Ryś rudy siedzi na szczycie 12-metrowego kaktusa na pustyni w Arizonie

0
530

Fotograf uchwycił dość niezwykłą scenę na pustyni w Arizonie – ryś rudy siedział na gigantycznym kaktusie saguaro, aby nie stać się ofiarą pumy.

Ludzie są gotowi zrobić wszystko, aby przetrwać w niebezpieczeństwie. Bez wątpienia to samo dotyczy zwierząt. A teraz zobacz, co zrobił ryś, żeby uratować swoje życie.

Jeden zręczny ryś rudy wspiął się na szczyt wysokiego na ponad 12 metrów kaktusa, aby uniknąć pożarcia przez pumę!

Masywna roślina z kolcami na pustyni Sonora w Arizonie stała się bezpiecznym miejscem dla rysia. Kaktus Saguaro jest bardzo rzadki i uważa się, że ma do 300 lat.

Całe wydarzenie zostało udokumentowane przez 69-letniego fotografa Curt Fongera z Gold Canyon w Arizonie w kwietniu 2011 roku.

Wyjaśnił, że przyjaciel zadzwonił do niego o 7 rano i powiedział, że „jeden z jego pracowników widział, jak ryś rudy był ścigany przez pumę”.

Ryś rudy szybko przebiegł przez ulicę przed samochodem i wspiął się na ogromny kaktus na poboczu, „z pumą, która siedziała dosłownie mu na ogonie”.

Puma krążyła wokół podstawy rośliny, spojrzała na rysia rudego i warknęła. Następnie „odwróciła się i truchtem wróciła do miejsca, z którego przyszła”.

Jedna z teorii głosi, że puma miała kocięta, a ryś rudy wkroczył na ich terytorium, więc ścigała rysia, aby ostrzec go, aby ten nie zbliżał się ponownie do jej rodziny.

Czytaj: Ryś rudy wykonał ogromny skok nad wodą, wszystko zostało nagrane kamerą

Fonger dodał:

„Byłem zdumiony, że ryś rudy wszedł na kujący kaktus aż tak wysoko. W rzeczywistości to piękne stworzenie wydawało się całkiem zadowolone i leżało na szczycie kaktusa. Wstał dopiero, gdy zwróciłem jego uwagę.

Ale później dowiedziałem się, że ryś rudy pozostał w tym miejscu przez ponad sześć godzin, zanim w końcu zdecydował, że jest wystarczająco bezpieczny, aby zejść na dół.

Rysie rude są zręcznymi wspinaczami i potrafią wspinać się na wysokie drzewa, a nawet , jak widzimy na kaktusy saguara, aby uciec przed drapieżnikami. Ich twarde łapy sprawiają, że są odporne na kujące igły saguaro, więc prawdopodobnie nie czują nawet ostrych kolców kaktusa.

Susan Bass, menedżer ds. komunikacji w Big Cat Rescue, wyjaśnia, że są to „niezwykle zaradne zwierzęta”. Dodała, że „ważne jest, aby pamiętać, aby zostawić kota samego i dać mu przestrzeń”, a on zejdzie i ruszy dalej.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Curt kontynuował:

„Chociaż ryś rudy często ucieka przed jednym ze swoich głównych drapieżników, bardzo rzadko zdarza się być świadkiem takiego zdarzenia na własne oczy. Osobiście zbadałem podstawę olbrzymiego kaktusa po odejściu rysia. Nie było włosów ani krwi – tylko ślady pazurów.

To historia o rysiu, który uniknął pożarcia przez pumę ze szczęśliwym zakończeniem jego udanego zejścia na ziemię i powrotu na pustynię”.

Jednak seria zdjęć i filmów, które zdążył zrobił, zafascynowała resztę świata!

Zdjęcia trafiły na YouTube i stały się bardzo popularne. Pojawiły się nawet w setkach magazynów, gazet i innych portalach.

National Geographic wykorzystał nawet jeden z obrazów w książce edukacyjnej dla dzieci!

W zeszłym roku Muzeum Cooka w Decatur w stanie Alabama znalazło zdjęcia i postanowiło umieścić je na swojej nowej wystawie Pustynia/Arktyka.

Czytaj: 20 geologicznych cudów świata. Ziemia ma wiele pięknych miejsc!