i pnączy zarejestrowanych w obywatelskiej bazie danych naukowej, znanej jako Nature’s Calendar, która sięga XVIII wieku.

Obejmowało to całą Wielką Brytanię, od Szetlandy na północy i Irlandii Północnej na zachodzie po Suffolk na wschodzie.

Kwiat jest oznaką wiosny. Zdjęcie: Pixabay

Naukowcy z Cambridge porównali pierwsze daty kwitnienia 406 gatunków roślin z zapisami klimatycznymi, stwierdzając, że wczesne kwitnienie jest silnie skorelowane ze wzrostem globalnych temperatur.

Aby zrównoważyć liczbę obserwacji, podzielili pełny zestaw danych na rekordy do 1986 roku i od 1987 roku, stwierdzając, że średnia data pierwszego kwitnienia w latach 1987-2019 była prawie o miesiąc wcześniejsza niż średnia data pierwszego kwitnienia w latach 1753-1986. Zioła odczuwają to najbardziej, kwitnąc 32 dni wcześniej.

Czytaj: Ta roślina doniczkowa oczyszcza powietrze w mieszkaniu

Komentując badania opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B, dr John David, szef działu taksonomii ogrodniczej z RHS, powiedział, że rośliny kwitną wcześniej w wyniku globalnego ocieplenia, podobnie jak jesienne opadanie liści jest opóźniane przez cieplejszą pogodę.

„Głównym celem tego badania są rośliny rodzime, więc nie mamy jeszcze jasnego obrazu pełnego wpływu tych zmian na rośliny ogrodowe, ale spodziewalibyśmy się podobnego wzoru i widzieliśmy tego oznaki w naszych własnych ogrodach RHS takie jak czasy kwitnienia jabłek w naszym sadzie w RHS Garden Wisley” – dodał David.

wad

Brak postów do wyświetlenia