Samonośne domki na drzewie w norweskim lesie

0
714

Domki „Woodnest” to małe samonośne domki na drzewie w norweskim lesie.

Kabiny Woodnest to nowoczesny wypoczynek ukryty wśród drzew w Odda w Norwegii.

Każdy domek mieści się na jednym drzewie i jest przymocowany do pnia za pomocą stalowej obroży. Eliminuje to potrzebę dodatkowych konstrukcji poniżej, a wszystko, co jest widoczne, to wciąż rosnąca sosna i kabina.

To minimalnie inwazyjne podejście zostało starannie zaprojektowane przez firmę Helen & Hard Architects w celu poszanowania istniejącego terenu i stromej topografii. Uzyskana metoda pozwala kabinom unosić się na wysokości około 4,5 do 6 metrów nad ziemią, pozostawiając naturalny las nietknięty.

Ekologiczne podejście firmy Helen & Hard wynikało ze wspólnego poglądu z klientami Sally i Kjartan Aano, którzy również czuli, że domki muszą szanować las.

„Wychodząc z pragnienia klienta, aby stworzyć wyjątkowe doświadczenie przestrzenne, które łączy się zarówno ze zwykłymi, jak i niezwykłymi wrażeniami wspinania się i odkrywania drzew naszym celem było stworzenie przestrzeni, która naprawdę ucieleśnia, co to znaczy przebywać w naturze” – wyjaśniają architekci.

Zdjęcie: Helen & Hard Architects

Nie dojedziesz tam samochodem. Zamiast tego goście muszą iść stromą górską ścieżką spacerową, która prowadzi do dwóch domków na drzewach. Spacer kończy się eleganckim drewnianym mostem, który pozwala dotrzeć do kabiny znajdującej się na wysokości 6 metrów nad ziemią. Każdy, kto znajdzie się w tym domku, będzie miał szeroko otwarte widoki na otaczający, piękny krajobraz.

Czytaj: W Norwegii otwarto najpiękniejszą toaletę publiczną na świecie

Choć domek jest malutki, każdy centymetr wewnętrznej przestrzeni o powierzchni 160 stóp kwadratowych jest sprytnie zorganizowany. Mała łazienka i sypialnia są schowane po obu stronach wejścia, kierując gości do przodu konstrukcji. Pozostała przestrzeń to część kuchenno-dzienna zwrócona w stronę szklanej elewacji sięgającej niemal od podłogi do sufitu. Wszystkie inne materiały budowlane są zaprojektowane w stylu ludowego drewna i wykorzystują drewno jako konstrukcję, nieobrobione gonty, które owijają się wokół stożkowej formy i eleganckie drewniane żebra, które uzupełniają wewnętrzny sufit.

Kabina Woodnest jest dowodem na to, że niesamowity design nie zawsze oznacza strzeliste przestrzenie. W tym przypadku wspaniałą architekturę odnajdujemy w sprytnie zorganizowanych wnętrzach wspartych rodzimą architekturą, która szanuje swój krajobraz. Obie kabiny można wypożyczyć na stronie internetowej Woodnest.

Kabiny Woodnest to nowoczesny wypoczynek ukryty wśród drzew w Odda w Norwegii.

Zdjęcie: Helen & Hard Architects
Zdjęcie: Helen & Hard Architects

Każda konstrukcja mieści się na jednym drzewie i jest przymocowana do pnia za pomocą stalowej obroży, aby wyeliminować wszelkie podparcia oprócz wciąż rosnącej sosny.

Czytaj: Norwegia pierwszym krajem, który zakazuje stosowania biopaliw z oleju palmowego, które są związane z wylesianiem

Zdjęcie: Helen & Hard Architects

Wszystkie inne materiały budowlane są zaprojektowane w stylu ludowego drewna i wykorzystują drewno jako konstrukcję, nieobrobione gonty, które owijają się wokół stożkowej formy i eleganckie drewniane żebra, które uzupełniają wewnętrzny sufit.

Zdjęcie: Helen & Hard Architects
Zdjęcie: Helen & Hard Architects

Helen & Hard Architects: Strona internetowa | Facebook | Instagram

Woodnest/Odda Treehouse: Strona internetowa | Facebook | Instagram

johannesfloe.com – Art to remember

wad

Brak postów do wyświetlenia