Rzadkie różowe delfiny wróciły do Hongkongu, gdy koronawirus wstrzymał ruch promowy

0
485

Liczba delfinów humbaków indyjsko-pacyficznych obserwowanych w Hongkongu wzrosła, ponieważ przerwa w ruchu promowym spowodowana koronawirusem pozwoliła zagrożonym gatunkom na powrót do zdrowia.

Brak ruchu promowego spowodowany zamknięciem przez koronawirusa pozwolił zwierzętom na ich powrót do delty Rzeki Perłowej, która łączy ruchliwe Makau z jeszcze bardziej ruchliwym Hongkongiem.

Naukowiec morski Lindsay Porter z University of St. Andrews powiedziała, że ssaki – znane również jako chińskie białe delfiny i różowe delfiny – wróciły do części delty Rzeki Perłowej, której zazwyczaj unikały z powodu promów łączących Hongkong i Makau.

reuters.com

Dodała, że liczba delfinów na tym obszarze wzrosła nawet o 30% od marca, kiedy ruch promowy został zawieszony, dając naukowcom rzadką okazję do zbadania, jak hałas podwodny wpłynął na ich zachowanie.

„Te wody, które kiedyś były jedną z najbardziej ruchliwych arterii w Hongkongu, teraz stały się bardzo ciche” – powiedziała Porter, która przez trzy dekady bada delfiny z Hongkongu.

Porter i jej zespół zrzucają mikrofony z małej gumowej łodzi do wody i używają dronów do wypatrywania delfinów.

Badania sugerują, że delfiny przystosowały się do spokojnego środowiska szybciej niż oczekiwano, a populacja prawdopodobnie odbije się po usunięciu takich stresorów, powiedziała Porter.

Naukowcy uważają, że w całym ujściu Rzeki Perłowej jest około 2000 delfinów. Badanie rządowe Hongkongu z 2019 r. wykazało, że tylko około 52 delfinów weszło do wód wokół azjatyckiego centrum finansowego, ale Porter uważa, że rzeczywista liczba może być nieco wyższa.

Czytaj: Delfiny przestaną być męczone w parkach rozrywki – zastąpią je roboty

reuters.com

„Czasami wydaje mi się, że badamy powolny upadek tej populacji, co może być naprawdę smutne” – powiedziała.

Mimo to, nawet jeśli nie można zatrzymać spadku tej populacji, badania mogą pomóc innym populacjom delfinów w innych miejscach, powiedziała.

Plany ochrony Hongkongu skupiały się na otwieraniu parków morskich, w których ruch statków jest ograniczony, ale nie jest zakazany. Trzy z tych obszarów są odwiedzane przez delfiny.

Organizacja WWF w Hongkongu, grupa ochrony przyrody, i Porter powiedzieli, że takie środki są niewystarczające, ponieważ delfiny wciąż są narażone na uderzenie przez promy podczas przemieszczania się między obszarami chronionymi.

„Oznacza to, że gdybyśmy mieli kompleksowy plan zarządzania w Hongkongu z bardziej skutecznymi środkami ochrony, moglibyśmy być w stanie szybko zatrzymać spadek populacji delfinów” – powiedziała.

reuters.com

Czytaj: Przy wybrzeżu Luizjany dostrzeżono różowe delfiny!

johannesfloe.com – Art to remember

wad

Brak postów do wyświetlenia