Ściana przeciwwiatrowa pozwala statkom bezpiecznie przepływać przez wąski kanał

0
206
Ściana przeciwwiatrowa w Rozenburgu w Holandii to ściana zbudowana w celu blokowania przedostawania się wiatru do Calandkanaal i ułatwiania przepływu dużych statków towarowych przez wąski kanał, szczególnie przez most Calandbrug. Zdjęcie: Instagram/brutgroup

Ściana przeciwwiatrowa w Rozenburgu to wyjątkowa instalacja zaprojektowana w celu blokowania silnych wiatrów przed uderzeniem w duże statki przepływające przez wąski kanał w drodze do portu.

Rozenburg to małe miasto portowe i dawna gmina w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. Po drugiej wojnie światowej, port Rozenburg rozrósł się niemalże wybuchowo wzdłuż rzeki Nieuwe Maas w kierunku morza. Aby obsłużyć rosnący ruch morski, pod koniec lat 60. zbudowano kanał biegnący równolegle do istniejącego już kanału Nieuwe Waterweg.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Kanał Calandkanaal – nazwany na cześć holenderskiego inżyniera budownictwa, który był odpowiedzialny za budowę Nieuwe Waterweg, odniósł ogromny sukces, ale wkrótce został przytłoczony przez używające go statki, głównie ze względu na swój rozmiar. Te gigantyczne statki towarowe były tak duże, że silny wiatr wiejący od morza groził zmianą ich kursu, gdy przepływały przez wąski kanał i były blokowane. Lokalne władze zaczęły więc szukać rozwiązań.

W połowie lat 80. architekt Martin Struyis i artysta Frans de Wit otrzymali zlecenie opracowania bariery przeciwwiatrowej, która byłaby zarówno wydajna, jak i przyjemna dla oka. Ich projekt obejmował ponad 100 betonowych płyt, z których część miała wklęsły kształt, ułożonych w linii na odcinku 1,75 km. Ich projekt stał się znany jako Ściana Wiatrowa z Rozenburga.

Czytaj: Niewidzialny most w Holandii

Zdjęcie: Facebook

Wyglądająca jak wielkoformatowa instalacja artystyczna, Ściana Wiatru Rozenburg wykorzystuje około 125 pojedynczych betonowych płyt ukształtowanych i uziemionych w określony wzór, na długości 1,75 km, co zmniejsza atak wiatru o 75%.

W południowej części kanału, ściana przeciwwiatrowa składa się z betonowych konstrukcji o szerokości 18 metrów i długości 25 metrów, podczas gdy w pobliżu mostu zmienia się wzór ściany. Betonowe płyty mają tylko 4 metry szerokości i są bliżej siebie.

Czytaj:  Ścieżka rowerowa na dachu w Utrecht

Zdjęcie: Facebook

Chociaż Ściana Wiatru w Rozenburgu wygląda bardziej jak instalacja artystyczna, zmniejsza siłę wiatru uderzającego w kanał nawet o 75 procent, dzięki czemu nawet największy statek towarowy może go pokonać bez problemów.