Rude osoby z całego świata

0
683

Fotograf od 7 lat fotografuje rude osoby na całym świecie i mówi, że nie chodzi tylko o włosy.

Zaledwie 1-2% światowej populacji ma naturalne rude włosy, co sprawia, że jest to bardzo wyjątkowa cecha, dzięki której osoba wyróżnia się w tłumie – lub, w niektórych przypadkach, powoduje wyśmiewanie z powodu bycia innym.

Jeśli nietypowy kolor włosów jest postrzegany jako indywidualność, a nie dziwactwo, możemy żyć w bardziej zrozumiałym świecie, ponieważ w końcu to samo DNA przepływa w nas wszystkich, a poniższe zdjęcia są tego świadectwem.

W ciągu ostatnich siedmiu lat 39-letni szkocki fotograf Kieran Dodds podróżował po świecie i fotografował różnych ludzi, których łączy jedna cecha – rude włosy.

Ale jak zaraz zobaczycie ten projekt to nie tylko włosy. Jak powiedział Kieran podczas wywiadu, chodzi o „łączenie nas ponad polityczne i kulturowe granice za pomocą rzadkiej złotej nici”.

„Patrz, gap się i podziwiaj, o to chodzi. Znajdź powiązania na całym świecie. Chcę, żeby ludzie porównali portrety i zachwycali się naszą różnorodnością, nawet bez pozornie jednorodnej grupy” – mówi fotograf.

Więcej informacji: Instagram | kierandodds.com | Facebook | twitter.com | „Gingers” book

1. Alexander Soued, Szkocja, urodzony w 2011 roku

Kieran Dodds/Panos Pictures

Kieran Dodds opowiedział w wywiadzie, jak rozpoczęła się jego 7-letnia podróż w poszukiwaniu rudych osób na całym świecie.

„W 2014 roku Szkocja głosowała za niepodległością i zastanawiałem się nad stereotypami tożsamości. Wiedziałem, że jestem jednym z nich, będąc bladym i rudym, ale na bardzo wczesnym etapie procesu badawczego stwierdziłem, że jest to cecha globalna. Nawet Szkocja, jako światowa stolica, ma co najwyżej 13% ludzi z rudymi włosami”.

2. Zgodnie z ruchem wskazówek zegara: Steven Mckay, Esther, Rebecca (mama), Chloe, Lois i Abigail, Szkocja

Kieran Dodds/Panos Pictures

3. Sveta Ni, Rosja, urodzona w 1996 roku

Kieran Dodds/Panos Pictures

Kieran dokonał ciekawych odkryć podczas swojego projektu fotograficznego, chociaż podróżował głównie po miejscach uważanych za popularne miejsca zamieszkiwane przez osoby rude, takie jak Szkocja i rosyjskie miasto Perm, a także Jamajka, ze złożonym dziedzictwem genetycznym.

„Nasze geny podróżowały daleko w historii, nawet jeśli my osobiście tego nie zrobiliśmy” – mówi fotograf. „Ze względu na ograniczenia finansowe (wszystko to było samofinansujące), skupiłem się na dwóch popularnych miejscach, ale także na Jamajce. Pracowałem przez siedem lat w różnych miejscach w Wielkiej Brytanii. W Londynie spotkałem rude osoby z całego świata, ale w Szkocji zobaczyłem, że nie musisz podróżować daleko, aby spotkać rude osoby. Jeden z chłopców miał indyjskiego pradziadka, a inny matkę z Europy Wschodniej i tatę z Bliskiego Wschodu. Jest Szkotem, ale jego historia rozszerza nasze oczekiwania wobec ten wąski termin polityczny”.

4. Jordan DeLeon, Jamajka, urodzony w 2016 roku

Kieran Dodds/Panos Pictures

5. Nixie Connelly, Szkocja

Kieran Dodds/Panos Pictures

6. Jamie Hallam, Szkocja, urodzony w 2004 roku

Kieran Dodds/Panos Pictures

7. Córki fotografa Izzy & Ada Dodds, Szkocja

Kieran Dodds/Panos Pictures

Kieran umieścił swoje międzynarodowe zdjęcia rudych osób z jedenastu stref czasowych, od obu Ameryk przez Europę, po Bliski Wschód i Azję, w książce fotograficznej Gingers (Rudzi), która została wyprzedana przed wydaniem 20 listopada.

Facebook
Facebook

8. Lucy Fleming, Szkocja, urodzona w 2005 roku

Kieran Dodds/Panos Pictures

9. Marteka Nembhard, Jamajka, urodzona w 2005 roku

Kieran Dodds/Panos Pictures

Pomimo negatywnych konotacji związanych ze słowem „rudzi”, fotograf uważa, że jest to dość trafny opis i wybrał go na tytuł swojej książki.

10. Fotograf Kieran Dodds, Szkocja, urodzony w 1980 roku

Kieran Dodds/Panos Pictures

11. Gilad Belkin, Izrael, urodzony w 1988 roku

Kieran Dodds/Panos Pictures

„Seria zdjęć została stworzona, aby pomóc nam dostrzec poszczególne osoby, że jesteśmy stworzeni z tego samego materiału, a kolor włosów nie powinien mieć znaczenia.

Dzielenie ludzi na mniejsze grupy w oparciu o cechy wydaje się przynosić efekty odwrotne do zamierzonych, jeśli nadal postrzegamy ich jako osobliwość, a nie jako wyjątkową część globalnej rodziny ludzkiej” – mówi fotograf.

Czytaj: Ryś rudy siedzi na szczycie 12-metrowego kaktusa na pustyni w Arizonie

12. Maya Duncan-Smith, Dundee, Szkocja

Kieran Dodds/Panos Pictures

13. Pacey Young, Szkocja

Kieran Dodds/Panos Pictures

14. Randy Wong, Jamajka, urodzony w 1988 roku

Kieran Dodds/Panos Pictures

15. Tatiana i Valeria Korotaeva, Rosja, urodzone w 1998 i 1999 roku

Instagram

16. Margarita Bezukladnikova, Rosja, urodzona w 2013 roku

Instagram

Czytaj: 14 stereotypów różnych krajów, które są (głównie) nieprawdziwe

Bluelink: TBG- We Go Beyond

johannesfloe.com – Art to remember