Rzucenie palenia budzi zdrowe komórki płuc – ulegają one regeneracji

0
348

To najlepszy powód, żeby rzucić palenie!

Badanie przeprowadzone przez brytyjskich naukowców pokazuje, że rzucenie palenia znacząco poprawia stan zdrowia palaczy, a pozytywne efekty widoczne są nie tylko w odbudowie uszkodzonych komórek płuc. Wyniki są istotne dla wszystkich uzależnionych, w tym dla tych, którzy palili od dziesięcioleci.

Kiedy palisz, DNA jest uszkadzane w komórkach wyściełających płuca. Mutacje te mogą z czasem powodować, że komórki stają się rakowe i tworzą guzy. Tak zaczyna się rak.

Czytaj: Nie tylko palenie papierosów – poznaj jeszcze gorsze nawyki

Teraz naukowcy odkryli, że ludzie, którzy rzucają palenie, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka: mają bardziej zdrowe genetycznie komórki w płucach.

Aby to udowodnić, naukowcy zsekwencjonowali DNA poszczególnych komórek obecnych i byłych palaczy, a także osób, które nigdy nie paliły, oraz dzieci.

Zdecydowana większość komórek pobranych z dróg oddechowych palacza została zmutowana, w komórkach stwierdzono do 10 000 zmian genetycznych.

„Można je traktować jako mini-bomby zegarowe czekające na następne uderzenie, które doprowadzi do raka” – skomentował jeden z autorów badania, Keith Gowers.

Ale niektóre komórki pozostają nienaruszone. Nie jest jasne, w jaki sposób unikają mutacji spowodowanych paleniem. Wydają się być „w schronie bombowym”.

Po rzuceniu palenia to właśnie te komórki rosną i zastępują uszkodzone, odnawiając płuca.

„Byliśmy zupełnie nieprzygotowani na takie odkrycie” – mówi autor badania, Peter Campbell z Sanger Institute w rozmowie z BBC. – Istnieje populacja komórek, które w magiczny sposób uzupełniają błonę śluzową dróg oddechowych. Pacjenci, którzy rzucili palenie nawet po 40 latach palenia, doświadczają regeneracji komórek ”.

Autorzy podsumowują, że rzucenie palenia w każdym wieku i z jakąkolwiek historią palenia spowalnia akumulację uszkodzeń DNA w komórkach i umożliwia aktywację zdrowych komórek w celu ochrony przed rakiem. 

O tym, że rzucenie palenia niemal od razu powoduje zmniejszenie szans zachorowania na nowotwór płuc wiemy od dawna. Wyniki badań brytyjskich naukowców powinny być jednak dodatkową motywacją dla wszystkich tych, którzy wciąż chcą, a nie potrafią zerwać z nałogiem.

Czytaj: Poznań: Telefon Serdeczności dla seniorów, którym doskwiera izolacja!

johannesfloe.com – Art to remember