Rząd Kanady wpisał plastik na listę produktów toksycznych

0
385
Rząd Kanady umieścił plastik na liście produktów uznawanych za toksyczne. Zdjęcie: pl.freepik.com

Rząd Kanady dodał wyroby z plastiku do oficjalnej listy produktów uznawanych w tym kraju za toksyczne. Nie oznacza to zakazu produkcji, ale rząd będzie miał podstawy do określania zasad ograniczania ryzyka związanego z użyciem plastiku.

Kanada nie jest fanem tworzyw sztucznych. W czerwcu 2019 roku kraj zadeklarował, że już w 2021 roku wprowadzi zakaz wszystkich plastików jednorazowego użytku.

„Mniej niż 10% plastiku używanego w Kanadzie podlega recyklingowi.

Bez zmiany czegokolwiek, Kanadyjczycy będą wyrzucać materiały z tworzyw sztucznych o wartości szacowanej na 11 miliardów dolarów każdego roku do 2030 roku.

„Doszliśmy do decydującego momentu i jest to problem, którego po prostu nie możemy ignorować” – można było przeczytać w raporcie rządu, w tamtym czasie.

Czytaj: Więzienie lub kara grzywna za plastikowe torebki!

Teraz kraj poszedł o krok dalej i stwierdził, że materiał jest toksyczny zgodnie z pierwotnym prawem ochrony środowiska Kanady – kanadyjską ustawą o ochronie środowiska (CEPA). Rząd Trudeau ogłosił to w środę, ku konsternacji kanadyjskiego przemysłu tworzyw sztucznych o wartości 28 miliardów dolarów.

„To decydujący krok” – powiedziała Ashley Wallis, działaczka na rzecz tworzyw sztucznych w Oceanie Canada. „To klucz, który otwiera tak wiele możliwości, aby pomóc nam rozwiązać kryzys zanieczyszczenia plastikiem”.

W przeszłości premier Kanady, Justin Trudeau, odniósł się do problemu zanieczyszczenia plastikiem jako „globalnego wyzwania” i powiedział, że obywatele są „zmęczeni” widokiem plaż i innych terytoriów zanieczyszczonych plastikiem.

Ale nie tylko o plastik, który widzimy, musimy się martwić. Zanieczyszczenia mikro-plastikami można obecnie znaleźć wszędzie, od wody butelkowanej po najodleglejsze zakątki świata.

Czytaj: Po raz pierwszy znaleziono mikroplastiki w łożyskach kobiet w ciąży

Pandemia COVID-19 pogorszyła tę sytuację. Zaczęto produkować maski na twarz i butelki ze środkiem odkażającym do rąk. W 2020 roku wyprodukowano około 52 miliardy masek na twarz, a szacunkowo 1,56 miliarda trafiło do naszych oceanów, jak stwierdzono w raporcie OceansAsia – grupy środowiskowej z Hongkongu.

Nowe prawo Kanady może wydawać się skrajne, ale jest prawdopodobnie jedynym sposobem rozwiązania tak wszechobecnego problemu. Wyroby z plastiku, od zabawek po talerze plastikowe, zostały uznane za potencjalne zagrożenie dla środowiska w krótkim lub dłuższym terminie. 

Miejmy nadzieję, że nowe środki Kanady pozwolą jej na wprowadzenie w życie zakazu, który zadeklarowała w 2019 r., zmuszając osoby prywatne i producentów tworzyw sztucznych do wymyślania bardziej innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań w celu zaspokojenia obecnego zapotrzebowania na tworzywa sztuczne.

johannesfloe.com – Art to remember