Ściana uli – ten klif to wyjątkowe sanktuarium dzikich pszczół

0
460
Zdjęcie: Facebook

Prawie pionowa ściana klifu w górach rezerwatu przyrody Shennongjia w chińskiej prowincji Hubei jest domem dla ponad 700 drewnianych skrzynek, które stanowią jedno z ostatnich sanktuariów rodzimych dzikich pszczół w kraju.

Pszczelarstwo jest prowadzone w Chinach co najmniej od II wieku naszej ery, a około połowa światowej podaży miodu pochodzi z kraju azjatyckiego, ale niewielu wie, że ponad 80% rodzimej populacji pszczół wyginęło.

Wprowadzenie europejskiej pszczoły miodnej (Apis Mellifera) jest uważane za główną przyczynę drastycznego spadku liczby rodzimych pszczół chińskich.

Przyniosła ona choroby wirusowe, atakuje chińskie ule pszczół miodnych i zakłóca rytuały godowe. Dziś chińska pszczoła miodna (Apis Cerana Cerana) jest wymieniona jako gatunek zagrożony, a wiszące ule w rezerwacie przyrody Shennongjia stanowią jedno z niewielu chronionych sanktuariów w kraju.

To wyjątkowe sanktuarium pszczół, powszechnie znane jako „ściana uli”, składa się z ponad 700 drewnianych skrzynek umieszczonych na stromej ścianie klifu, około 1220 metrów nad poziomem morza.

Pudełka mają zachęcić dzikie pszczoły z tego obszaru do osiedlenia się, a większość z nich jest rzeczywiście zamieszkiwana przez rodziny tysięcy pszczół w dowolnym momencie.

Facebook

Ponieważ ule są tak gęsto umieszczone, aby dotrzeć do wyższych uli, pszczelarze muszą używać dolnych skrzynek jako stopni, starając się zachować równowagę. Do tych na szczycie można dostać się tylko po linie, ze szczytu klifu. To trudne zadanie, ale konieczne, bo lokalizacja uli w niedostępnym miejscu ma chronić ich mieszkańców i ich miód przed niedźwiedziami.

Czytaj: We Wrocławiu powstały hotele dla owadów

Facebook

To, co sprawia, że rezerwat przyrody Shennongjia jest tak wyjątkowy dla pszczelarstwa, to obecność kilku różnych stref klimatycznych – podzwrotnikowego, umiarkowanego ciepłego, umiarkowanego i zimnego – na jednym obszarze, co w zasadzie gwarantuje naprawdę zróżnicowaną florę (ponad 1131 gatunków roślin) i faunę.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook

Ze względu na swój niepowtarzalny wygląd i położenie ściana uli stała się również popularna wśród turystów.

Czytaj: Miasto zamienia przystanki autobusowe w ogrody dla pszczół

Facebook