Samoocena dzieci jest dziełem ich rodziców: co zabija samoocenę dzieci?

0
918

Według psychologów większość naszych problemów i kompleksów pochodzi z dzieciństwa.

Wątpienie w siebie, niezdolność budowania relacji i ciągłe lęki – są to konsekwencje niskiej samooceny u dzieci. Wątpliwość jest często spowodowana działaniami i słowami rodziców, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak wychowywać szczęśliwe potomstwo.

pixabay.com

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Od dawna zauważono, że największy sukces w życiu osiągają ludzie, którzy wierzyli w siebie już jako dzieci i otrzymywali wsparcie od dorosłych. W życiu zachowują się pewniej, nie koncentrując się na trudnościach. Tak wysoka samoocena wynika w dużej mierze z rodziców, którzy dołożyli wszelkich starań, aby stworzyć silną osobowość.

Co może wpłynąć na samoocenę dziecka?

Wszystkie dzieci rodzą się z natury z doskonałą samooceną. Gdy dorastają w rodzinie, przyjmują od dorosłych nawyki i postawy wobec różnych sytuacji i rzeczy, słuchają ich słów. To rodzice budują podłoże pod sukces, pomagają kształtować pozytywne myślenie i właściwe podejście do życia.

Nawet w dzieciństwie rodzice wpływają na kształtowanie poczucia własnej wartości u dziecka. Do 2 lat dzieci pozytywnie oceniają otaczający je świat, nie zniechęcają się próbami uzyskania niezależności. Przedszkole jest najgłębszym procesem socjalizacji, który aktywnie przenosi się później do szkoły.

Dorośli wpływają na charakter i osobowość dziecka poprzez jego wychowanie. Wiele zależy od stopnia wolności i dyscypliny, zaufania między różnymi pokoleniami, poziomu kontroli nad działaniami i czynami dziecka. W okresie dojrzewania na poczucie własnej wartości mają wpływ relacje z rówieśnikami i nauczycielami.

Czynniki samooceny

Według psychologów poczucie własnej wartości kształtuje się na podstawie wielu czynników. Znając je, dorośli mogą być bardziej uważni na dziecko, niewidocznie dla dziecka je wspierać i kierować ku dorosłości.

Czytaj: Jak zwiększyć poczucie własnej wartości? Jest na to 7 sprawdzonych sposobów

W rodzicielskim stylu

Jeśli rodzice mają surowy charakter i całkowicie kontrolują każdy krok dziecka, w końcu przestaje ono wykazywać inicjatywę. Dziecko, aby nie zawieść dorosłych, nie działa ze strachu przed błędami i potępieniem ze strony członków rodziny.

Poczucie własnej wartości rodziców

Niektórzy rodzice powtarzają, że osiągnięcie celu jest niemożliwe, wszystko jest trudne, wszystko jest złe. Zaszczepiają dziecku negatywne postrzeganie świata, niepewność co do własnych mocnych stron i talentów. Rodzice o niskiej samoocenie mimowolnie przekazują je swoim dzieciom, nie pozwalając im się rozwijać i moralnie wzrastać.

Możliwość przyjęcia dziecka

Główną zasadą, której nie przestrzega wielu dorosłych, jest kochanie dzieci pomimo złych uczynków, słabości i niedociągnięć. Większość rodziców próbuje przerobić dziecko, narzucić mu własne niezrealizowane marzenia i nadzieje. Podają w wątpliwość, że można je kochać bezwarunkowo i prosto. Gdy takie dziecko osiąga wiek dorosły, ciężko mu założyć własną rodzinę, ma kompleksy psychologiczne.

Postawa wobec dzieci

Dziecko zawsze pamięta i analizuje słowa rodziców. Krytyka jest w podświadomości dziecka przez wiele lat, podważając pewność siebie i poczucie własnej wartości. Dziecko bardzo potrzebuje częstych pochwał, pozytywnych ocen, wyrażania miłości przez rodziców.

Jak wspierać poczucie własnej wartości dzieci: wskazówki dla rodziców

Podstawową zasadą jest wspieranie wychwalanie dziecka bez powodu. Przestań się denerwować, jeśli dziecko nie będzie w stanie poradzić sobie z lekcjami z algebry, ze sprzątaniem lub inną pracą domową. Wiele prostych rzeczy z punktu widzenia dorosłych jest niezwykle trudne dla małego dziecka. Naucz się je wspierać, aby nie powstał u dziecka nawyk rzucenia wykonywania czynności przy najmniejszej porażce.

Naucz się ostrożnie komentować, bez obrażania dziecka. Mów o sobie o swoich emocjach bez wpływu na umiejętności dziecka, np: „Jestem zdenerwowana, że nie posprzątałaś pokoju”, „Martwię się, że się nie nauczyłaś tabliczki mnożenia”.

Aby wychować potomka o wysokiej samoocenie, nie krytykuj go przy ludziach, nie porównuj go z rówieśnikami. Naucz się chwalić je za każdy sukces, eliminuj obelgi i obraźliwe zwroty. Wsparcie rodzicielskie staje się podstawą przyszłego sukcesu i pewności siebie.

Czytaj: Bezpłatne atrakcje w Krakowie w ramach akcji „Lato z KKR”