Ryba jest pokarmem dla mózgu – nawet jeśli jesz małą ilość

0
119
Badanie łączy kwasy omega-3 z poprawą struktury mózgu i funkcji poznawczych w wieku średnim. Zdjęcie: pl.freepik.com

Czy jedzenie łososia, dorsza, tuńczyka, śledzia lub sardynek może utrzymać zdrowy mózg i sprawne myślenie w średnim wieku? To badanie mówi dobitnie, że TAK.

Zgodnie z nowymi dowodami z Centrum Nauki o Zdrowiu Uniwersytetu Teksańskiego w San Antonio, jedzenie ryb zimnowodnych i innych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3 może zachować zdrowie mózgu i poprawić funkcje poznawcze w średnim wieku.

Stwierdzono, że zdrowi ochotnicy, których czerwone krwinki zawierały wyższe stężenia kwasów tłuszczowych omega-3, mieli lepszą strukturę mózgu i funkcje poznawcze niż inni w wieku 40-60 lat.

„Badania dotyczyły populacji osób w średnim wieku, ale to badanie wydaje się wskazywać, że nawet w młodszym wieku, jeśli stosujesz dietę zawierającą kwasy tłuszczowe omega-3, już chronisz swój mózg przed większością wskaźników starzenia się mózgu, które obserwujemy w średnim wieku” – mówi dr Claudia Satizabal, adiunkt w Instytucie Alzheimera i Chorób Neurodegeneracyjnych UT Health. Satizabal jest główną autorką badania.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Średni wiek ochotników wynosił 46 lat. Zespół przyjrzał się relacji stężenia kwasów tłuszczowych omega-3 w czerwonych krwinkach z MRI i poznawczymi markerami starzenia się mózgu. Naukowcy zbadali również wpływ stężenia czerwonych krwinek omega-3 u ochotników, którzy byli nosicielami APOE4, zmienność genetyczną związaną z wyższym ryzykiem choroby Alzheimera.

Badanie z udziałem 2183 uczestników bez demencji i udaru wykazało, że wyższy wskaźnik omega-3 był związany z większą objętością hipokampa. Hipokamp, struktura mózgu, odgrywa ważną rolę w uczeniu się i pamięci.

Spożywanie większej ilości kwasów omega-3 wiązało się również z lepszym rozumowaniem abstrakcyjnym lub zdolnością do rozumienia złożonych pojęć za pomocą logicznego myślenia.

Nosiciele APOE4 z wyższym indeksem omega-3 rzadziej chorowali na naczynia krwionośne. Gen APOE4 jest powiązany z chorobami sercowo-naczyniowymi i otępieniem naczyniowym.

Naukowcy, którzy opublikowali swoje badania w czasopiśmie Neurology z 5 października, wykorzystali technikę zwaną chromatografią gazową do pomiaru stężenia kwasu dokozaheksaenowego (DHA) i kwasu eikozapentaenowego (EPA) w krwinkach czerwonych. Indeks omega-3 obliczono jako DHA plus EPA.

„Kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak EPA i DHA, są kluczowymi mikroskładnikami odżywczymi, które wzmacniają i chronią mózg” – powiedziała współautorka badania, dr Debora Melo van Lent, pracowniczka naukowa podoktorancka w Instytucie Biggsa. „Nasze badanie jest jednym z pierwszych, które zaobserwowały ten efekt w młodszej populacji. Potrzebne są dalsze badania w tej grupie wiekowej”.

Czytaj: Burger z Wrocławia wśród najlepszych. Trafi do menu w 11 krajach

Zespół podzielił uczestników na tych, którzy mieli bardzo małe stężenie czerwonych krwinek omega-3 i tych, którzy mieli przynajmniej trochę i więcej.

„Widzieliśmy najgorsze wyniki u osób, które miały najniższe spożycie kwasów omega-3” – powiedziała Satizabal. „Więc to jest coś interesującego. Chociaż im więcej omega-3, tym więcej korzyści dla mózgu, wystarczy zjeść trochę ryby, aby zobaczyć korzyści”.

Naukowcy nie wiedzą, jak DHA i EPA chronią mózg. Jedna z teorii mówi, że ponieważ te kwasy tłuszczowe są potrzebne w błonie neuronów, kiedy są zastępowane innymi rodzajami kwasów tłuszczowych, wtedy neurony (komórki nerwowe) stają się niestabilne. Inne wyjaśnienie może dotyczyć właściwości przeciwzapalnych DHA i EPA.

„To złożone. Nie rozumiemy jeszcze wszystkiego, ale pokazujemy, że w jakiś sposób, jeśli zwiększysz spożycie kwasów omega-3 nawet nieznacznie, chronisz swój mózg” – powiedziała Satizabal.

Czytaj: 7 najgorszych pokarmów dla Twojego mózgu

To zachęcające, że DHA i EPA chroniły również zdrowie mózgu nosicieli APOE4. „To genetyka, więc nie możesz tego zmienić” – powiedziała Melo van Lent, odnosząc się do wrażliwości tej grupy ryzyka. „Tak więc, jeśli istnieje modyfikowalny czynnik ryzyka, który może przewyższać predyspozycje genetyczne, jest to duży zysk”.

wad

Brak postów do wyświetlenia